גרמניה קיימה אזכרה לחיילים יהודים ממלחה"ע הראשונה

הטקס, שארגנה קב' החיילים היהודים בצבא הגרמני, מעיד על פטריוטיות שחשים יהודים בגרמניה

ניו יורק טיימס
ג'ק יואינג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניו יורק טיימס
ג'ק יואינג

חיילים גרמנים, ובהם חובש כיפה, השתתפו שלשום בטקס אזכרה בבית עלמין בפרנקפורט ל-467 חיילים יהודים שנהרגו במלחמת העולם הראשונה, שבה נלחמו למען קיסר גרמניה וילהלם השני.

בטקס האזכרה הממלכתי, שבו נכחו נציגי צבא ונכבדי ציבור, הניחו החיילים זרים לרגלי האנדרטה לזכר החיילים היהודים. הטקס, הראשון מסוגו במקום, אורגן בידי התאחדות החיילים היהודים בצבא גרמניה, קבוצה קטנה אך מתרחבת, שקיומה מלמד שיהודים רבים בגרמניה חשים היום שהם יכולים להיות שוב פטריוטים במדינה שניסתה להכחיד את עמם. "יותר ויותר צעירים יהודים שמים את מבטחם בבונדסווהר" - הכינוי שניתן לצבא לאחר מלחמת העולם השנייה - אמר גדעון רמר-הילברכט, קצין מטה בכיר במשרד ההגנה וסגן התאחדות החיילים היהודים, לבאי הטקס.

מיכאל ברגר, יו"ר ההתאחדות וקצין בצבא, ציין כי מספרם המדויק של החיילים היהודים המשרתים היום בבונדסווהר אינו ידוע, אבל מדובר כנראה ביותר מ-200 איש. למרות חוק שירות החובה בגרמניה, יכולים צעירים רבים להמירו בקלות בשירות אזרחי. "בעיני מספר גדל והולך של יהודיות ויהודים צעירים, הבונדסווהר אינו רק מעסיק מושך, אלא גם מסגרת המאפשרת להם להזדהות עם ערכיה של גרמניה ולתרום לגיבושם", אמר כריסטיאן שמידט, סגן שר ההגנה, לעשרות הנוכחים במקום.

אברהם בן, בנו של ניצול שואה שסייע בארגון אירועים דומים במינכן, אמר שאינו רואה כל בעיה בכך שיהודים משרתים בצבא הגרמני המודרני. "לפני עשר שנים הייתי אולי משיב אחרת לשאלה, אבל היום היהודים בגרמניה כבר לא יושבים על המזוודות, זהו ביתם". במלחמת העולם השנייה לחמו גם חיילים יהודים בשורות צבא גרמניה, בתקווה ששירותם הצבאי יסייע להם להתקבל לחברה הגרמנית, אמרו כמה מהדוברים בטקס, "ובמקום זאת הנאצים תקעו סכין בגבם אחרי המלחמה, האשימו אותם בבגידה ובתבוסת גרמניה".

אנדרטת יד הזיכרון, שעליה כתובות בעברית ובגרמנית, שוקמה לא מכבר לאחר שנהרסו חלקים ממנה. לדברי מנהל האתר, לא ברור אם הנזק נגרם בידי ונדלים או בשל פגעי הזמן ומזג האוויר. בדיון אחרי הטקס אמר ראש הוועדה לענייני הגנה בפרלמנט הגרמני שידוע על כמה מקרים של הטרדת חיילים יהודים בצבא, אך ציין שהאחראים לכך מקבלים עונשים חמורים ומגורשים משורות הצבא בדרך כלל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ