סהרה המערבית - סיפור על מלחמה ואדישות

העימותים האלימים ביותר זה 20 שנה פרצו בטריטוריה שבשטח מרוקו; העולם לא מתערב

מאיה לקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיה לקר

הניסוחים מוכרים. כוחות הביטחון התעמתו עם מפגינים. שוטרים נהרגו, אזרחים נעצרו. האיחוד האירופי מודאג, באו"ם מביעים צער על התפרצות האלימות דווקא לקראת שיחות השלום ומקווים ששני הצדדים יפגינו איפוק מרבי. הצדדים הפעם הם ממשלת מרוקו ואנשי חזית פוליסריו, תנועת התנגדות הדורשת עצמאות לטריטוריה עצומה אך דלילת אוכלוסייה בשם "סהרה המערבית".

סהרה המערבית, עד 1975 קולוניה ספרדית בצפון אפריקה, נמצאת בשליטת מרוקו, הרואה בה חלק בלתי נפרד משטחה, נהנית מהמשאבים שלה, ועושה כל שביכולתה כדי למנוע ממנהיגי המאבק למען עצמאותה לזכות באהדה בינלאומית שתאלץ אותה להיכנע לדרישותיהם. ביום שני השבוע, אותו היום ממש שבו נפתח בניו יורק סבב שיחות נוסף בין נציגי מרוקו לנציגי הסהרווים, התפרצו כוחות הביטחון המרוקאיים למחנה מחאה שהקימו כמה אלפים מתושבי הטריטוריה לפני כחודש, בדרישה לשיפור תנאי המחיה שלהם והשקעה בחינוך ובתשתיות באזור.

בעימותים שהתפתחו במקום, הקשים ביותר מאז 1991, אז נחתם הסכם הפסקת אש בין חזית הפוליסריו למרוקו, נהרגו לטענת הפוליסריו לפחות 11 אזרחים. יותר מ-700 נפצעו ו-160 "נעלמו" (הרשויות במרוקו הבהירו מאז כי הם נלקחו למעצר). פרשנים מעריכים כי מרוקו ביקשה להצית את המהומות במחנה המחאה על מנת לפגוע בסיכויי השיחות שהתקיימו בחסות האו"ם. "זהו ניסיון ברור לעכב את השיחות", אמרה אנה בדיה מרטי, מרצה למשפט בינלאומי באוניברסיטת ברצלונה לעיתון Christian Science Monitor. "זו דרכם של המרוקאים לדחות את התהליך. הכוח הכובש תמיד מרוויח מעיכוב המשא ומתן".

בינתיים מסתמן כי הניסיון צלח, והשיחות הסתיימו ללא תוצאות. ד"ר דניאל זיסנויין, ממרכז דיין ללימודי המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב, אומר ל"הארץ" כי כדאי לראות את העימותים על רקע המבוי הסתום במגעים בניסיון להתקדם לקראת פתרון. לדבריו, "לאף צד אין עניין להגיע לפתרון או פשרה של ממש. כל פתרון זולת העמדה של מרוקו, סיפוח לשטחה, אינו מקובל עליה". הוא מדגיש כי ההבדל הפעם, בהשוואה לשנים עברו, הוא שהמדינה שעליה הכריזו אנשי הפוליסריו באופן חד-צדדי זכתה בעבר לתמיכה של כ-80 מדינות, "אבל התמיכה הזו נשחקה, ורק 27 מדינות התמידו בעמדה זו. גם אלג'יריה, התומכת העיקרית של הפוליסריו, כבר לא מסוגלת לספק להם סיוע דיפלומטי ומעשי".

בהסכם הפסקת האש מתחילת שנות ה-90 הוחלט לקיים משאל עם, שבו יוכלו לבחור תושבי סהרה המערבית בין שלוש אפשרויות: סיפוח השטח למרוקו באופן סופי, ממשל עצמי או עצמאות. ב-19 השנים שחלפו לא הצליחו הצדדים להסכים על אופן קיום משאל העם והפכו את העימות ביניהם לסכסוך הטריטוריאלי הוותיק ביותר באפריקה.

גדולה כמו בריטניה

הסכסוך סביב הטריטוריה, שגודלה זהה לזה של בריטניה, הוא גם מקור למתיחות בין מרוקו לשכנתה אלג'יריה, התומכת בדרישת הפוליסריו לעצמאות ומתנגדת להצעת מרוקו לאוטונומיה מסופחת. במדבר האלג'יראי חיים פליטים רבים מסהרה המערבית, ובה חיים גם מנהיגי המאבק והממשלה הגולה. חוסר ההסכמה בין אלג'יריה למרוקו אף מונע מהן לשתף פעולה בנושאים אחרים - הבולט שבהם הוא המלחמה באיום מצד ארגון אל-קאעדה בצפון אפריקה.

בעוד סהרה המערבית נעדרת מכותרות העיתונים רוב ימי השנה, היא נחשבת לסיבה העיקרית שמרוקו, שאפשרה בעשור האחרון רפורמות מסוימות בתחום חופש הביטוי ותקשורת חופשית, ממשיכה לככב בדו"חות של ארגוני זכויות אדם כמפרת זכויות סדרתית. הארגון האמריקאי Human Rights Watch מציין כי בשנה שעברה הידרדר מצב זכויות האדם במדינה. פעילים למען עצמאות סהרה המערבית ממשיכים להיכלא במתקנים סודיים וההגבלות על חופש התנועה שלהם מחריפות. מוקדם יותר השנה מרוקו אף חסמה את שידורי רשת אל ג'זירה הקטארית, בשל דיווחיה על האזור.

חשש למלחמה

באמצע השבוע, כאשר שככו מעט המהומות, המשיכו תושבי בירת סהרה המערבית, לעיון, לדווח על נוכחות מסיבית של שוטרים ברחובות, הצתות של בנייני ממשלה ומכוניות ומעצרים. דובר מטעם המשטרה התעקש כי "הכל כרגיל. בתי הקפה מלאים". הצהרות חזית פוליסריו, כי האירועים האחרונים עלולים להצית מחדש מלחמה, ודריכות הקהילה הבינלאומית אמורות להזכיר למרוקו שהמצב הנוכחי לא יימשך לנצח. או שכן.

עד הפעם הבאה. בסופו של דבר, מזכיר ד"ר זיסנויין, מרוקו נהנית מתמיכה בינלאומית מערבית, ו"לקהילה הבינלאומית אין אינטרס להתערב כל עוד ההתלקחות היא זמנית. לכולם נוח עם מצב של קיבעון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ