מצגת: העולם המוסלמי עולה לרגל למכה

יותר משני מיליון מוסלמים החלו אתמול את החאג' - מסע העלייה לרגל למכה, העיר הקדושה לאיסלאם

סוכנויות הידיעות
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סוכנויות הידיעות

יותר משני מיליון מוסלמים החלו אתמול (ראשון) את החאג' - מסע העלייה לרגל למכה, העיר הקדושה לאיסלאם, שבסעודיה. העולים לרגל נוסעים למכה במכוניות פרטיות ובתחבורה הציבורית וכמובן הולכים ברגל. עליהם לעבור דרך עמק מינה, כ-3 ק"מ מהעיר מינה, מסלול שאותו עבר הנביא מוחמד בעלייתו האחרונה לרגל.

כדי לצמצם את עומסי התנועה, מופעלת השנה לראשונה רכבת שנבנתה בסיוע סין, ואשר תעצור בכל אתרי החאג'. עלי חליל, כתב סוכנות הידיעות הצרפתית דיווח כי בשלב זה, הרכבת הקלה, שלה תשע תחנות בלבד, אמורה לנסוע רק בין מינה, מוזדאליפה והר ערפאת, שלושת האתרים הקדושים לאיסלאם.

הרכבת, ששמה הרשמי "רכבת מאשאיר" והמכונה "מטרו-מכה", נחנכה שלשום אך תפעל השנה רק חמישה ימים. המסילה, שנבנתה בעלות של 1.8 מיליארד דולרים, היא באורך 18 ק"מ והשנה יסעו בה 180,000 נוסעים, אמר חביב זיין אל עבידין, השר לעניינים עירוניים וכפריים, שהוסיף: "בשנה הבאה נוכל להסיע 72,000 נוסעים בשעה. השנה אנחנו פועלים בקיבולת של 35%, ובשנה הבאה יהיו לנו 500,000-600,000 נוסעים".

לדבריו, בשל הקיבולת המוגבלת שלה יסעו השנה ברכבת רק אזרחי סעודיה ומדינות המפרץ האחרות, אך בשנה הבאה יוכלו לנסוע בה גם אזרחי מדינות אחרות. היא אמורה להחליף 4,000 אוטובוסים, ובעתיד תגיע גם עד מכה.

דווקא בחאג': המלך מושבת

עבדאללה מלך סעודיה מינה בסוף השבוע את הסגן השני לראש הממשלה כדי שיפקח על אירועי החאג'. ההוראה ניתנה יום לאחר שהרופאים הורו למלך לנוח עקב פריצת דיסק. הנסיך נאיף בן עבד אל-עזיז אל סעוד, המכהן גם כשר הפנים, יפקח על האירועים, המתקיימים בצל איום טרור מוגבר. נאיף, אחיו למחצה של המלך ואחיו של נסיך הכתר, הנסיך סולטן, ביקר במכה השבוע ופיקח על ארגון האבטחה באתר. לפי ההערכות, גילו של המלך עבדאללה הוא 86 או 87. הנסיך נאיף, כבן 76, מונה לסגן שני לראש הממשלה ב-2009. בעיני רבים, מינויו סולל את הדרך להכתרתו לנסיך הכתר או למלך בעתיד.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ