מדענים פתחו את קברו של האסטרונום הדני טיכו ברהה כדי לברר את סיבת מותו

לאחר מאות שנים של ספקולציות, שאריות שיער ועצמות יוכיחו אם ברהה, שמת בפראג ב-1601, נרצח או חלה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הסוף למסתורין? מדענים פתחו היום (שני) את קבר השיש של טיכו ברהה, האסטרונום הדני הנודע שמת בנסיבות מסתוריות, על מנת לגלות אחת ולתמיד מה או מי הרג אותו ולשים קץ למאות שנים של ספקולציות.

ברהה, שמת בפראג בשנת 1601, נחשב למדען שביצע את התצפיות המדויקות ביותר בתקופת הרנסנס, היה המוכשר מבין הצופים בכוכבים, וסלל את הדרך למדע של העידן המודרני. גם למעלה מ-400 שנים אחרי מותו, הדעות חלוקות סביב נסיבות מותו - יש הגורסים כי נרצח, יש הטוענים שמת ממחלה, והיתר מאמינים שהוא מת בשל מנת יתר של חומר רעיל שנחשף אליו במהלך ניסויו.

כעת, לאחר מאות שנים של בלבול, האקדמיה למדעים של צ'כיה מסרה כי מדענים יבחנו דגימות של עצמות ושיער משייריו של המדען כדי לנסות לפתור את התעלומה. המדענים יחפשו אחר שאריות כספית או חומרים אחרים שיכולים לשפוך אור על נסיבות מותו.

קבר השיש של ברהה, שניצב בכנסיית טין שבעיר העתיקה של פראג. תצלום: אי-פי

בבדיקות קודמות נמצאו שאריות כספית על שיער שפמו של ברהה. לטענת מדענים, אם הנתיחה הנוכחית תוכיח חשיפה ארוכת טווח לרעל, ניתן יהיה להסיק כי ברהה מת כתוצאת ממשלח ידו או כתוצאה מסם תוצרת בית. לעומת זאת, כמות גבוהה של חומר רעיל בקרבת שורשי השיער יכולה להעיד על חשיפה חד פעמית לכמות גדולה של רעל - הוכחה לרצח.

לפי הגרסה הרווחת, ב-13 באוקטובר 1601, השתתף ברהה במשתה שנערך בחצר הקיסר בפראג, כשלפתע חש צורך להטיל את מימיו, אך התבייש לקום ולבקש את סליחתם של המסובים. שלפוחית השתן שלו ניזוקה וכמעט התפוצצה. בשבוע שלאחר המשתה לא הצליח להירדם והתקשה מאוד בהטלת שתן. הידרדרות נוספת במצבו חלה ב-24 באוקטובר. באותו בוקר, בשעה 9:00, הוא מת בייסורים.

על פי אחת התיאוריות, ברהה הורעל למוות בידי אחד מקרוביו, שפעל בשליחותו של מלך דנמרק כריסטיאן ה-4. הסיבה להרעלה: נקמה על כך שברהה ניהל רומן אסור עם אמו של המלך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ