שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הערכה: התולעת פגעה בתוכנית הגרעין האיראנית בשני "ראשי חץ" דיגיטליים

מומחה אבטחה השוקד על פיצוח תולעת סטוקסנט סבור כי היא כוונה הן נגד הכור בבושהר והן נגד מתקן ההעשרה בנתאנז

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יוסי מלמן

לתולעת שפגעה במתקני הגרעין האיראניים היו שני "ראשי חץ דיגיטליים" שכוונו נגד מערכות ההפעלה של הסרכזות (צנטריפוגות) באתר ההעשרה בנתאנז ונגד הטורבינות בכור הגרעיני להפקת חשמל בבושהר. זהו הניתוח העדכני של המומחה הגרמני לאבטחת מחשבים רלף לנגנר, בניסיון לפצח את המסתורין של המערכת, ששיבשה את פעילות מתקני הגרעין באיראן. לנגנר היה הראשון שחשף בספטמבר את העובדה שהתולעת כוונה בעיקר נגד אתרי הגרעין של איראן וכעת הוא מרחיב ומשלים את בדיקתו.

בהודעה שהעלה לנגנר אתמול (שישי) לאתר שלו, הוא תיאר שני דגמים להתקפות שונות שביכולתה של התולעת לחולל לאחר שהיא מוחדרת למערכת הבקרה של חברת הענק הגרמנית סימנס. "נראה כי שני 'ראשי החץ' האלה הותקנו בצורה משולבת כהתקפה מקוונת נגד תוכנית הגרעין האיראנית כולה", כתב המומחה.

הבדיקה של לנגנר החלה לאחר שחברות איראניות התלוננו בפני חברה רוסית כי מערכות שונות שמקורן ברוסיה נפגעו מווירוס בלתי מוכר. החברה הצליחה לגלות כי אכן היתה פגיעה במערכות שנעשתה באמצעות תולעת, שזכתה לכינוי סטוקסנט. מאז שוקדים מאבטחים תוכנה ברחבי העולם על הניסיון לפענח את הקוד של התוכנה ולזהות את מפתחיה. מרבית המומחים מעריכים שמדובר בתולעת שלא היתה כדוגמתה עד כה, ואשר מכוונת לפגוע לא רק במערכות מחשבים אלא גם בתשתיות תעשייתיות שנסמכות על מערכות אלו. במקורה, פגעה התולעת במערכות בקרה, שליטה והפעלה של סימנס, מערכות שמשרתות מתקני תשתית כמו אתרי קידוח והפקת נפט וגז, מערכות אספקת מים ובמקרה של איראן, שהיתה הנפגעת העיקרית, גם מתקני גרעין.

על פי הערכות מומחים, התולעת פותחה בידי גוף בעל יכולות טכנולוגיות מהגבוהות בעולם. בפרסומים זרים דובר על המוסד ועל מומחים של יחידה 8200 של המודיעין הצבאי - אך גם לא נשללה האפשרות כי מדובר במבצע אמריקאי או מבצע משותף לישראל ולארה"ב.

בשבוע שעבר שמעה ועדה של הסנאט האמריקאי מומחים של החברה לאבטחת מידע סימנטק שקבעו כי התולעת פותחה כדי לפגוע במנועים שמפעילים את הצנטריפוגות בנתאנז. יצויין כי "הארץ" היה כלי התקשורת הראשון שהעריך כבר לפני כמה שבועות כי התולעת כוונה בראש ובראשונה נגד נתאנז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ