ילידי ניו יורק מנסים נואשות להיפטר מהמבטא המקומי

המבטא הניו יורקי לא היה אף פעם נכס, אך בעידן הגלובליזציה הוא הופך למכשול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אנדרו ראמוס האמין תמיד שזהו מאפיין חביב, מרכיב נוסף בזהותו. אבל לאחר שאנשים רבים מדי לעגו לו, הוא התחיל ללכת לטיפול. פטריק מאלן סבל מאותה בעיה. "אנשים התלוננו", אמר. הוא התחיל ללכת למטפל לפני 11 שנים, ועדיין הולך פעם בחודש. לורן לוג'ודיצה פנתה לעזרה בגלל תסמינים דומים.

המטפלים שלהם הגיעו לאותה מסקנה לא נעימה. "אובחן אצלי מבטא ניו יורקי", אמר ראמוס, 26, העובד ככתב בטלוויזיה. המבטא הניו יורקי הקלאסי אינו בולט ואינו נפוץ כבעבר, אך יש עדיין לא מעט "ניו יווקים" שלא רק מדברים בו, אלא אף רואים בו קללה.

"'אנשים לא מבינים אותי', ?חושבים שאני אידיוט', ?נמאס לי שמחקים אותי או לועגים לי', ?המבטא שלי משקף מאפיינים שליליים', אלה התלונות הרגילות", אמר סם צ'וואט, שנחשב לבכיר קלינאי התקשורת.

המבטא של לוג'ודיצה לא הפריע לה בנעוריה בשכונה איטלקית בקווינס, שבה התושבים נהגו להשמיט את הר' כדבר שבשגרה. רק כשהחלה ללמוד באוניברסיטה הבינה עד כמה המבטא מגביל אותה, ומשום שהיא שחקנית, היא חששה שמא יפגע בקריירה שלה.

המבטא הניו יורקי לא היה אף פעם נכס, אך בעידן הגלובליזציה הוא הופך למכשול. "הוא גורם לך להישמע בור", אמרה לין סינגר, קלינאית התקשורת של לוג'ודיצה. "אנשים מקשיבים למבטא ולא למה שאתה אומר להם".

העלמת המבטא אורכת כמה חודשים לפחות, שלוש פעמים בשבוע, ועלולה לעלות כמה אלפי דולרים. סם צ'וואט מתאר את בית הספר שלו, מרכז צ'וואט לדיבור במנהטן, כמכון הגדול ביותר לטיפול במבטאים. הוא מעסיק שישה קלינאי תקשורת ויותר ממאה מטופלים מבקרים בו בכל שבוע. ואולם, אחדים מהמטופלים חשים אי-נוחות בשל פנייתם לטיפול. "כשאיבדתי את המבטא שלי, הרגשתי שאיבדתי חלק מישותי", אמרה לוג'ודיצה.

המבטא הניו יורקי זוהה כבר בתחילת המאה ה-19. הוא תערובת של אירית, גרמנית, יידיש ואיטלקית, וכעת נוספו אליו דיאלקטים שחורים והיספניים ומקצבים קריביים. א.ה. באביט כתב ב-1896 כי "זוהי שפת המעמדות הנמוכים של ניו יורק וסביבתה". זו השפה שהופיעה מאוחר יותר בסיפורים הקצרים של או. הנרי, ושנים אחר כך בטלוויזיה, בדמויותיהם של אידית באנקר (ג'יין סטייפלטון), טוני סופרנו (ג'יימס גנדולפיני) ופראן פיין (פראן דרשר).

ואולם, המבטא הסטריאוטיפי נעלם ברובו בשל הצפת העיר בדוברי אנגלית תקנית. "המבטא עדיין קיים במקומות כמו סטאטן איילנד", אומר הסופר פיט האמיל, שרואיין לסרט הדוקומנטרי "אילו קנישים היו יכולים לדבר" של הת'ר קווינלן, "אך הוא השתנה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ