הפנטגון: לבטל מדיניות גיוס ההומואים לצבא

משרד ההגנה קורא לבטל את מדיניות "לא נשאל, אל תספר" כבר בשנה הקרובה

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

משרד ההגנה האמריקאי קורא לקונגרס לבטל את מדיניות אפליית ההומואים בצבא "עד סוף השנה". לאחר המבוכה שספג ממשל אובמה שעה שבית משפט בקליפורניה הקדים את הנשיא בביטול מדיניות אפליית ההומואים בצבא, המאלצת אותם להסתיר את זהותם המינית בשירות, פרסם שלשום הפנטגון דו"ח, ובו הערכה של השפעת ביטול המדיניות, המכונה "לא נשאל, אל תספר", על הצבא.

המחקר המקיף נמשך כתשעה חודשים. במהלכו השיבו כ-115 אלף חיילים ובני משפחותיהם על שאלונים, שבהם נכללה בקשה להביע דעה על השלכות של שינוי המדיניות. מסקנת הדו"ח היתה שחשיפת הנטייה המינית במסגרת השירות הצבאי לא תפגע ביעילות הצבא, הן בשגרה והן בתקופת מלחמה. למרבית הציבור האמריקאי אין התנגדות לשירות של הומואים בצבא, אולם הקונגרס שיורכב בקרוב מרוב רפובליקאי בבית הנבחרים צפוי לחסום את היוזמה. לכן, שר ההגנה רוברט גייטס קרא שלשום לחברי הקונגרס להעביר את החקיקה בהקדם, "עד סוף השנה".

הדו"ח חושף כי 70% מהחיילים האמריקאים חושבים שלביטול המדיניות של "לא נשאל, אל תספר" תהיה השפעה חיובית על הצבא, השפעה מעורבת או שום השפעה כלל. 69% ציינו שהם מאמינים שכבר עבדו בעבר עם חיילים הומואים או לסביות, ורובם המוחלט כתב כי הדבר לא השפיע על יכולת התפקוד של היחידה.

בנוסף, הדו"ח ממליץ שלא להנהיג שום שינויים בסידורי המקלחות ("זה יהיה סיוט לוגיסטי", נכתב) או המגורים כתוצאה משינוי המדיניות. מנסחי הדו"ח ציינו כי לביטול המדיניות שהונהגה בימי הנשיא קלינטון, במטרה למצוא פשרה בין מתנגדי שירות ההומואים בצבא לבין תומכיו, עשויה להיות השפעה "מוגבלת" על לכידות היחידות, וכי ניתן להתגבר על כך בעזרת העברת המסר הנכון של המפקדים. שר ההגנה רוברט גייטס ציין שעל פי הדו"ח, שינוי המדיניות לא יגרום לשבר בצבא, כפי שמנבאים מתנגדי השינוי, אולם ציין כי אי נוחות רבה בעקבותו צפויה להתקיים ביחידות הקרביות.

גייטס הדגיש שהצבא מעדיף שהסוגיה תיפתר בחקיקה של הקונגרס ולא בבתי המשפט, זאת לאחר שממשל אובמה נאלץ להקפיא את פסיקת בית המשפט בקליפורניה שביטלה את המדיניות כ"לא חוקתית". על פי הערכת המרכז לזכויות ההומואים בארה"ב, משרתים כיום כ-66 אלף הומואים, לסביות וביסקסואלים, כ-2% מהצבא: 13 אלף בשירות פעיל ו-53 אלף במשמר הלאומי ועתודות הצבא. במסגרת מדיניות "לא נשאל, אל תספר", הודחו מהצבא על רקע זהותם המינית ב-17 השנים האחרונות יותר מ-13 אלף חיילים וחיילות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ