עכשיו מתברר: נפגעים רבים בצפון קוריאה מהפצצת הדרום

תצלומי לוויין הראו פגיעה בעמדות הצפון מעשרה פגזים שירתה סיאול

הארץ
רויטרס, שירות ""
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ
רויטרס, שירות ""

תצלומי לוויין מראים כי חיילים רבים נפגעו בצפון קוריאה מהפגזת צבא הדרום בשבוע שעבר, כך טען אתמול אחד מחברי הפרלמנט הדרום קוריאני. הדרום פתח באש בתגובה למטחי פגזים מצפון, שפגעו באי בשליטתו וגרמו למות שני חיילים ושני אזרחים.

שירותי המודיעין הדרום קוריאני הציגו בפני הפרלמנט תצלום לוויין של דרום קוריאה, ותצלום שמקורו בלוויין מסחרי שפרטיו לא נמסרו. קוון יונג-סה, מחוקק ממפלגת השלטון, ראש הוועדה לענייני מודיעין, אמר לעיתונאים לאחר הצגת התמונות כי כעשרה פגזים שירתה דרום קוריאה נחתו סמוך לעמדות של צבא צפון קוריאה באי מודו. הפגזים נחתו בין שני מקבצים של צריפים צבאיים, השוכנים כ-100 מטרים זה מזה, וחלקם נפלו קרוב לצריפים.

"אחד הפגזים נפל מאחורי הצריפים. אפשר להניח שהיה מספר רב של נפגעים", אמר קוון. לנוכח העובדה שטווח ההרס של הפגזים שנורו הוא 50 מטרים, ההנחה היא שהם גרמו נזק ניכר.

ב-23 בנובמבר ירתה צפון קוריאה קרוב ל-170 פגזים. 80 מהם פגעו באי יאונפיונג, קרוב לגבול השנוי במחלוקת בים הצהוב, וגרמו למותם של שני אזרחים ושני חיילים ולפציעת 18 אנשים אחרים. זו הפעם הראשונה מאז המלחמה בין שתי הקוריאות ב-1950-1953 שבה הופגז אזור אזרחי.

דברי קוון סותרים דברים שאמר מוקדם יותר קים מו-סונג, גם הוא מחוקק ממפלגת השלטון. קים אמר אתמול שעמדות הארטילריה של הצפון בקמורי לא נפגעו - וציין תמונות לוויין שפרסמה חברת המודיעין הגלובלית סטרטפור. ביקורת רבה נמתחה בדרום קוריאה על הצבא והממשלה בשל מה שנתפש כתגובתם החלושה למתקפה של הצפון. שר ההגנה הודיע בשבוע שעבר שבכוונתו להתפטר.

שלשום טען ראש שירותי המודיעין של דרום קוריאה כי יש סבירות גבוהה לתקיפה נוספת של הצפון. "קיימת סבירות גבוהה שהצפון יפתח בהתקפה נוספת", אמר וון סיי-הון, מנהל שירות המודיעין הלאומי של דרום קוריאה, לחברי ועדה פרלמנטרית. לדברי סוכנות הידיעות יונהאפ, וון אמר עוד שההתקפה האחרונה התחוללה על רקע "תסיסה פנימית גוברת לקראת העברת השלטון ומצבה הכלכלי הרעוע" של צפון קוריאה. גם שר ההגנה של דרום קוריאה התריע מפני "אפשרות ממשית" שצפון קוריאה תיזום פרובוקציה נוספת בתום התמרון הצבאי שוושינגטון וסיאול קיימו יחד עד אתמול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ