המורמונים - גיבורי השעה של המשבר הכלכלי בארה"ב

בזכות מערכת רווחה ייחודית לטובת חברי הקהילה, הפכו חברי כנסיית המורמונים בארה"ב מושא לחיקוי גם מחוץ לכנסייה

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

צ'סטרפילד, וירג'יניה. במשך שנים רבות סבלו חברי כנסיית המורמונים מחשדנות מצד בני ארצם ואף נרדפו על ידם. היום, הכנסייה אמנם מונה 13 מיליון חברים, גדלה במהירות ואנשיה מאיישים עמדות בכירות לא רק בעולם העסקים אלא גם בקונגרס האמריקאי, אך בשל הסודיות הרבה האופפת אותה ומנהגים שנויים במחלוקת כמו פוליגמיה, כמעט שליש מאזרחי ארה"ב מצהירים כי הם אינם מוכנים לנשיא מורמוני.

ואולם, המשבר הכלכלי הופך את המורמונים בימים אלה לגיבורי השעה, בזכות מערכת הרווחה הייחודית שלהם ושיטות ההכנה ליום סגריר, שהופכות מושא לחיקוי גם מחוץ לקהילה. הכנסייה המורמונית, שאינה משלמת שכר לעובדים ולמיסיונרים מטעמה שכר, מפעילה מעין "לשכות תעסוקה" וייעוץ לחברים מובטלים. אך את עיקר תשומת הלב מושכת רשת של 146 "מחסני בישוף" - שילוב בין בית חרושת לשימורים לבין מחסן ענק וסופרמרקט, בעלת מאפיין יוצא דופן: בסופרמרקט הזה כל הסחורות ניתנות חינם לחברי הכנסייה הנזקקים, שמתבקשים בתמורה לספק שירות - עזרה באריזת המצרכים. "אני לא יכול לעזור הרבה, אבל זה עושה לי הרגשה טובה, שאני לא סתם מקבץ נדבות, אלא עושה משהו בתמורה למה שנותנים לי", אומר אנתוני מילר, אחד המתנדבים ב"מחסן הבישוף" בצ'סטרפילד, וירג'יניה. אנתוני החלים מסרטן ואינו מסוגל לעבוד, אך הוא מעדיף לקבל סיוע מהכנסייה ולא משירותי הרווחה הרגילים.

"אנחנו לא מכריחים אף אחד לעבוד מעבר ליכולתו", מעיד ליסטון בייקר, מיסיונר שהתנדב לנהל את המחסן בהתנדבות. "אבל זה מחזיר לאנשים המובטלים את הכבוד". המדפים עמוסים בסחורות מכל הסוגים - מפירות וירקות טריים ועד לגבינות, חלב, ביצים, בשר קפוא, קטניות, מזון תינוקות, אבקת כביסה וכיו"ב.

עוד מימי הרדיפות, קידמו המורמונים את רעיון האספקה העצמית בתוך הקהילה, ובמקום להסתמך על תרומות היא מחזיקה כיום בחוות הבקר הגדולה בארה"ב, שתוצרתה מיועדת לשימוש פנימי בלבד.

הכנסייה גם מדריכה משפחות כיצד לאגור מזון לשנתיים ומפרסמת רעיונות למתכונים מקופסאות השימורים. חלק מהחברים תורמים לכנסייה מעשר מהכנסותיהם וחלקם בוחרים לצום פעם בחודש ותורמים לכנסייה את האוכל שהוקצב למשפחה לאותו היום.

בחודשים האחרונים, מאז פרץ המשבר הכלכלי, חלה עלייה חדשה בביקוש לשירותי "מחסן הבישוף", אומר בייקר - 20% לפחות. "אנחנו מאמינים בעזרה לזולת, אבל גם ביכולת לפרנס את עצמך", הוא מסביר. "הסיוע הזה מיועד לעזור לאנשים לעבור תקופה קשה, לא להחזיק אותם שנים. אם המצב נמשך שנים, אנחנו דואגים להפנות אנשים לקבל בולי מזון בשירותי הרווחה".

האם הנזקקים נדרשים למלא טפסים לצורך קבלת הסיוע? "לא, אבל את הטופס עם סימון המוצרים הדרושים ממלא בשבילם כומר הכנסייה. הוא מכיר את המשפחות ואת הצרכים שלהן. יש כאלה שמקבלות שקית אחת של כמה מצרכים בסיסיים בשבוע, יש המקבלות עשרות שקיות עם כמעט הכל". ומה אם הן ירצו לקחת משהו אחר? "לא, רק הכומר מחליט, מה מגיע להן".

בשביל חברים שמתקשים לאסוף את המוצרים בעצמם או מתגוררים במרחק רב מדי, יוצאת פעמיים בשבוע משאית גדולה שמורידה את הסחורה בכנסיות המרוחקות יותר. אנשי הקהילה מספרים שבעבר נהגו ללעוג להרגלי האגירה שלהם, אבל עם הזמן השיטה רוכשת לה יותר ויותר תומכים. הם מביאים, למשל, משפחות מאזורים מוכי הוריקן, ומחלקים להן מהמזון שאגרו.

המורמונים טוענים שבניגוד ליתר האמריקאים שמנסים לחסוך דולר לדולר, התפישה שלהם כוללנית יותר והמשבר הכלכלי לא תפס אותם בהפתעה. "גם אם יביאו לי הוכחה חד-משמעית שלא היה ישו - עדיין ארצה להיות מורמוני, כי דרך החיים הזאת נראית לי נכונה יותר", אומר אחד המתנדבים במחסן, מורה בית הספר שאיבד את עבודתו. "ערכי המשפחה עזרו לי לגדל את הילדים בצורה נכונה ויש פה הרבה סיוע לקהילה".

"הזמנים מאוד קשים, שלושה מתוך חמשת הילדים שלי פוטרו מעבודתם", אומרת דיאן הוג'סטון. "אבל בזכות הכנסייה אנחנו לא צריכים להתרוצץ מושפלים אחרי פקידים בניסיון להוכיח שאנחנו באמת לא מצליחים למצוא עבודה. אבל מה אני מספרת על הצרות שלנו, אתם בישראל בטח יודעים מה זה לעסוק בהישרדות".

קהילה אוגרת

הכנסייה המורמונית, הקרויה "כנסיית ישו המשיח של קדושי אחרית הימים" היא תנועה נוצרית הקוראת להתחקות אחר דריכה המקוריות של הנצרות ולחדשן. המורמונים משלבים באמונתם רעיונות מן המקרא, לצד יסודות נוצריים ואליליים ואינם משתייכים לאחד מ-3 הזרמים הגדולים בנצרות. בתחילת המאה ה-20 הדת המורמונית היתה הנרדפת ביותר בארה"ב ואילו בשנים האחרונות היא נהנית ממספר המצטרפים הרב ביותר, בעזרת מנגנון מיסיונרי בינלאומי משומן. רבים טוענים כי למעשה מדובר בכת, בשל אורח החיים המסוגר, האמונה בנביאים מודרניים, התזונה החריגה וזרמים קיצוניים שיצאו מתוך הכנסייה שדוגלים עד היום בפוליגמיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ