הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

עם כניסתו לתפקיד, הנשיא האמריקאי ברק אובמה הבהיר כי אין לו כוונה לרדוף את אנשי הסי-איי-איי בגין התנהלותם בימי הממשל הקודם, אלא אם מדובר בעבירה חד-משמעית על החוק. החומרים שנחשפים לקראת סיום חקירת "ההגזמות" של שרותי המודיעין מצביעים על כך, שגם אם אובמה ישנה את דעתו ? למערכת המשפט לא בהכרח יישארו עדויות להסתמך עליהן. היום (שני) התברר כי אנשי הסי-איי-איי הספיקו להשמיד 95 קלטות המתעדות את חקירותיהם של החשודים בטרור ? הרבה יותר ממה שגילו קודם.

פרשת הקלטות נחשפה במהלך במשפטו של אחד החשודים בתכנון פיגועי ה-11 בספטמבר. אז התברר כי הקלטות החקירות של אבו זוביידה, אחד מבכירי אל-קאעידה האחראי על מבצעים בארגון, "נעלמו" באופן מסתורי. החוקרים הכחישו תחילה קיומן של הקלטות אלה, לאחר מכן הכחישו שהן הושמדו בכוונה, אך לבסוף הודו בכך, כשראש הסי-איי-איי לשעבר מייקל היידן נחלץ לעזרתם ואמר שההקלטות הושמדו בגלל שהן היוו "סיכון בטחוני". פרקליטים מטעם הממשל הודו לפני שנתיים בהשמדתם של שתי קלטות וידאו וקלטת אודיו אחת. זוביידה, לפי הדיווחים, עבר חקירות תוך שימוש ב"וותרבורדינג" - הדמיית הטבעה של הנחקר. דוברו של הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש אמר שהוא בכלל לא היה מודע לקיום הקלטות.

אולם, במשפט ניו-יורקי, שם מתנהל התיק בעקבות תביעה שהגיש איחוד החירויות האזרחיות האמריקאי בדרישה לחשוף לציבור פרטים נוספים על חקירות הסי-איי-איי, נחשף היום כי מדובר בתופעה רחבה יותר. הפרקליט מטעם המדינה לב דאסין כתב במכתב שהועבר לשופט אלווין הלרשטיין כי מבדיקת הארגון עולה כי למעשה הושמדו 92 קלטות. במכתב נאמר עוד כי הסי-איי-איי אוספת כעת מידע נוסף אודות הקלטות שהושמדו והתוכן שלהן.

במקביל, תובע פדרלי בוואשינגטון מתקרב לסיומה של חקירה בת שנה וחודשיים, שמטרתה לבדוק האם הסוכנות עברה על החוק בהשמדת הקלטות. התובע ביקש להשהות את ההליך האזרחי בניו-יורק עד לסיום החקירה. ועדת המודיעין של הסנאט האמריקאי יזמה בינתיים בדיקה עצמאית של תוכניות החקירה של הסי-איי-איי. היעלמותן של עשרות קלטות נוספות העלו את החשד, כי הסוכנות השמידה באופן מכוון תיעוד של שימוש בשיטות חקירה לא חוקיות. אמרית סינג, עורכת הדין של איחוד החירויות האזרחיות האמריקאי, אמרה כי "המספר הרב של הקלטות שהושמדו מוכיחות שהסוכנות ניסתה באופן שיטתי להסתיר עדויות על החקירות הבלתי חוקיות שלהם ולהימנע מצו בית המשפט". סינג הוסיפה כי בית המשפט צריך להתייחס גם לכך שהסוכנות התמהמהה עם מסירת המידע.

דובר הבית הלבן רוברט גיבס אמר בתגובה לפרסום הפרשה "ברור שההתפתחות אינה טובה, זה עצוב. אני חושב שהמנהיגות של הממשל החדש רוצה לתת לאנשי הסי-איי-איי את הכלים שהם צריכים כדי לשמור עלינו בטוחים, אך גם להגן על הערכים שלנו. אני חושב שזו הסיבה שהנשיא הכריז כל כך מהר על השינוי בשיטות החקירה, ואמר שהעינויים הם לא חלק מהמדיניות של ארה"ב".

"אמריקה אינה מענה עצירים

בנאומו הראשון לקונגרס בשבוע שעבר הדגיש שוב נשיא ארה"ב ברק אובמה, כי אמריקה אינה מענה עצירים. כמו כן, התובע הכללי אריק הולדר אמר היום כי הממשל החדש לא ימחל על שימוש בעינויים כגון "וותרבורדינג". "וותרבורדינג זה עינוי, משרד המשפטים שלי לא יצדיק את זה ולא ימחל על זה", הבהיר הולדר בנאומו בפני המועצה היהודית לענייני הציבור.

הולדר סיפר על ביקורו במתקן המעצר לחשודים בטרור בגואנטנמו בשבוע שעבר, ואמר: "ביקורי חיזק את האמונה שלי שלמרות שסגירת המתקן לא תהיה משימה קלה, היא חייבת להתבצע. סגירת גואנטנמו תסמל לאזרחינו ולשותפינו בעולם את עומק המחויבות שלנו לשלטון החוק. בגלל זה הנשיא אובמה ואני מאמינים שבסופו של דבר סגירת הכלא תהפוך אותנו לבטוחים וחזקים יותר". עם זאת, הממשל החדש, שהבטיח להגביר את המעורבות באפגניסטאן ולחדש ביתר שאת את המצוד אחר אוסאמה בין-לאדן, עלול להיתקל בבעיה עם המשך חקירת אנשי הסי-איי-איי, עליהם מוטלות עדיין המשימות הרגישות ביותר של השגת המידע המודיעיני באפגניסטאן ופקיסטאן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ