"האח הגדול" בבריטניה: המשטרה מחזיקה במאגר מידע על אלפי פעילים פוליטיים

תחקיר ה"גרדיאן" העלה כי במשך שנים אספה המשטרה מידע על מפגינים מכל קצוות הקשת הפוליטית. ארגונים: מדובר בהפרה של זכויות אדם

גרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גרדיאן

מצלמות המעקב ברחובות ומאגרי המידע המשוכללים של המשטרה עוררו בשנים האחרונות ביקורת רבה על הפיכתה של בריטניה למדינת "האח הגדול". כעת נראה שלקנאי הפרטיות נוספה עוד סיבה לדאגה: הגרדיאן חשף שלשום כי משטרת בריטניה ניהלה בשבע השנים האחרונות מעקב צמוד אחר אלפי פעילים פוליטיים, בהם גם עיתונאים, וריכזה נתונים אישיים עליהם במאגרי מידע מיוחדים.

מהתחקיר עולה כי מידע על מפגינים בבריטניה - כולל שמות, תצלומים וסרטים - מועבר באופן קבוע למאגרי הנתונים של יחידות המעקב. חלוצה בתחום זה היא משטרת לונדון, אשר מרכזת פרטים אישיים על מפגינים במאגר המידע המרכזי שלה, ה"קרימינט", המיועד לתיעוד פעילות עבריינית. במאגר מופיעים הפעילים בשמותיהם, והדבר מאפשר למשטרה לדעת באילו הפגנות או כינוסים פוליטיים השתתפו.

המפגינים שנמצאים במאגרים מגיעים מכל קצוות הקשת הפוליטית - החל ממתנגדים לפתיחת מסלול נחיתה נוסף בהיתרו וכלה במתנגדי המלחמה בעיראק. כולם, גם מי שהשתתף "באופן קבוע" וגם מי שנראה "בשולי ההפגנות", הופיעו במאגרים ללא קשר למעצרים או הרשעות קודמות.

בנוסף, חשף התחקיר כי בין האנשים שנמצאו במעקב היו גם עיתונאים שהשתתפו בסיקור הפגנות בשנים האחרונות. תחקירני הגרדיאן מצאו כי במאגרי המידע הופיעו נתונים על אנשי רשת ITV, סקאיי ניוז, ומספר צלמים מכלי תקשורת בבריטניה.

ארגוני זכויות אדם הקימו קול זעקה בעקבות הפרסום. הארגון "ליברטי" מסר כי "מאגר נתונים הכולל תמונות של אנשים שאינם חשודים בפעילות פלילית עלול להוות הפרה של זכויות הפרט. התופעה מטרידה במיוחד אם גם מפגינים שלווים ?מסומנים' למעקב". לדברי משפטנים, סביר שתחקיר הגרדיאן יהווה בסיס לתביעה נגד שיטות המעקב של המשטרה.

בתוך כך, נראה שלא רק המשטרה בבריטניה מנהלת מעקבים ומאגרי נתונים. הרשויות בממלכה פתחו באחרונה בחקירה נגד יותר מ-40 מהחברות הגדולות במדינה, רבות בתחום הבנייה, בחשד כי רכשו מידע אישי חסוי אודות אלפים מעובדיהם, בטרם התקבלו לעבודה. לפי החשד, נהגו חלק מהחברות לשכור את שירותיהם של בלשים פרטיים כדי שיעקבו אחר מועמדים לעבודה ויאספו עליהם מידע. המטרה היתה ליצור "רשימה שחורה" לכאורה של עובדים בעיתיים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ