הפקיסטאנית שנאנסה והפכה לסמל מאבק הנשים - התחתנה

מוכתר מאי עלתה לכותרות לאחר שעברה אונס קבוצתי, שנועד להעניש את אחיה שנחשד בניאוף

אסף רונאל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אסף רונאל

קורבן של אונס קבוצתי בפקיסטאן שהתפרסמה ברחבי העולם כלוחמת למען זכויות נשים, התחתנה בתחילת השבוע, כך מדווח הבי-בי-סי. מוכתר מאי נאנסה על ידי ארבעה גברים בכפרה כעונש, לאחר שאחיה - שהיה אז בן 12 - הואשם בניאוף עם בתו של אחד מנכבדי הכפר.

היא נאבקה באיסורים החברתיים שאפפו את ההתעללות בה ונאבקה על מנת שתוקפיה יועמדו לדין. מאז הפכה מאי ללוחמת למען זכויות נשים בפקיסטאן ולדמות ידועה ברחבי העולם. שישה גברים נעצרו ונגזר עליהם עונש מוות בשל קשר לאונס הקבוצתי שלה. הם אסורים וממתינים למשפט חוזר.

מאי אמרה בעבר שהיא אינה בטוחה שתינשא אי פעם, אולם ביום ראשון היא התחתנה בבירת פקיסטאן, איסלאמבאד, עם קצין המשטרה נאסיר עבאס גבול. בתקשורת ההודית דווח כי היא התחתנה בשידוך ודרשה מבעלה הטרי להתגרש מאשתו הראשונה, עמה כבר יש לו חמישה ילדים, אולם לחץ מצד המשפחה מנע זאת עד כה.

מאז האונס, כתבה מאי אוטוביוגרפיה שהפכה לרב מכר, וגם פתחה בית ספר ורשת מרכזים לנשים במצוקה בפקיסטאן. היא זכתה לתמיכה רבה ברחבי העולם כשהציגה את סיפורה אחרי האונס. ב-2002, מאי, שהיתה אז תופרת מכפר במחוז פונג'אב, נענשה לאחר שאחיה הואשם האשמות שווא שניהל רומן עם אשה ממעמד חברתי גבוה משלו. ההוראה לבצע את האונס נעשתה כדי לפצות על הפגיעה בכבודה של אשה זו.

ב-2005, היא הוכתרה כ"אשת השנה" על ידי המגזין "גלאמור". הפרס הוענק לה בזכות "אומץ הלב והאופטימיות יוצאי הדופן שלה למול אלימות מחרידה".

מבקרי מערכת המשפט והמערכות החברתיות של פקיסטאן אומרים שסיפורה של מאי הוא דוגמה ליחס הנוראי עמו מתמודדות לעתים קרובות נשות המדינה, בייחוד באזורים הכפריים הפאודליים.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ