מקסיקו נאנקת תחת הכיבוש של קרטלי הסמים

מקסיקו הכריזה מלחמת חורמה על קרטלי הסמים, אך מתקשה לסמוך על מוסדותיה - המשטרה, השופטים והצבא - שהכנופיות חדרו לשורותיהם. הגופות נערמות ברחובות והנשיא סופג ביקורת. כעת יש שמציעים לכרות את ענף ההכנסות העיקרי של הקרטלים באמצעות לגליזציה של מריחואנה

ניו יורק טיימס
מרק לייסי, ריינוסה, מקסיקו
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניו יורק טיימס
מרק לייסי, ריינוסה, מקסיקו

שיירה צבאית יצאה מבסיסה בעיירת הגבול המקסיקאית ריינוסה, בדרכה לעוד יום של מצוד אחרי כנופיות סמים. לא חלף זמן רב וממכשירי הקשר בקע קול אנונימי המודיע על כך לאנשי קרטל הסמים "גולף" ששולט בעיירה. הקול דיווח על הנתיב שעשתה השיירה בעיר מטר אחרי מטר, פנייה אחר פנייה. הדובר השתמש בשפה הצבאית הנהוגה בקרב החיילים. "הם עוקבים אחרינו", אמר קולונל חואן חוסה גומס, שהאזין למכשיר הקשר מהמושב הקדמי של כלי הרכב המשטרתי.

נוכחותם של מודיעים, כמה מהם חיילים לשעבר, מדגישה את הפרדוקס המרכזי במאבק השאפתני והקטלני נגד כנופיות הסמים שהשתלטו על המדינה. המדינה פתחה במלחמה, אך היא אינה מסוגלת לסמוך על מוסדותיה שלה - על המשטרה, על המכס, על בתי המשפט ובתי הכלא, ואפילו לא על הצבא ה"נקי" יחסית - כולם חיילים חיוניים במלחמה הזאת.

הסכומים שקרטלי הסמים מגלגלים, גדולים במיליארדי דולרים מהסכומים שממשלת מקסיקו משקיעה במאבק בהם, והם משתמשים בכסף כדי לחזק את שורותיהם במספר בלתי ידוע של פוליטיקאים, שופטים, סוהרים והמוני שוטרים - כל כך הרבה שוטרים עד שכוחות משטרה שלמים בערים ברחבי מקסיקו פורקו ונבנו מחדש.

בשנה האחרונה נעצר התובע הראשי במשפטי פשע מאורגן, באשמה שקיבל שוחד מקרטלי הסמים, וכך גם מנהל האינטרפול במקסיקו. כנופיות הסמים אף הצליחו לשתול "חפרפרת" בשגרירות ארה"ב. כמה אנשים בעמדות בכירות שסירבו לקבל שוחד, נורו למוות. זהו תמריץ רב עוצמה למהססים.

ממשלת מקסיקו היא זאת שפתחה במלחמה, אך היא נתמכת - ובמובן מסוים גם מוחלשת - בידי ארה"ב. האסטרטגיה ללוחמה בסמים שנוצקה בארה"ב, תוכננה במקור בעבור קולומביה. כעת, מקסיקו משתמשת במודיעין אמריקאי כדי לעקוב אחרי סוחרי הסמים, והיא ממתינה לצי של מסוקים ומטוסי קרב שתקבל מארה"ב כדי לרדוף אחריהם. זהו רק חלק מסיוע בשווי של מאות מיליוני דולרים, יוזמה של הנשיא ג'ורג' בוש שהורחבה בימים האחרונים על ידי הנשיא הנוכחי, ברק אובמה.

בה-בעת צרכני הסמים בארה"ב מגדילים כל הזמן את הביקוש לסם המקסיקאי. את כוח האש הקטלני של אנשי הקרטלים מספקים רובים מתוצרת ארה"ב. גם שרת החוץ הילרי קלינטון הודתה בעובדה הזאת בביקורה האחרון במקסיקו. כעת, כשהסיכוי לניצחון מהיר הולך ומתרחק, נשמעים קולות משני הצדדים התוהים אם המאבק בקרטלים שווה את מחירו.

המקסיקאים, מזועזעים מהקורבנות הרבים, מהגופות שהולכות ונערמות ברחובות, ומהיהירות של ברוני הסמים, תוהים אם אינם משלמים מחיר גבוה מדי על הרדיפה אחרי כנופיות הפשע המאורגן שפעלו במשך דורות על אדמתם. "לפעמים אני חושב שזאת מלחמה שאי אפשר ממש לנצח בה", אמר חייל מקסיקאי לאחד העיתונאים שסיקרו את פעולת הצבא נגד הסוחרים בריינוסה, כשהוא מקפיד להישאר הרחק מטווח השמיעה של מפקדו. "אתה עושה מה שאתה יכול, אבל הם רבים הרבה יותר מאתנו".

גם מעבר לגבול יש כבר התוהים - בהם מושלים במדינות בארה"ב הגובלות עם מקסיקו ומומחים צבאיים בוואשינגטון - אם פרץ האלימות אינו מסכן את הביטחון הלאומי של ארה"ב, וגם, לזעמם של מקסיקאים רבים, אם המדינה השכנה לא תתפורר תחת המאמץ המלחמתי.

איך התחיל כל זה

שורשי המלחמה טמונים בקמפיין הבחירות של הנשיא פיליפה קלדרון ב-2006. אף על פי שהכלכלה היתה הסוגיה המרכזית בקמפיין, קלדרון - טכנוקרט של חוק וסדר - שם לב לעלייה היציבה בשיעור הפשיעה. לדברי מקורבים לנשיא, בתקופת הקמפיין קיבל קלדרון איומים על חייו מקרטלי סמים, דבר שרק הגביר את זעמו. הוא החל לחשוד שכספי סמים מוצאים את דרכם למפלגות הפוליטיות במקסיקו.

אחרי ניצחון על חודו של חצי אחוז מהקולות - יריבו לא מכיר בו עד היום כנשיאה של מקסיקו - החליט קלדרון לשלוח חיילים לרחובות כדי ללחום בקרטלים, וכך לזכות בתמיכתה של האוכלוסייה, שעייפה מהפשיעה, ובלגיטימיות כנשיאם של כל המקסיקאים. אך לאחר שהבחירות השנויות במחלוקת ירדו מסדר היום הציבורי, התברר שהמלחמה בסמים היא כאב ראש אחד גדול.

בערך 28 חודשים לאחר מכן מתנאה הממשלה בהחרמות סמים, כסף ונשק שלא נראו כמותן, הכל כדי להראות שהיא מנחיתה מהלומות רציניות על הסוחרים. כעדות נוספת להצלחה הממשלה מציינת את עשרות אלפי המעצרים שעשתה בקרב חברי ארבעת קרטלי הסמים המרכזיים, ושל כמה מראשיהם. באחרונה נעצרו שלושה סוחרי סמים בכירים, בהם אחד המואשם בתכנון פיגוע בקונסוליה האמריקאית במונטריי.

"הרשות האמריקאית למלחמה בסמים" (DEA) מדווחת כי מאבקה של מקסיקו הביא לצמצום אספקת הסמים, וכי מחירי הקוקאין הוכפלו בארה"ב בשנתיים האחרונות.

אבל האלימות רק גברה. אף על פי שרוב המקסיקאים תמכו במאמציו של קלדרון, הנתונים שמטרידים אותם היום יותר מכל הם מספרי הגופות: ב-2008 נמנו יותר מ-6,200 מקרי רצח הקשורים לסמים, עלייה של יותר מפי שניים לעומת 2007. ב-2009 נהרגו עד כה 1,100 בני אדם.

הרציחות - שרבות מהן כוללות התעללות מחרידה בגופות כדי למשוך תשומת לב לקרטלי הסמים - מתבצעות על ידי סוחרים המבקשים לאכוף משמעת בשורותיהם, בקרבות מרים בין כנופיות יריבות ובעימותים בין העבריינים לרשויות. מעשי הרצח שמעוררים את הכעס הציבורי הרב ביותר הם של עוברי אורח שבמקרה נקלעו לחילופי ירי.

אף שקלדרון דוחה את הטענות שמקסיקו היא מדינה כושלת, הוא ועוזריו מדברים גלויות על ניסיונם של הקרטלים להקים מדינה בתוך מדינה - להטיל מסים, להניח מחסומים ולהנהיג את כללי ההתנהגות שלהם. עם זאת, ממשלת מקסיקו טוענת שכיום יש רק 233 "אזורים פטורים מעונש" שם חוגג הפשע, בהשוואה ל-2,204 לפני שנה, וכי האלימות הגואה מלמדת על ייאושם של קרטלי הסמים לנוכח רדיפות הממשלה.

ה-DEA מסכים שהכנופיות מפרפרות את פרפורי גסיסה שלהן, אך צופה שהאלימות רק תגבר בעתיד הקרוב. כל תחזית כזאת מערערת את הציבור, המעורער כבר ממילא. מה יכול להיות קשה יותר מרציחתו בשנה שעברה של מפכ"ל המשטרה, מראשיהם של תשעת החיילים שנמצאו בשקי פלסטיק, ומנוהגם של קרטלי הסמים לנפנף בכוחם על ידי תליית כרזות על גשרים עם רשימת תביעות?

מוזרות לאומית

העובדה שמקסיקו משלמת משכורות רעב לשוטריה, ושהממונים עליהם מעודדים אותם הלכה למעשה להשלים את משכורתם בלקיחת שוחד, נחשבת כבר שנים לאחת המוזרויות התרבותיות המקסיקאיות. כיום, סוחרי הסמים הם אלה שמציעים את הסכומים הגבוהים ביותר, או ה"מורדידס" כפי שהם מכונים במקסיקו. ממשל קלדרון מודה כי בשורות קרטלי הסמים עובדים אלפי שוטרים, ראשי ערים קטנות וגם בכירים בממשלה, ויש שמתייחסים לתופעה הזאת כמשבר לאומי גורף.

"כל אחד יכול להיות 'נרקו' (הביטוי המקובל במדינה לאדם הקשור לסוחרי הסמים)", אומר גורם בממשל המקסיקאי. למעשה, לפני שממשלת מקסיקו ממנה אדם למשרה בכירה במטה למאבק בסמים, היא בדרך כלל שולחת אותו ל-DEA, שם הוא עובר מבחנים מקיפים ועברו נבחן בקפידה, הכל כדי להבטיח שמי שנשכר ללחום בעבריינים אינו עבריין סמים בעצמו.

גם בימים כתיקונם, כשחדרי המתים אינם מוצפים, חלק הארי ממעשי הפשע במקסיקו נותר בלתי מפוענח. בדיקה אחת מצאה כי רק 24 מקרים מכל 1,000 פשעים המדווחים לרשויות מסתיימים במשפט, ומבין מאה בני אדם שנעצרים בחשד לביצוע פשע, פחות מארבעה יורשעו. הראיות אינן מטופלות כראוי, עדים מסרבים לדבר ואת המערכת המשפטית קל להוליך שולל.

הרשויות נוטות לחשוף את החשודים לאור הזרקורים ומצלמות התקשורת, ואז, לאחר 80 יום, פרק הזמן המותר במקסיקו למעצר לצורך חקירה, משחררות אותם בשקט. המקסיקאים איבדו כבר מזמן את אמונם במערכת החוק שלהם. מחקר אחד מצא כי כ-90% מקורבנות הפשיעה מעולם לא דיווחו על התקרית לרשויות משום שהם משוכנעים שדבר לא ייצא מכך. "לא ראיתי כלום" הוא הפזמון הלאומי שקלדרון מנסה עכשיו להשתיק בעזרת קווי טלפון למסירת מידע באופן אנונימי ותגמולים הולכים ותופחים למוסרי עדות.

ממשלת ארה"ב, שהקצתה חלק מכספי הסיוע שלה לרפורמות במערכת המשפט של מקסיקו, העריכה באחרונה כי 450 אלף מקסיקאים מתפרנסים מתעשיית הסמים. כשליש מהם מעורבים ישירות בסחר בסמים ושני שלישים מגדלים סמים באזורי הכפר. אבל איש אינו יודע באמת כמה בני אדם קשורים לכלכלת הסמים המתרחבת. יש בהם העובדים בשירות המכס. כך הפכו שדות התעופה, נקודות הגבול היבשתיות ונמלי הים למסלקות לאוצרות המרכזיים של קרטלי הפשע - סמים, כסף שחור וכלי נשק מוברחים.

רשות בתי הסוהר של מקסיקו מציבה בעיה נוספת. חואקים גוסמן לוארה, מנהיג קרטל הסמים סינלואה והפושע המבוקש ביותר במקסיקו, שלט במפעל ענק של ייצור סמים וסחר בהם, בסיועה של רשת נרחבת שכללה פוליטיקאים ושוטרים שערקו. הוא נשלח לכלא, אך הצליח לשחד גורמים בשירות בתי הסוהר והם סייעו לו להימלט ב-2001. ממשלת מקסיקו, המודעת לכך שבתי הסוהר שלה מנוהלים לעתים קרובות בידי האסירים, הסגירה לארה"ב מספר שיא של חשודים בייצור או בסחר בסמים - פעולה שהתנגדה לה במשך שנים.

בחודש שעבר נמלט אדם שנמצא בהליכי הסגרה לארה"ב באשמת סחר בסמים. הוא נמלט מבית חולים במדינת המחוז צ'יוואווה, שם קיבל טיפול תחת שמירה משטרתית. מי שסייעו לבריחה היו כנראה עמיתיו לסחר בסמים. כעת חוקרות הרשויות את האפשרות שכמה מהשוטרים ששמרו על העציר לקחו חלק בתוכנית הבריחה.

אף על פי שהצבא המקסיקאי נחשב הרבה פחות מושחת מהמשטרה, בכירים בכוחות הביטחון מעריכים כי בשבע השנים האחרונות כ-100 אלף חיילים ערקו כדי להצטרף לקרטלים. קרטל "גולף", השולט על חלק נרחב מהחוף המזרחי של מקסיקו, שכר כוח פרה-צבאי הידוע בשם "סטאס" כדי לגונן על אזורי השליטה שלו. לסטאס, שנוסד על ידי עריקים מצבא מקסיקו, מאגר נשק עצום כל כך שהארגון מתקשה להסתירו. בסיור לילי שגרתי בריינוסה בנובמבר נתקלו החיילים בכמה גברים שנראו להם חשודים. הגברים הובילו אותם לבית שהיה עמוס עד להתפקע בכלי נשק של קרטלי הסמים: 540 רובים, 165 רימונים, 500 אלף מחסניות ו-14 מקלות דינמיט. היה זה מבצע החרמת הנשק הגדול בתולדות מקסיקו, אך בעלי מצבור הנשק ברחו שוב, כפי שקורה לעתים קרובות.

זרועותיהם הארוכות של ברוני הסמים מפחידות גם את הצבא. חיילים רבים מכסים את פניהם בזמן סיור כדי שלא יזוהו ויסומנו על ידי אנשי הקרטלים. הצבא גם החל באחרונה להתיר לחיילים לגדל את שיערם, משום שלפי ההערכות תספורות בסגנון הצבאי עלולות לסכן את החיילים כשאינם בתפקיד.

כדי לטפל בבעיית השחיתות בצבא, הציע משרד ההגנה להטיל 60 שנות מאסר על כל חייל שקשור לארגון פשע. מפקדים מודים כי עליהם לשמור בקפידה על מידע חשוב מפני חברי כנופיות במדי צבא. המחסומים שהם מציבים יכולים לפעול רק דקות ספורות לפני שמרגלי הכנופיות יגלו את מיקומם וינתבו את מכוניותיהם למקום אחר.

"שוו בנפשכם את בוש שולח לאפגניסטאן כוח, שהסתננו אליו אנשי טליבאן", אומר סמואל גונסלס, מומחה לביטחון שהיה התובע הראשי לענייני סמים בממשלו של הנשיא ארנסטו סדייו בשנות ה-90. גונסלס אוהב להשוות בין הלוחמה במקסיקו למלחמת החפירות במלחמת העולם הראשונה. "זו מלחמה מרחוב לרחוב", הוא אומר.

שדה קרב בכל מקום

אכן, הביטוי "מלחמה" למה שמתרחש בחלקים מסוימים של מקסיקו אינו בגדר הגזמה. יותר מ-40 אלף חיילים נלחמים ברחובות עריה בחברי ארגונים חמושים עד השיניים. כלי הנשק שנעשה בהם שימוש, טילים נגד טנקים ותחמושת חודרת שריון, למשל, זהים לאלה המצויים בשדות הקרב של עיראק ואפגניסטאן.

אך למעשה, האתגר שהמדינה ניצבת מולו גדול מזה שבמלחמה קונוונציונלית. האויב חמקמק יותר, ושדות הקרב נמצאים בכל מקום, בערי גבול כטיחואנה, בבירות מחוז כקוליאקן ואף במטרופולין, מקסיקו סיטי, שם באחוזה הנשיאותית המיוערת שמוקפת בטבעת אבטחה צבאית הדוקה, נפגש קלדרון מדי בוקר עם יועציו לביטחון לאומי כדי לגבש אסטרטגיה ולמנות את הרוגי היום שחלף. חוליית האבטחה הנשיאותית עברה באחרונה סינון קפדני מחודש, לאחר שהתברר שאחד מאנשיה קיבל כסף מקרטל סמים.

האכזריות והתעוזה של קרטלי הסמים - העובדה שאנשיהם עורפים ראשים, ממיסים גופות בחומצה, ומעבירים לשלטונות מסרים מתריסים על גבי גוויות מבותרות, מגבירים את הספקות באשר ליעילות הגישה שבה נוקט קלדרון. "קלדרון לוקח מקל והולם בכוורת", אומר חווייר ולדס, עיתונאי מסינאלואה המסקר את הסחר בסמים.

הנשיא מותקף על כך שפתח במלחמה בקרטלי הסמים החמושים בלא שאסף תחילה די מודיעין עליהם, בלא שדאג לפני מעשה לבניית כוח משטרה שאפשר לסמוך עליו, ובלא שהכין את העם למערכה הכבדה שלפניו. הוא גם מואשם שאינו רודף בנחישות מספיקה פוליטיקאים המשתפים פעולה עם קרטלי הסמים, וכי נכשל בניסיונו לנגוס בהכנסותיהם של קרטלי הסמים, המשמשות למימון פעולותיהם.

ממשלת מקסיקו פועלת לשינוי החקיקה כך שתוכל להחרים ביתר קלות עסקים הקשורים לסוחרי סמים, אבל היוזמה תקועה לפי שעה בגלל מחלוקות פוליטיות. "אנחנו שומעים כל הזמן שאנחנו על סף ניצחון", אומר ויקטור וסקס, יו"ר האסיפה הכללית של מקסיקו סיטי. "זה בדיוק מה שאמר בשעתו נשיא ארה"ב על וייטנאם".

במדינה נשמעות עתה לא מעט קריאות לשנות לחלוטין את הגישה. הנשיא לשעבר ארנסטו סדייו, הצטרף באחרונה ליוזמתם של שני ראשי מדינה נוספים בדימוס בדרום אמריקה, לבחינה מחודשת של מדיניות המלחמה בסמים, ולהתיר בחוק את השימוש במריחואנה, הסם שממנו מפיקים קרטלי הסמים המקסיקאים את עיקר הכנסותיהם.

מקסיקו רחוקה עדיין מאוד מנקיטת צעד מהותי כהתרת השימש בסם, העשוי אמנם להקטין את ההכנסות מהענף, אבל גם עלול להעלות באורח משמעותי את השימוש בו. עם זאת, יש כמה יוזמות חדשות באופק. לפני שלוש שנים קידם הקונגרס של מקסיקו הצעת חוק שתתיר החזקת כמות קטנה של קוקאין וסמים אחרים; ואולם ויסנטה פוקס, שכיהן אז כנשיא, מנע את קבלתו בעקבות מחאות שהשמיעו גורמים רשמיים בארה"ב. בסתיו האחרון העלה גם קלדרון הצעה דומה, הכוללת את התרת החזקתם של סמים בכמות קטנה יותר. הפעם לא נשמע אפילו ציוץ מכיוונה של ארה"ב.

ניו יורק טיימס

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ