חוסיין מוסאווי הרפורמיסט ואשתו - הפתעת הבחירות באיראן

חוסיין מוסאווי, אדריכל ופוליטיקאי מהדור הישן, שובר את המוסכמות בהופעתו בעצרות תמיכה יחד עם אשתו זהרה, פסלת ונשיאת קולג' יוקרתי. נשות איראן מתלהבות, אך הדרך לנשיאות עוד ארוכה

צבי בראל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צבי בראל

מיר חוסיין מוסאווי, אחד מארבעת המועמדים למשרת הנשיאות באיראן שצלחו את מנגנון הסינון ההדוק של שומרי החוקה האיראנית, מביא עמו מופע חדש לפוליטיקה האיראנית. עד לא מזמן הוא היה מוכר בעיקר בזכות תקופת כהונתו כראש ממשלה בשנים 1981-1989, תחת נשיאותו של עלי חמנאי שהיום הינו המנהיג העליון ותומך באחמדינג'אד. אחרי שהתפטר מתפקידו בעקבות חילוקי דעות עם חמנאי ועם הזרם השמרני - שכן הוא נמנה עם הזרם השמאלי-איסלאמיסטי - נעדר מוסאווי, אדריכל על פי השכלתו, מן הפוליטיקה האיראנית במשך קרוב ל-20 שנה.

בשנה שעברה חזר מוסאווי לזירה הפוליטית. במערכת הבחירות הנוכחית, הוא אינו לבד: הצטרפה אליו אשתו, זהרה ראהנאווארד, שמופיעה לצדו בעצרות בחירות המוניות ואף מארגנת בעצמה חוגי בית ועצרות של נשים.

זו הפעם הראשונה שבה אשת מועמד מופיעה בפומבי במסע בחירות. אך ראהנאווארד איננה חדשה לחיים הציבוריים. עד 2006 היתה נשיאת הקולג' היוקרתי לנשים "זהרה", היא מחזיקה בתואר דוקטור לאמנות והינה פסלת מוכשרת שפרסמה ספרים בתולדות האמנות.

ראהנאווארד החליטה להתפטר ממשרתה בעקבות בחירתו של אחמדינג'אד לנשיאות בשנת 2005 לא לפני שהזמינה את שירין עבאדי, זוכת פרס נובל לשלום, ומי שהיתה מטרד לממשל האיראני, להרצות באוניברסיטה שלה. ראהנאווארד, שהכירה את בעלה בשנות השישים, היא בת למשפחה דתית וסבורה בעצמה כי כיסוי ראש לנשים הוא דבר רצוי. אולם בה בעת היא מטיפה בפומבי להרחבת זכויותיהן של נשים באיראן ומציעה לנשים ליטול את גורלן בידיהן, כפי שהסבירה באחת מהרצאותיה האחרונות.

עד חזרתו בשנה שעברה לפוליטיקה האיראנית, מוסאווי עצמו, כמו אשתו, נהנה ממעמד של אמן מודרניסטי, נשיא האקדמיה לאמנות, שאת יצירותיו הוא הציג בגלריה סאבא בטהראן והיה פופולרי בעיקר בקרב סטודנטים לאמנות.

את תקופת מוסאווי זוכרים האיראנים לטובה בעיקר בשל ניהולו את הכלכלה האיראנית באופן מוצלח במגבלות שהטילה המלחמה. מבקריו, לעומת זאת, גורסים כי היתה זו "חוכמה קטנה" משום שבידי איראן היו עדיין די משאבים כדי לממן את המלחמה והיה צריך "רק" לנהלם נכון.

בסוף השנה שעברה עלה שמו של מוסאווי כמועמד אפשרי לנשיאות אחרי שהנשיא הקודם, מוחמד חאתמי, הכריז על מועמדותו. חאתמי, תקוות המערב, ומי שהיה פעמיים נשיא ולא הצליח לחולל רפורמה של ממש באיראן, נתפש מיד כמי שעשוי דווקא לאחד את שורות השמרנים ולפצל את השורה הרפורמיסטית. חאתמי, שהבין את מעמדו ואולי רצה רק לעודד את מוסאווי לרוץ לבחירות, מיהר להסיר את מועמדותו בסוף פברואר ובכך סלל את הדרך למוסאווי להיות המועמד המוביל של הרפורמיסטים.

עדיין זקוק לשמרנים

לכשעצמו, המופע המקורי הפומבי של משפחת מוסאווי אינו יכול לחולל תפנית משמעותית במבנה הפוליטי של איראן. מוסאווי, שעל פי סקרי דעת קהל שנעשו מטעם גורמים ממשלתיים, נהנה מתמיכה דלה - 11%-21% - יזדקק בסופו של דבר לתמיכתם של גורמים שמרנים כדי לנצח בבחירות. תמיכה זאת, אם יצליח לגייסה, תאלץ אותו למנות לשרים חברים מן הזרם השמרני, ולערער בכך את המצע הרפורמיסטי שעליו הוא רץ.

יתרה מזאת, שיוכו לזרם הרפורמיסטי אינו מעיד על כוונה לבטל את העשרת האורניום או בלימת תכנית הגרעין. בהתבטאויות פומביות הצהיר כי איראן לא תחדל לפתח טכנולוגיה גרעינית אולם היא תעשה זאת באופן שונה. "יעדנו אסטרטגי הוא להשיג טכנולוגיה גרעינית למטרות שלום", הבהיר, "איש באיראן לא יסכים להשעיית העשרת האורניום", הוא אמר בראיון לפייננשל טיימס באפריל.

ההנחה שהזרם הרפורמיסטי באיראן הוא מונח נרדף לעצירת תכנית הגרעין, מטעה. בתחום זה מוסאווי הוא חלק בלתי נפרד מן השיטה ויציר המהפכה. ייצוגו את הזרם הרפורמיסטי מכוון בעיקר לשינוי מדיניות הפנים ומדיניות הכלכלה ההרסנית שאותה הנהיג אחמדינג'אד. מוסאווי איננו נגד שיטת המשטר שבה המנהיג הרוחני הוא גם המנהיג הפוליטי העליון, אבל הוא נגד השחיתות ונראה כי יעדיף ליישם כלכלת מדינה, בסגנון הכמעט סובייטי בו נהג כאשר היה ראש ממשלה. אולם מי שמבקש לעמוד על עיקרי מצעו הפוליטי-מדיני יתקשה לעמוד על ההבדלים בינו לבין מתחרהו מהדי כארובי, שהיה יו"ר הפרלמנט. שניהם מבטיחים חופש דיבור ואף שואפים לקדם את הדיאלוג "הבינלאומי" כפי שמכנה זאת מוסאווי. אולם דברים דומים נשמעו ונכתבו גם על ידי אחמדינג'אד. מכל מקום, כאשר קוראים את מאמרי הביקורת בעתונות האיראנית, קשה להתרשם שמוסאווי נתמך דווקא בשל שאיפותיו לקדם דיאלוג עם ואשינגטון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ