סערה: האם השטאזי יזם את "הרצח ששינה את גרמניה"?

יותר מ-40 שנה אחרי המקרה מתברר שהשוטר שהצית את טרור השמאל היה סוכן חשאי מזרח גרמני שרצה לערער את היציבות במערב

הארץ
אסף אוני
כתב "" באירופה
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ
אסף אוני
כתב "" באירופה

זה היה מקרה מוות שטילטל את גרמניה, הסלים את אלימות מחאות הסטודנטים של 68' ושימש צידוק לטרור השמאל של כנופיית באדר-מיינהוף; ביוני 1967, במהלך הפגנה נגד ביקורו של השאה של איראן במערב גרמניה דאז, נורה למוות הסטודנט בנו אוהנסורג על ידי שוטר. תמונת גופתו המוטלת במגרש חניה סמוך לבית האופרה של מערב ברלין, כשראשו מוחזק על ידי אשה, הפכה לסמל שהוביל להפגנות אלימות נגד ממשלת מערב גרמניה, והתייחסות אליה כמשטר פשיסטי ומדכא. זה היה "ההרג ששינה את גרמניה", כפי שהגדירו זאת כלי התקשורת במדינה. היורה היה שוטר בכיר במשטרת מערב ברלין, קארל היינץ קוראס.

בשבוע שעבר, יותר מ-40 שנה לאחר המקרה, התגלה כי קוראס היה למעשה חבר במפלגה ששלטה במזרח גרמניה לשעבר, וסוכן חשאי של השטאזי, המשטרה הידועה לשמצה של השלטון הקומוניסטי. החשיפה, שמתבססת על תיקים שנמצאו בארכיון השטאזי, זיעזעה את גרמניה, בשל החשד כי הירי היה למעשה ניסיון של השטאזי לערער את היציבות במערב גרמניה. למרות שלא נמצאו שום ראיות לכך עד כה, ולמרות שהשטאזי מיהר לנתק את קשריו עם הסוכן לאחר התקרית, קפצה הפרשה לראש סדר היום של גרמניה, שעדיין נאבקת להבין את עברה, ובמיוחד את התפקיד שמילאה בו מזרח גרמניה לשעבר.

קוראס, בן 81 כיום, מכחיש כי היה סוכן של השטאזי. הוא זוכה בשני משפטים שנערכו לו, ב-1967 וב-1970, בחשד להריגה ברשלנות. הוא ואשתו סיפרו בעבר כיצד המוות הרס את חייהם והוביל אותו לאלכוהוליזם. למרות הכחשתו, המסמכים שהתגלו חושפים כי הוא פנה לשטאזי כבר ב-1955 וכי גויס מעט לאחר מכן ודיווח למפעיליו באופן קבוע בשם הקוד "אוטו בוהל" על הפעילויות של אגף הריגול של משטרת מערב גרמניה.

ב-2 ביוני 1967, במהלך הפגנה אלימה של סטודנטים לקראת ביקורו בגרמניה של השאה של איראן, היה קוראס חלק מכוחות המשטרה שהוצבו במקום והשתמשו באלימות כדי לפזר את הקהל. אוהנסורג, בן 26 שטייל במקום ביחד עם אשתו ההרה, התקרב לזירת ההפגנה מתוך סקרנות ונורה מטווח קצר על ידי קוראס. הוא גסס למוות במשך 45 דקות, בעוד המשטרה המערב גרמנית מונעת את פינויו על ידי אמבולנס. הרצח גרם לארגוני סטודנטים להכריז על המשטר הגרמני כ"פשיסטי", ותרם להקמתה של כנופיית הטרור באדר-מיינהוף, שרצחה במהלך העשור לאחר מכן יותר מ-30 בני אדם. לפי המסמכים שנחשפו, השטאזי מיהר לשלוח הודעה אחרונה לקוראס, בו הוא מורה לו "להשמיד את כל החומר. להפסיק את העבודה החל מעכשיו. האירוע הוא תאונה מצערת ביותר".

למרות זאת, הפרשה - ותיאוריית הקונספירציה שהתפתחה בשבוע האחרון סביב האפשרות שממשלת מזרח גרמניה הסוציאליסטית הורתה להרוג מפגין סוציאליסטי כדי לערער את היציבות ביריבה המערב גרמנית - מאפשרות לשרטט מחדש את קו פרשת המים שנוצר בחברה הגרמנית בין שמאל וימין. בעוד כלי התקשורת של השמאל ממעיטים בחשיבות קשר השטאזי, אלה מימין דוחפים לחקירה על אודות מהות הקשר. גם המגזין בעל הנטייה הימנית "דר שפיגל", כתב כי דור 68' "איבד את הטיעון המרכזי שהצדיק את המרד שלהם. לא ניתן יותר לקרוא לקוראס מריונטה של משטר פשיסטי. הוא היה מריונטה של המדינה הסוציאליסטית". בינתיים, נגד השוטר לשעבר, החי בברלין, הוגשה תלונה על ידי ארגון נציגי קורבנות המשטר המזרח גרמני, ושר הפנים של ברלין החליט לפתוח בחקירה על זכאותו לפנסיה ו"ההשלכות העשויות להיות למידע שנתגלה בתיקי השטאזי".

באדר מיינהוף

כנופיית באדר מיינהוף הוקמה בשנות ה-60, בעקבות מהומות הסטודנטים וההפגנות נגד מלחמת וייטאנם. בפעילותה הטרוריסטית במערב גרמניה רצחה הכנופיה 34 בני אדם ופצעה מאות אנשים. בין הקורבנות היו התעשיין האנס מרטין שלייר, ראש בנק "דרזדנר" יורגן פונטו והתובע הפדרלי זיגפריד בובאק. רבים מחברי הכנופיה נידונו לתקופות מאסר ממושכות. הכנופיה התפרקה סופית ב-1988

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ