הוכתר כגורו ע"י הדלאי לאמה - אך מעדיף ליהנות בגלגול הזה

אוסל היטה טורס, שהוכרז על ידי הדלאי לאמה כגורו עוד בינקותו, נוטש את חיי הנזירות הבודהיסטיים

גרדיאן
דייל פוקס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גרדיאן
דייל פוקס

כשהיה תינוק הושיבו אותו על כס מלכות ונזירים סגדו לו והתייחסו אליו כמו לאל. אך הנער, שעליו אמר הדלאי לאמה כי הוא גלגולו של מנהיג רוחני, עורר תדהמה וצער ואף מידת-מה של מבוכה בקרב הבודהיסטים הטיבטים כשהפנה עורף למסדר, לו היו תקוות כה רבות לגביו. במקום לנהל חיים נזיריים, אוסל היטה טורס לובש כעת מכנסי באגי, מאריך את שערותיו ואם הוא מצטט מישהו, סביר להניח שיהיה זה ג'ימי הנדריקס ולא בודהה.

בראיון לעיתון הספרדי "אל מונדו" שלשום, ביטא טורס את מצוקתו של נער שנמנעו ממנו הנאות הצפייה בטלוויזיה, משחקי הכדורגל והמפגש עם בנות המין השני. אסור היה לו גם לצפות בסרטים, פרט להקרנה חריגה הזכורה לו במיוחד של "נער הזהב" בכיכובו של אדי מרפי - סרט המספר על ילד-לאמה חטוף בעל כוחות מגיים. ואולם לדברי טורס, "מעולם לא חשתי כמו הילד הזה. ידעתי שזה לא בשבילי".

כיום לומד טורס קולנוע במדריד, ומוקיע את המסדר הבודהיסטי שהעלה אותו לדרגת גורו. "הם לקחו אותי ממשפחתי ותקעו אותי במצב המתאים לימי הביניים ושבו סבלתי סבל רב", אמר טורס, שהוא כיום בן 24.

בנוסף מתאר טורס כיצד נלקח מחיים אלמוניים בגרנדה למנזר בדרום הודו. "הרגשתי שאני חי חיים שקריים", אמר לאל מונדו. למרות מרדנותו, הוא ידוע עדיין בכינוי לאמה טנזין אוסל רינפוצ'ה והוא נערץ על הקהילה הבודהיסטית. כך, תפילה למען בריאותו ואריכות ימיו עדיין מעטרת את אתר האינטרנט של "המוסד לשמירת מסורת המאיאנה" הכולל 130 מרכזים בודהיסטיים ברחבי העולם. באותו אתר גם מוצגת ביוגרפיה של הגורו הכופר על פי האמונה הבודהיסטית, לצד דיוקן פניו השלווים והמהורהרים כפי שנראים הם בתמונתו מינקותו.

על פי המסורת הטיבטית, לאמה הוא אחד מגלגולי נשמתו של מנהיג רוחני, ואילו הדלאי לאמה - תוארו של מנהיגם הרוחני הראשי של הבודהיסטים הטיבטיים - הוא גלגול נשמתו של בודהה עצמו. הבודהיסטים בטיבט מאמינים כי כשמת מנהיג רוחני בדרגת לאמה, נשמתו נכנסת בגופו של תינוק שנולד, שרק לאחר מבדקים דתיים- מסורתיים קפדניים נקבע כלאמה החדש. מאז 1642 משמש הדלאי לאמה, בנוסף לתוארו הרוחני, אף מנהיגה הפוליטי הרשמי של טיבט.

רק בגיל 18 החל לגלות את העולם שמבעד לחיי הנזירים הבודהיסטיים. אז, לדבריו, ראה בפעם הראשונה זוג מתנשק. גם את הפעם הראשונה ששמע מוזיקת דיסקו הוא לא ישכח לעולם. "נדהמתי לראות איך כולם רוקדים. הרגשתי אז: 'מה עושים כל האנשים האלה? הם קופצים ונדבקים אחד לשני בקופסה מלאה עשן'", אומר טורס ומלטף את רעמת השיער החדשה שעל ראשו - "הדבר הכי רחוק מהקרחת בה חויבתי במשך שנות ילדותי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ