יואב שטרן
פרשנות
יואב שטרן
פרשנות

חיזבאללה, החמאס, האחים המוסלמים, התנועות האסלאמיות - כל הגורמים הקשורים באיסלאם הפוליטי נחלשים בעקבות האירועים באיראן, המכונים בעיתונות הערבית "אינתיפאדה". קולות ראשונים בעולם הערבי מעידים על כך שבני הברית הפוליטיים של איראן הם הראשונים מחוץ למדינה להיפגע מן האירועים. אירועים אלה, גם אם לא יסתיימו בהפלת משטר האייתוללות, פוגעים מאוד ביכולתו "לייצא את המהפכה" על ידי תמיכה בבני ברית מן העולם הערבי.

טארק חמיד, עורך העיתון א-שרק אל-אווסט, כתב אתמול בעיתונו: "מה שעל הקהילה הבינלאומית ועל הערבים לעשות כעת, הוא לצפות במי ששייכים למחנה האיראני באזורנו וללמוד אותם בשקט. ההלם והזעזוע ניכר בהם. צפו בחמאס, בחיזבאללה ובחלק מן העיראקים".

הבלוגר הפלסטיני מוחמד עומר, אחד הבלוגרים המובילים בירדן, כתב בימים האחרונים בבלוג שלו: "הסיסמה 'האיסלאם הוא הפתרון' נפלה באופן סופי... באיראן מנופפים תומכיו של מיר חוסיין מוסאווי בסיסמא 'האיסלאם הוא דבר האמת', אבל מי דובר אמת ומי משקר? איך אפשר שהדת תהיה שווה לפוליטיקה?".

בישראל נשמעו קולות לפיהם גם במשטרים הערביים חוששים ממהומות דומות, אך עד כה אין כל סימנים לכך. איראן אינה מדינה ערבית, היא אינה סונית כמו רוב מדינות ערב אלא שיעית, ומשטר האייתוללות הוא בכל זאת נוקשה יותר מיתר המשטרים בעולם הערבי.

נזיר מג'לי, כתב א-שרק אל-אווסט בישראל, אמר אתמול ל"הארץ" שזרם האיסלאם הפוליטי בעולם הערבי נחלש בעקבות האירועים ההיסטוריים באיראן, אך אין חשש שהמהומות יתרחבו גם למדינות ערב. "איראן היא הוכחה לכך שהאיסלאם הפוליטי לא מצליח להקים מדינה משגשגת שהולכת קדימה, אלא רק מדינה שמחזירה את עמה לאחור. רוב הערבים רוצה דמוקרטיה, התפתחות ושגשוג כלכלי...הדמוקרטיה תחת המשטרים הערביים בכל זאת מתקדמת תוך מחשבה ואיזון, בהתמדה ועקביות", אמר מג'לי.

טארק חג'י, אינטלקטואל מצרי, אמר אתמול ל"הארץ" שהרחוב הערבי תומך במוסאווי, בניגוד לממסד הדתי של איראן. לדבריו, "הרחוב הערבי תומך במידה מדהימה במוסאווי. זה תוצר לוואי של התחושה האנטי-איראנית ברוב החברות הערביות". לדבריו, במדינות המפרץ הערביות מסתייגים מהגישה האיראנית, ובמצרים לא מבינים כיצד "מדינה מזרח תיכונית אחרת" מנסה לבסס עצמה כמעצמה אזורית, על חשבון מצרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ