הימים הקשים של סילוויו ברלוסקוני

מה שהחל לפני כחודשיים בידיעה על השתתפות ראש ממשלת איטליה, סילוויו ברלוסקוני, במסיבה של בת 18 רק מסתבך: מתברר שבמסיבותיו השתתפו עשרות נשים, חלקן קיבלו כסף כדי לבלות אתו לילה. האורחים הסתובבו בעירום ועכשיו התגלה כי על פי החשד גם התכבדו בקוקאין. אשתו עזבה אותו, באופוזיציה אומרים שהוא נירון קיסר שמשחק כשרומא בוערת; אך הוא מתעקש: "הכל קנוניה של השמאל"

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סביונה מאנה

סקס, שקרים וצילומי פפראצי: כך אולי תונצח בספרי ההיסטוריה השערורייה המככבת כבר חודשיים בעיתוני איטליה והעולם, שבמרכזה עומד סילוויו ברלוסקוני - האיש העשיר במדינה, איל תקשורת, זמר שירים נפוליטנים, רודף נשים וראש ממשלה פופוליסטי, המכופף חוקים לפי האינטרסים האישיים שלו ומפלרטט מול המצלמות עם נערות זהר.

כשראש הממשלה, בנימין נתניהו, יפגוש היום את הפוליטיקאי בן ה-72 במסגרת ביקור רשמי ברומא, יעמוד מולו אדם שכל מעייניו נתונים להישרדותו הפוליטית והתדמיתית נוכח שערורייה של מסיבות חשק, נערות ליווי וצילומי עירום, המתחילה להפוך את הקרקע שעליה הוא עומד לחולות טובעניים.

באופוזיציה כבר מכנים אותו "נירון קיסר, המשתעשע עם נערות זהר בשעה שרומא בוערת"; בכנסייה הקתולית דורשים ממנו הבהרות על מבול הדיווחים והצילומים המביכים בתקשורת; בקואליציה מתקשים לסנגר עליו; ובעצרות עממיות מתחילים לשרוק לו בוז.

ייתכן שקולות אלה מבשרים שהאיטלקים הציניקנים החלו למאוס בראש הממשלה, שהתרברב עד לא מכבר שהוא "יותר פופולרי מאובמה", ראש ממשלה שטרוד יותר בהדיפת מבול הדיווחים על מעורבותו במסיבות חשק מאשר בטיפול בבעיותיה הקשות של המדינה. בעיות כאלו יש די: המשבר הכלכלי, מצוקתם המתמשכת של ניצולי רעידת האדמה בל'אקוילה, ההגירה הלא חוקית, השסע המעמיק בין הדרום לצפון, מספרם הגובר של ההרוגים בתאונות עבודה וזרועותיה המתארכות של המאפיה.

השערורייה, שתופסת תאוצה מדי שעה, החלה לפני כחודשיים בדיווח תמים לכאורה על השתתפותו של ברלוסקוני במסיבת יום הולדתה ה-18 של צעירה בלונדינית במסעדה בקאזוריה, שליד נאפולי. "מה ההתרגשות", תהה אז ברלוסקוני, "היא בסך הכל בת של חברים טובים שלי", אמר ראש הממשלה, שכבר היה אז עסוק בהצדקת כוונתו להציב ברשימת מפלגתו לבחירות לפרלמנט האירופי כוכבניות צעירות וחסרות כל ניסיון פוליטי.

אך למרות הסתירות שהתגלעו בדבריו והעובדה ש"בתם של החברים", נעמי לטיציה, היא דוגמנית הלבשה תחתונה שנוהגת לקרוא לו "פאפי", קרוב לוודאי שתשובתו היתה מניחה את דעתם של האיטלקים, לולא התפרסמה למחרת בעיתון "לה רפובליקה" הודעה של הגברת הראשונה, ורוניקה לאריו, על כוונתה להתגרש ממנו.

"איני יכולה להיות עוד לצדו של אדם המתרועע עם קטינות ומשתעשע כקיסר", כתבה לאריו. "בימי ההולדת ה-18 של ילדינו הוא מעולם לא השתתף", ציינה. ברלוסקוני הכעוס אמר בתגובה ש"הגברת הלכה שולל אחרי קנוניה של השמאל" ודרש מרעייתו להתנצל בפומבי. היא לא התנצלה, וחטפה מכה מתחת לחגורה: העיתון ליברו, המזוהה עם ברלוסקוני, פרסם תמונות עירום של לאריו מימיה כשחקנית תאטרון, תחת הכותרת "ורוניקה, נערת זהר כפוית טובה". כמה שבועות אחר כך פרסם העיתון שהיא מנהלת רומן עם ראש צוות האבטחה שלה, אלברטו אורלנדי.

הפרשה הסתבכה עוד לאחר שנודע שלטיציה התארחה בווילת הנופש של ברלוסקוני בסרדיניה בחברת צעירות נוספות, והעיתון הספרדי "אל פאיס" פרסם צילומים של צעירות מעורטלות בווילה ותמונה של ראש ממשלת צ'כיה לשעבר, מירק טופולנק, במערומיו. גם במקרה זה קרא ראש הממשלה חמס והאשים את האופוזיציה במזימה מכוונת נגדו.

הוא נזעק לתאוריית הקנוניה גם לפני ימים אחדים, כאשר התפוצצה פרשת פטריציה ד'אדאריו, נערת ליווי הטוענת שקיבלה 2,000 אירו כדי להשתתף במסיבה במשכנו של ה"קווליירה" ברומא ולבלות איתו את הלילה. צעירה אחרת שהשתתפה במסיבות, ברברה מונטריאלה, הודתה גם היא שקיבלה כסף תמורת השתתפותה במסיבה בווילה של ברלוסקוני בסרדיניה, וסיפרה ש"כל הבנות שם קראו לו פאפי".

הסרסור של ראש הממשלה

השערורייה שלא יורדת מכותרות העיתונים הוצנעה משום מה במהדורות החדשות של הטלוויזיה, שחלקן הן בבעלותו של ברלוסקוני, וחלקן האחר כפופות לו מתוקף תפקידו כראש ממשלה. ביממה האחרונה פרץ עימות סוער בין הקואליציה לאופוזיציה, שהאשימה את רשות השידור הממלכתי RAI בהעלמת מידע מהציבור על החקירה המתנהלת בשערוריית נערות הליווי.

הפרשה נחשפה במקרה, אגב חקירה סמויה של מעשי שחיתות שעורכת פרקליטות העיר בארי, שבהם מעורב לכאורה איש העסקים ג'אנפאולו טארנטיני. טארנטיני, התגלה בחקירה, הוא גם האדם ששימש כמתווך בין הנערות לברלוסקוני. לא מכבר קיבל הפרלמנט הצעת חוק שנויה במחלוקת מטעם הקואליציה, לפיה ההרשאות לצותת לחשודים יוגבלו עד מאוד, הגבלה שהיתה חלה אולי גם על מקרה זה. צוות החוקרים בפרקליטות מעריכים שמספר הצעירות שהשתתפו במסיבותיו של ברלוסקוני ברומא ובסרדיניה עולה על 30 ושמרביתן "גויסו" בידי טארנטיני, הנחקר עתה גם בחשד לשידול לזנות. לדברי העיתון "לה רפובליקה", המוביל את המאבק התקשורתי נגד ראש הממשלה בפרשה, החוקרים בודקים עתה חשד שחלק ממשתתפי המסיבות נוהגים להשתמש בקוקאין. יתרה מזאת, הפרקליטות אף הביעה "דאגה עמוקה" מהגישה החופשית של מספר רב כל כך של מוזמנים למשכנו של ראש הממשלה ברומא ובסרדיניה, בניגוד מוחלט להנחיות הביטחון. חשש זה חמור במיוחד, נאמר, על רקע עדותה של מונטריאלה, שבמשכנו של ראש הממשלה בווילה צ'רטוזה בסרדיניה התארחו גם נערות זרות רבות, "סלאוויות ורומניות".

ברלוסקוני דוחה את כל הטענות על הסף וטוען שמדובר במזימה של השמאל ומערכת המשפט להפלתו. "הכל אשפה, שאותה אחסל ממש כשם שחיסלתי את האשפה בנאפולי", אמר, בהתייחסו למשבר האשפה הגדול שפתר עם היבחרו לפני יותר משנה. "לא תצליחו להפיל את הממשלה בקנוניות משפטיות ובהתקפות תקשורתיות", הוסיף.

אנשיו נוקבים אפילו בשם ואומרים שמאחורי המזימה עומד מאסימו ד'אלמה, אחד מראשי האופוזיציה ששימש בעבר כשר חוץ וראש ממשלה, אשר התריע לפני פרסום פרטי פרשת ד'אדריו-מונטריאלה ש"צפויות טלטלות" במפלגת השלטון. "כיצד הוא ידע, איזה מידע הוא מקבל מחדרי החקירות?" תהה אחד ממקורבי ברלוסקוני, השר לעניינים מחוזיים, רפאלה פיטו.

גם ויטוריו פלטרי, עורך העיתון "ליברו" נזעק לעזרת ראש הממשלה, אבל מזווית שונה לחלוטין. לדבריו, מאז עבר ראש הממשלה ב-1996 ניתוח להסרת בלוטת הערמונית בשל גידול סרטני, הוא בכלל מתקשה בתפקוד מיני. "אני צעיר ממנו בשבע שנים, בלוטת הערמונית שלי במקומה, ואפילו לי יש בעיות, אבל הוא, מתברר, עושה נסים". הטיעון הזה לא ממש עולה בקנה אחד עם דברי פרקליטו של ראש הממשלה, ניקולו גדיני, שהכריז שההאשמות מגוחכות היות שלמרשו אין כל צורך לשלם בעבור חברתן של נשים, היות ש"הוא יכול להשיג כמה נשים שהוא רוצה בחינם".

אפילו נשיאה לשעבר של איטליה, הנוצרי-דמוקרטי פרנצ'סקו קוסיגה, מצא לנכון להביע תמיכה בברלוסקוני: "איני חושב שאתה קורבן של מזימה", כתב לו במכתב גלוי מעל דפי ה"קוריירה דלה סרה", "אלא רק של חוסר הזהירות והתמימות שלך; אבל אין לך בפני מי להתנצל, חוץ מילדיך (...) לא זכור לי ששני רודפי נשים אחרים, קנדי וקלינטון, התנצלו בפני עמם".

האיטלקים, אדישים ושבעי אכזבות מהשמאל ומהימין, לא ייצאו קרוב לוודאי לרחובות כדי לתבוע את התפטרותו של הקווליירה. אבל דומה שהדיווחים הביקורתיים על ראש ממשלתם, המתפרסמים בתקשורת העולמית ומשתקפים בהרחבה בעיתונים המקומיים, גורמים להם בושה כה עמוקה, העלולה לעלות לקווליירה בכסאו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ