"מנקה האורוות" החדש בפרלמנט הבריטי: שמרן, רפורמיסט ויהודי

ג'ון ברקו נבחר ליו"ר הפרלמנט של בריטניה לאחר שקודמו אולץ להתפטר בשל שערוריית מימון ההוצאות. הוא אמנם חבר המפלגה השמרנית, אך זכה דווקא לתמיכת חברי הלייבור, בתקווה שינהיג רפורמות שישיבו את אמון הציבור בפוליטיקאים

הארץ
אסף אוני
כתב "" באירופה
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ
אסף אוני
כתב "" באירופה

חבר הפרלמנט הבריטי ג'ון ברקו נבחר שלשום לתפקיד יו"ר בית הנבחרים, ויהיה הפוליטיקאי היהודי הראשון שיכהן בתפקיד. למרות שהוא חבר המפלגה השמרנית, ברקו - שבוחריו מצפים ממנו להנהיג רפורמה שתשיב את אמון הציבור בפוליטיקאים שאבד בעקבות שערוריית החזרי ההוצאות - זנח את קו המפלגה בשנים האחרונות, ונבחר לתפקיד בתמיכה מסיווית של נציגי הלייבור. רוב השמרנים קיבלו בזעף את בחירתו, ברוב של 322 קולות מול 271 קולות למועמד המועדף עליהם, סר ג'ורג' יאנג, ורבים אף סירבו למחוא כפיים אחרי ההודעה, שחתמה שלושה סבבי הצבעה חשאיים.

ברקו, בן 46, נשוי ואב לשלושה, עשה דרך ארוכה מילדותו בצפון לונדון לתפקיד הרם והמכובד של יו"ר אחד הפרלמנטים העתיקים בעולם. הוא נולד למשפחה יהודית ממעמד הביניים בפינצ'לי, אביו היה נהג מונית. הוא צמח בשורות ארגון הסטודנטים של המפלגה, וכיהן כשר זוטר בממשלת הצללים השמרנית. במהלך השנים הוא זנח את עמדותיו הימניות. "חוויתי מסע של הארה פוליטית - מהימין התאצ'ריסטי למרכז המערכת הפוליטית", אמר כשניסיונו להיבחר לתפקיד נכנס לישורת האחרונה, "אפילו גברים צעירים יכולים לרכוש חוכמה בחלוף הזמן".

הוא נכנס לתפקיד שהתפנה - לראשונה בהיסטוריה בשל התפטרותו של היו"ר הקודם, מייקל מרטין, בעקבות שערוריית מימון ההוצאות של חברי הפרלמנט. ההוצאות הן חלק מתחום אחריותו של היו"ר, בנוסף לניהול הדיונים ושמירה על הסדר. בראיונות שערך אתמול בטלוויזיה, תופעה חדשה לכשעצמה, הודיע ברקו כי ינהל את הדיונים ב"חליפת עסקים", ויימנע מהשימוש המסורתי בפאה, בגרביונים או בקולר. בגילו, כמו גם בהיסטוריה הפוליטית שלו, הוא מייצג דמות חדשה לגמרי בתפקיד היו"ר והוא הבטיח "עידן חדש" של שקיפות ומחויבות לציבור בפרלמנט.

ברקו ביקר בישראל ב-2001 בהזמנת "ידידי ישראל במפלגה השמרנית" (CFI), ארגון פרו-ישראלי במפלגת האופוזיציה, ולאחר מכן בהזמנת ארגוני סיוע נוצריים.

השמרנים מתחזקים

בתוך כך, המפלגה השמרנית הבריטית הודיעה אתמול על פרישה מגוש השמרנים בפרלמנט של האיחוד האירופי, וחבירה לגוש הקטן יותר של מפלגות יורו-סקפטיות. ההודעה מייצגת עמדה ביקורתית יותר כלפי מוסדות האיחוד מצד דייוויד קמרון, מנהיג המפלגה, ומציבה אותו לצד מפלגות ימניות כמו "חוק וסדר" הפולנית ומפלגת "העצמאות הלטווית", שלפי דיווחים, חבריה השתתפו בטקסי הצדעה לחיילים בני ארצם ששירתו באס-אס. שר החוץ הבריטי ממפלגת הלייבור, דייויד מיליבנד, אמר בתגובה כי השמרנים הידרדרו מ"יורו-סקפטיות לקיצוניות אירופית".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ