ניו יורק טיימס
דון, ן נאטה
ניו יורק טיימס
דון, ן נאטה

נשיאים אמריקנים רבים החזיקו לאורך השנים חפצים שהיו יקרים להם בבית הלבן. כך לדוגמה, פרנקלין ד. רוזוולט החזיק דגם מהמאה ה-19 של הספינה "קונסטיטיושן", אייזנהאור הציב על שידתו קערת קריסטל מיוחדת וג'ון פ. קנדי הניח על שולחנו בחדר הסגלגל משקולת נייר שהכין מקליפת הקוקוס, עליה חרת קריאת מצוקה לאחר שהספינה שלו טבעה במלחמת העולם השנייה.

את כל החפצים הללו ועוד רבים אחרים ניתן לראות בביקור בספרייה הנשיאותית ובמוזיאון של כל אחד מהנשיאים. ואולם נראה כי דווקא הנשיא האחרון, ג'ורג' וו. בוש הבן, יתעלה מעל כל קודמיו.

ב-2013 תיפתח הספרייה הנשיאותית של בוש הבן בקמפוס של האוניברסיטה המתודיסטית הדרומית בדאלאס, שם יוכלו המבקרים לראות את אחד החפצים האהובים עליו ביותר: אקדחו של סדאם חוסיין.

האקדח, גלוק 9 מ"מ, התגלה בבור שבו נלכד סדאם בדצמבר 2003, על ידי חיילי היחידה המיוחדת דלתא. זמן קצר לאחר חשיפת הבונקר העניקו חיילי הסיירת את האקדח לנשיא במתנה. לדברי מקורביו, זו אחת המתנות האהובות עליו מבין אלפי המתנות שבוש קיבל בתקופת נשיאותו - מזכרת מרגע השיא של המלחמה בעיראק.

לפני שעזב את הבית הלבן בינואר, הסדיר הנשיא את שליחת האקדח למחסן הארכיונים הלאומיים השוכן מצפון לביתו החדש בדאלאס. במשך חמש שנים החזיק בוש את האקדח במשרד הסגלגל והראה אותו בגאווה למבקרים, בעיקר לאנשי צבא.

"מנטליות של המערב הפרוע"

האקדח של סדאם הוא אחד מ-40 אלף הפריטים והמתנות שאספו בוש האב והבן, כולל המגאפון שבו קרא בוש הבן לצוותי החילוץ בגראונד זירו, ומחבט בייסבול מיוחד, שעליו חתמו בשנים האחרונות כל שחקני היכל התהילה האמריקני של ספורט זה.

לדברי דאגלס ברינקלי, פרופסור להיסטוריה באוניברסיטת רייס, האקדח פותח צוהר פסיכולוגי לדעתו של בוש על נשיאותו. "האקדח מייצג בעבור בוש את הרעיון הטקסני על הטובים שמחסלים את הרשעים ושומרים לעצמם מזכרת", אמר ברינקלי.

"זאת ממש מנטליות של המערב הפרוע. לנשיא בוש, האקדח הזה מייצג את רגע הניצחון הגדול ביותר שהיה לו - כמו שהאף-בי--איי שומר על האקדח של דילינג'ר. בוש רוצה שבדורות הבאים, אנשים יראו את האקדח ויאמרו: ?הוא חיסל את האיש הרע'", הוסיף ברינקלי.

מארק לנגדייל, נשיא מוסד "ג'ורג' וו. בוש", אמר שהספרייה תציג פריטים שיתארו 25 מהחלטותיו הנשיאותיות של בוש. "האקדח הוא פריט מעניין, שמספר כי ארה"ב לכדה את סדאם חוסיין ופירקה אותו מנשקו. אנחנו נציג אותו כחלק מההחלטה לצאת למלחמה, אם כי עדיין לא הגענו לנקודה הזו".

הקמת "המרכז הנשיאותי על שם ג'ורג' וו. בוש" תעלה 200 מיליון דולר. יותר ממאה מיליון כבר נתרמו, סיפרו אחדים מחבריו של הנשיא לשעבר. חלק גדול מהכסף הוא גייס בעצמו, הם הוסיפו, "בעיקר בארוחות צהריים וערב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ