עפרי אילני
קייב

חמש יריות אקדח נשמעו בבולבאר סן-מישל שבפאריס בצהרי 25 במאי 1926. עוברי אורח שחשו למקום הירי מצאו על המדרכה אדם מתבוסס בדמו, שמת מפצעיו בתוך דקות אחדות. בתוך זמן קצר זוהה ההרוג: היה זה סמיון פטליורה, נשיאה הגולה של אוקראינה החופשית - רפובליקה קצרת ימים שהתקיימה במשך כשנתיים, לפני שנכבשה על ידי הצבא האדום ב-1919 וסופחה לברית המועצות.

היורה שנעצר זוהה כשלום שוורצבארד, משורר ומהפכן יהודי. הוא התנקש בחייו של פטליורה בעת גלותו של המנהיג האוקראיני בפאריס, כנקמה על הפוגרומים האכזריים שערך צבאו ביהודי אוקראינה שבהם נרצחו אלפים. "הרגתי רוצח גדול", אמר שוורצבארד לשוטרים אחרי מעצרו.

אכן, בין הצוררים הגדולים של העם היהודי בעידן המודרני, שמור לפטליורה מקום של כבוד. תחת חסותו בוצעו מעל 400 פוגרומים במשך כמה חודשים ב-1918. לא בכדי הוא זכה בעיתונות היהודית לכינויים כמו "רב הטבחים", "בכור השטן" ו"חמלניצקי של המאה ה-20".

רבים מהאוקראינים, לעומת זאת, רואים בו גיבור אנטי-בולשוויקי, שהרים את נס הלאומיות האוקראינית לפני שנרמס על ידי השלטון הסובייטי הזר.

בחודש שעבר, החליטה מועצת העיר קייב לקרוא רחוב מרכזי בעיר על שמו של פטליורה. הרחוב שנבחר הוא רחוב "הקומינטרן" - שנקרא כך עוד מהעידן הסובייטי, על שם איחוד המפלגות הקומוניסטיות הבינלאומי. השנה חוגגים באוקראינה את יום הולדתו ה-130 של פטליורה והמדינה שטופה בהערצה לאיש. בכיכרות קייב עומדים דוכנים עם ביוגרפיות הרואיות; תנועות הנוער עורכות עצרות וצעדות לזכרו של ה"אטמאן הראשי", כפי שכינה עצמו פטליורה על שם מנהיגיהם העתיקים של הקוזאקים וכמה מהערים, בעיקר במערב המדינה, מעניקות לו כיבודים ומציבות אנדרטאות לזכרו.

בעיתונות המקומית נטען שהמתנקש שוורצבארד היה סוכן נ-ק-וו-ד, המשטרה החשאית הסובייטית. שיגעון פטליורה אינו תופעה ייחודית. מאז עלה הנשיא יושצ'נקו לשלטון, הוא עומד בראש קמפיין נרחב ושנוי במחלוקת להעמקת הזהות הלאומית ולהאדרת שמם של גיבורי האומה האוקראינית. מה חבל שכמעט כל הגיבורים האלה הם אנטישמים רצחניים ובראשם בוגדאן חמלניצקי, גיבור המרד הקוזאקי במאה ה-17 שאנשיו טבחו עשרות אלפי יהודים. פסלו של חמלניצקי עומד בכיכר הראשית של קייב, אך הוא אינו הדמות הבעייתית ביותר שזוכה להערצה במדינה. לפני כשנתיים העניק יושצ'נקו מעמד של "גיבור אוקראינה" לרומן שוחביץ', קצין אנטי-בולשוויק אחר ששיתף פעולה עם הנאצים והיה אחראי לרצח המוני של יהודים. שגרירות ישראל לא הגיבה על ההחלטה ובקהילה היהודית בקייב כבר התרגלו לסוג כזה של החלטות.

"במקום לטפל במצב הקשה שהמדינה הגיעה אליו, יושצ'נקו מתעסק בעבר", אמר בכיר בקהילה, "הוא רואה עצמו מושיע ומקים לתחייה של האומה האוקראינית, ומעניק מעמד של גיבור לרוצחי יהודים. מה שמביך הוא שזה קורה עם נשיא פרו-מערבי, שתלו בבחירה שלו כל כך הרבה תקוות".

ימינה מיושצ'נקו פועלות באוקראינה כמה מפלגות לאומניות קיצוניות עוד יותר. מנהיגי הימין הקיצוני מביעים בלא חשש עמדות אנטישמיות במובהק ומתחרים זה בזה מי יישמע לאומני ופופוליסטי יותר. השערורייה האחרונה התרחשה לפני כמה שבועות כאשר המפלגה הלאומנית "סוובודה" (Svoboda) הגישה תביעה נגד סגן ראש העיר קייב, יבגני צ'רבוננקו, על השפלת האומה האוקראינית. זאת לאחר שצ'רבוננקו אמר בראיון טלוויזיוני שהוא "נהנה לרכוב על אוקראינה". הוא התכוון בדבריו לסוס שלו ששמו "אוקראינה".

כל זה קורה בתקופת שפל חמורה במיוחד של השלטון באוקראינה. המשבר הכלכלי היכה במדינה באופן חמור במיוחד, והיא ממוקמת במקום ראשון בדירוג המדינות הנמצאות בחשש קריסה. כבר כחצי שנה הממשלה אינה מתפקדת: שר האוצר, שר הביטחון, שר החוץ ושר התחבורה התפטרו בזה אחר זה, מבלי שמונו להם מחליפים. הפופולריות של יושצ'נקו בשפל והוא אינו נחשב כיום כלל למועמד בעל סיכויים בבחירות הבאות.

קמפיין הזהות הלאומית שהוא מוביל נהנה מאהדה במערב המדינה, אך מסקרי דעת קהל נראה שרוב האזרחים אינם מגלים התלהבות. "לאוקראינה יש כל כך הרבה בעיות", אומרת הלנה צ'בורקו, תושבת קייב, "את ההיסטוריה צריך להשאיר להיסטוריונים". כך או כך, מי שמוטרד מהאדרתו של פטליורה יכול להתנחם בכך שישראל הקדימה לפעול. בבאר שבע נקרא כבר לפני שנים רחוב קטן בשם "הנוקם", על שמו של המתנקש שוורצבארד. עצמותיו של אויב האומה האוקראינית, שמת בקייפטאון ב-1938, לאחר שזוכה מאשמת רצח בצרפת, הובאו לישראל בהתאם לצוואתו. בדצמבר 1967 הוא זכה להלוויה ממלכתית בחסותו של מנחם בגין, שכיהן אז כשר בלי תיק. על קברו במושב אביחיל שבשרון, נכתב: "נוקם נקמת דמם השפוך של היהודים בפרעות אוקראינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ