ענקי הפוליטיקה הגרמנית במרכז הקרב על עסקאות הגז הגדולות של אירופה

שר החוץ והקאנצלר לשעבר עובדים בשני המיזמים הגדולים בתחום, בעימות המוצג כמלחמת בני אור בבני חושך

ניו יורק טיימס
ג'ון, ינוקור
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניו יורק טיימס
ג'ון, ינוקור

הפוליטיקאים הגדולים של גרמניה עברו לזירה חדשה, ומתמודדים זה מול זה על אספקת הגז באירופה.

יושקה פישר, שר החוץ לשעבר של גרמניה, נשכר זה עתה בידי שתיים מהחברות העומדות מאחורי פרויקט נבוקו, צינור הגז המתוכנן מטורקיה לאוסטריה. משימתו של פישר: לדאוג לכך שנבוקו אכן יהיה מרכיב הכרחי בהצלתה של אירופה מתלות משתקת באנרגיה רוסית.

מולו, יושב לו גרהארד שרדר, קאנצלר גרמניה לשעבר מטעם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית ומי שהיה פעם הבוס של פישר. כיום הוא עובד בשביל גזפרום, מונופול האנרגיה הרוסי. לגזפרום יש תוכנית להקמת צינור בשם "הזרם הדרומי", שנועד להתחרות בנבוקו.

האמת היא שקרב האיתנים בין שני הענקים הוא רק חלק שולי בעלילה, שעיקרה הובלה ושיווק של גז מהים הכספי לאירופה, דרך המזרח התיכון. בסיפור הזה יש הרבה עבודה אפורה, דיונים משפטיים, ניואנסים ניסוחיים ועסקאות פרטיות. אין שום דבר המבטיח שעימות ישיר בין פישר לשרדר אכן יתרחש. אולם, עמוד מאמרי המערכת של הזידדויטשה צייטונג, עיתון המזוהה עם המרכז-שמאל, מציג את העימות של "נבוקו" נגד "הזרם הדרומי" כמלחמת בני אור בבני חושך. ההנחה הבסיסית היא שמשימתו של פישר תהיה בעיקר יישור ההדורים עם טורקיה. פישר תומך בחברותה המלאה באיחוד האירופי של המדינה המציבה תנאים מחמירים לבניית הצינור, האמור להתחיל לפעול בשנת 2014.

אולם יכול להיות שפישר רואה לנגד עיניו משימה נוספת: שכנוע דעת הקהל בגרמניה, המגלה יחס פושר מאוד כלפי נבוקו עקב חשש מערעור היחסים בינה לבין רוסיה. לדבריו, נבוקו אינו מכוון נגד רוסיה, אלא נועד למנוע מונופול כלשהו על אספקת הגז לגרמניה. "לא הבנתי את זה אז, ואני לא מבין את זה כיום", ענה פישר כשנשאל איך נהפך ידידו שרדר למושך הראשי בחוטים מטעם גזפרום, "אנחנו עדיין מדברים, אך לא על רוסיה".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ