שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נטשה מוזגוביה
הארץ
כתבת "" בארה"ב
נטשה מוזגוביה
הארץ
כתבת "" בארה"ב

בחירתו לנשיאות של ג'ורג' בוש השמרן בשנת 2000 צמצמה משמעותית את העיסוק העיתונאי במיליציות של הימין הקיצוני בארה"ב. אולם ההגירה ההיספאנית, המשבר הכלכלי ובחירתו של הנשיא האפרו-אמריקאי הראשון הפיחו רוח חיים בפעילותן, כך עולה מדו"ח של "המרכז לסיוע המשפטי לעניים בדרום ארה"ב".

בדו"ח, הנושא את הכותרת "הגל השני: שיבת המיליציות", נכתב שמספר הקבוצות החמושות גדל בשנים האחרונות, כמו גם מספר התקיפות האלימות. לפי נתוני הדו"ח, בשנת 2000 פעלו בארה"ב 602 קבוצות ימין קיצוני גזעניות, בעוד שב-2008 מספרן עלה ל-926. לפי הדיווחים שהגיעו לארגון, עשרות ארגוני ימין קיצוני מקיימים אימונים בנשק חם ביערות. בין התקיפות האלימות באחריות הימין הקיצוני שהוזכרו בדו"ח: רצח רופא בקנזס שנהג לעשות הפלות בשלב מתקדם של ההריון, והירי של הגזען הזקן ג'יימס וון ברון במוזיאון השואה בוושינגטון ביוני.

בדו"ח נטען כי מדובר ב"שיבה לחיים של המיליציות", כשתיאוריות הקשר נגד אובמה וההגירה "מוסיפים לקבוצות מרכיב גזעני חזק". איש אכיפת החוק המצוטט בדו"ח אומר כי "כל מה שחסר זה ניצוץ, זה רק עניין של זמן עד שמופיעים האיומים והאלימות".

בדו"ח נאמר כי "הסביבה הפוליטית הנוכחית רוויה בתיאוריות קשר אבסורדיות, וזה יוצר מרחב שבו התוצאה צפויה להיות אלימות". הגיבוי שהתיאוריות זוכות לו מפרשנים שמרנים בכלי תקשורת מרכזיים מגביר את גובה הלהבות. טענות דומות כבר עלו לפני ארבעה חודשים בדו"ח של המשרד לביטחון פנים, שהזהיר כי ניצחון הנשיא השחור הראשון עלול להפוך לכלי לגיוס פעילים חדשים לקבוצות הקיצוניות.

המיליציות חורתות על דגלן את ההתנגדות לממשל הפדרלי ולמסים, כך שכאשר גבר שחור מנהיג את הממשל - הגזענות חוגגת. לארגון הגיעו דיווחים על גזען שתיכנן להשיג פצצה מלוכלכת ועל רצח של שוטרים ממניעים גזעניים.

מומחים מסבירים כי רשת האינטרנט מקלה על התקשורת בין המיליציות. במשרד לביטחון פנים מתקשים לעקוב אחר כל החשודים במעורבות במיליציות אלה נוכח כמות התקשורת העצומה אחריה צריך לעקוב, בשל הביקורת על הפלישה לפרטיות האזרח, ומכיוון שמאז 11 בספטמבר תשומת הלב המודיעינית מתמקדת בעיקר בחשודים בטרור מסיבות דתיות, ופחות בטרור פנימי מנימוקים גזעניים.

בימין הגדירו את הדו"ח כהגזמה וניסיון לשים תחת קורת גג אחת בודדים קיצונים יחד עם מתנגדים שמרנים המוחים בצורה לגיטימית נגד אובמה. דובר הארגון "האמריקאים למען ממשל מוגבל" קארטר קלוס אמר כי אין שום הצדקה לשימוש במלה "מיליציות", שזו "פרנויה" וגם "שטות להגיד שמדובר בגזענות", אלא "מחאה עממית נגד הדוקטרינה הסוציאליסטית של אובמה". הארגון טען שהדו"חות הסתמכו בעיקר על אתרים מפוקפקים וכתבות בעיתונים.

הארגון שחיבר את הדו"ח מסר בתגובה כי לא דובר בניסיון לשלול את הלגיטימציה של מבקרי הנשיא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ