מזכ"ל האו"ם באן קי-מון: לא מנהיג. רכרוכי

מסתובב באחרונה במצב רוח שפוף במיוחד. ומה הפלא לאחר שבכירים בארגון טוענים כי הוא חסר כישורי הנהגה ומגלה חולשה מול משטרים רודניים

שלמה שמיר
הארץ
כתב "" בניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
הארץ
כתב "" בניו יורק

"הפצרתי במזכ"ל: אל תיסע לבורמה", סיפר לא מכבר שגריר צרפת באו"ם ז'אן מוריס ריפר, "הסברתי לו: אינך יכול לנסוע לפני שתבטיח לעצמך מראש הישג כלשהו. הזהרתי אותו: הביקור יחליש את מעמדך". המזכ"ל באן קי-מון לא שעה לעצתו של הדיפלומט הצרפתי הבכיר, טס לבורמה וספג עלבון צורב. בכירי המשטר הצבאי התעלמו באופן מופגן מנוכחותו במדינה וכמובן שפניותיו לשחרר את מנהיגת האופוזיציה אונג סאן סו צ'י ואסירים פוליטיים נשארו ללא תגובה.

"אני מעודד מביקורי בבורמה", אמר באן לעיתונאים באו"ם, "אבל אצטרך להמשיך ולעקוב איך המשטר במדינה יתייחס לבעיות ולנושאים שהעליתי בעת שהותי בה. אינני בטוח מי ייכלל בחנינה". שתיקה מביכה השתררה בחדר העיתונות. אולם, שיחת היום במסדרונות האו"ם נוגעת למברק סודי ששיגרה שגרירת נורווגיה באו"ם מונה יול לממונים עליה באוסלו ושתוכנו דלף לעיתון נורווגי. "המזכ"ל באן קי-מון חסר כישורי הנהגה ומגלה סימני חולשה ורפיון בגישתו לאתגרים בינלאומיים", כתבה הדיפלומטית הנורווגית המוערכת באו"ם. לטענתה, המזכ"ל התגלה כ"משקיף פסיבי" בהתייחסו למעצרה של סו צ'י. במכתבה היא גם הוסיפה כי "לגבי משברים בדרפור, סומליה, פקיסטאן וזימבבואה ולאחרונה גם בקונגו, המזכ"ל נהג ונראה כמהסס וכחולם בהקיץ".

לציונים הבלתי מחמיאים של השגרירה הנורווגית על אופן תפקוד מזכ"ל האו"ם יש משמעות מיוחדת משום שהשגרירה יול היא אשתו של טריה לארסן, הדיפלומט הוותיק שכיהן שנים רבות כשליחם המיוחד למזרח התיכון של מזכ"לי האו"ם ושליח מיוחד של באן בלבנון (ראו ידיעה נפרדת).

חודש לפני פתיחת העצרת הכללית ה-64 של האו"ם, שלראשונה מזה שנים מעוררת ציפיות מיוחדות בגין חילופי השלטון בוושינגטון, המזכ"ל באן נמצא במצוקה. שגרירים ואישים שנפגשו עמו באחרונה מדווחים כי הוא במצב רוח שפוף. לא מכבר זימן באן שגריר מערבי בכיר לפגישה עמו. "ישבנו בארבע עיניים", סיפר השגריר, "המזכ"ל התלונן על שהפך ליעד לביקורת ולקובלנות שלדבריו עושים לו עוול. במיוחד התרעם המזכ"ל באן על גל מאמרי הביקורת נגדו שפורסמו באחרונה באמצעי תקשורת במדינות בעלות השפעה. אך הנקודה שכאבה לו במיוחד היתה מאמר לא מחמיא שפורסם עליו בדרום קוריאה, ארץ מוצאו".

באן קי-מון, 65, שהתחיל את תפקידו כמזכ"ל בינואר 2007, נכנס עכשיו למחצית השנייה של תקופת כהונתו הנמשכת חמש שנים. "אמצע כהונה הוא תמיד מועד המעורר עניין לבחינת מאזן הישגיו ומחדליו של נושא משרה בכירה", אומר בשיחה עם "הארץ" דיפלומט ותיק, סגן ראש משלחת מערבית באו"ם. לכן לדבריו, "הביקורת הרווחת באחרונה על המזכ"ל באן איננה צריכה להיתפש כדרמה מיוחדת". נכון, מסכים הדיפלומט, "באן קי-מון לא נחשב לפורץ דרך אבל הוא עומד בראש ארגון גדול ומורכב שיכול לספק מעט תוצאות".

ההצלחה היחידה הנזקפת לזכותו של באן היא שהוא העלה את סוגיית שינויי האקלים לראש סדר היום העולמי. אבל, רשימת המחדלים המיוחסת לו היא ארוכה. הוא נתפש כמי שנכשל באופן חמור בטיפול במשבר המתמשך בדרפור ונטען נגדו כי העכיר את היחסים עם ממשלת סודאן. דיפלומטים טוענים כי נתגלה כרכרוכי מדי במגעיו עם משטרים רודניים. כמו כן, ביקורת רבה נוגעת לתגובתו המגומגמת לדיכוי האכזרי של המהומות שהתחוללו בבורמה לפני שנתיים. בנוסף, במרכז האו"ם בניו יורק קובלים על חוסר היעילות שגילה באן מול המשבר בקונגו.

הבטיח רפורמות

עם כניסתו לתפקיד, תקף באן בחריפות את הביורוקרטיה והסרבול המונעים מהאו"ם להיות יעיל ומשפיע. הוא הבטיח רפורמה מקיפה ויסודית בדפוסי העבודה של הארגון, אולם עד היום לא עשה מאומה מלבד מינויים חדשים לתפקידים בכירים במזכירות הארגון. רוב ההערכות והדעות על אופן תפקודו ודפוסי התנהלותו הכללית המועלות בשיחות וראיונות בניו יורק אינן מחמיאות למזכ"ל ובחלקן הגדול קשות.

העצרת הקרובה של האו"ם שתיפתח ב-23 בספטמבר תהיה הראשונה שתתכנס בזמן שבוושינגטון מכהן נשיא שאפתני המגובה ברוב דמוקרטי, שבראש סדר העדיפויות שלהם עומד המאמץ לשינוי באווירת העוינות השלטת בזירה הבינלאומית כלפי וושינגטון ושיקום השפעתה של ארה"ב כדי לקדם התפייסות והידברות גם עם מדינות סרבניות.

לאחר שמונה שנים של נשיא וממשל רפובליקאי, שלא הסתירו את זלזולם בארגון העולמי, בבית הלבן יושב נשיא שהשקפותיו בנושא מדיניות חוץ ושאיפותיו בזירה העולמית לא רק מתיישבות עם מגילת האו"ם אלא גם מעניקות לארגון העולמי מקום מכובד במסגרת רעיונותיו ויוזמותיו הבינלאומיות של הנשיא ברק אובמה לעולם טוב ויפה יותר.

"זה שנים רבות לא הייתה לאו"ם הזדמנות טובה לשיתוף פעולה הדוק וידידותי עם ארה"ב כמו זו שנוצרה עם נשיא כמו ברק אובמה", אומרים דיפלומטים בניו יורק. שגרירת ארה"ב באו"ם סוזן רייס אף הושיטה למזכ"ל יד תומכת. "הוא בעל עקרונות, עובד קשה, אכפתי ומוכן ליטול סיכונים", החמיאה לבאן בהודעה שהופצה במרכז האו"ם. ואולם, על סמך התנהלותו במישור יחסיו עם המעצמות עד היום, מקורות בניו יורק אינם משוכנעים ביכולתו של באן לנצל שעת כושר כזאת. "יש לו נטייה בלתי מוסברת להביך מדינות חברות מרכזיות ומובילות ולעורר את כעסן", הסביר הדיפלומט.

הרוסים זועמים על באן בגין תגובתו הביקורתית והחד-צדדית לטעמם שמתח עליהם בעקבות מעורבותם הצבאית בגיאורגיה בשנה שעברה. במרכז האו"ם רווחים דיווחים לפיהם הרוסים החליטו למנוע מבאן תקופת כהונה שנייה. סין שומרת טינה למזכ"ל על העלבון שגרם בגלל התעלמותו מההזמנה להשתתף בטקס פתיחת האולימפיאדה בבייג'ין בקיץ שעבר. הסינים נפגעו במיוחד לאחר שהתברר כי ההסבר שנתן באן לאי נוכחותו בטקס התברר כלא מדויק.

גם הבריטים באו"ם מתבטאים בשיחות סגורות באופן בלתי מחמיא על המזכ"ל באן. בוועידת הגזענות שהתכנסה בז'נווה, טען באן כי שיכנע את נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד לשאת נאום מתון ולא להכחיש את השואה. לבסוף, צירים עזבו את האולם כאות מחאה על נאום השטנה של הנשיא האיראני. אפילו את איראן הצליח באן להביך. תחילה פורסם רשמית כי הוא שיגר לאחמדינג'אד איחולים לרגל בחירתו לנשיא וכעבור יום, בעקבות הידיעות כי מדינות מערביות נמנעו מלברך את אחמדינג'אד, הופצה בניו יורק הודעה כי המזכ"ל לא שיגר איחולים לנשיא איראן.

באן קי-מון ? גיל: 65 ? קריירה: הצטרף לשירות החוץ של דרום קוריאה ב-1970 ופעל לקדם את היחסים עם צפון קוריאה, בעיקר בתחום פירוק הנשק הגרעיני. ב-1 בינואר 2007 החל לכהן בתפקיד מזכ"ל האו"ם

השגרירה הביכה את באן (ואת בעלה)

הערעור הקשה על כישוריו של באן קי-מון לכהן כמזכ"ל האו"ם, שנכלל במברק סודי ששלחה שגרירת נורווגיה באו"ם מונה יול לממונים עליה באוסלו ושתוכנו דלף לעיתון נורווגי, הביך לא רק את המזכ"ל אלא גם את הדיפלומט הנורווגי הוותיק והמוערך טריה לארסן. לארסן, בעלה של השגרירה יול, נחשף עם פרסום מכתב הביקורת שלה לגל של לחישות ועקיצות במסדרונות האו"ם בניו יורק. לארסן מזוהה זה שנים עם צמרת מזכירות האו"ם. הוא מילא שורה ארוכה של שליחויות ומשימות מטעמם של מזכ"לי הארגון. לארסן מכהן כנציג המיוחד של האו"ם ליישום החלטה 1559 של מועצת הביטחון, הקוראת לסיום הנוכחות הצבאית הסורית בלבנון ולפירוקן מנשקן של המיליציות הפעילות בה, ובעיקר חיזבאללה. "הוא (לארסן) מרגיש מאוד לא בנוח בעקבות חשיפת המברק ששלחה אשתו השגרירה על תפקוד המזכ"ל", סיפר ל"הארץ" סגן ראש משלחת באו"ם. "אבל השגרירה היא דיפלומטית מקצועית שמילאה את תפקידה. לדיווח שהיא שלחה על המזכ"ל אין שום קשר לעבודת בעלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ