נאום אובמה על רפורמת הבריאות: חבר הקונגרס שקרא לנשיא "שקרן" הקפיץ הסקרים

לאחר נאומו בנוגע לרפורמת הבריאות, שייזכר בעיקר בגלל חבר הקונגרס שכינה את הנשיא שקרן, הסקרים שוב מחמיאים לאובמה

נטשה מוזגוביה
הארץ
כתבת "" בארה"ב
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נטשה מוזגוביה
הארץ
כתבת "" בארה"ב

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התייצב אמש (רביעי) מול הקונגרס האמריקאי, כדי לשאת נאום בנוגע לרפורמת הבריאות שממשלו מנסה להוציא לפועל. אובמה, מצוייד בכל כושר השכנוע שלו ואפילו בטון התקיף השמור אצלו למקרי חירום, פתח ואמר: "אני לא הנשיא הראשון המתמודד עם הסוגייה הזאת, אבל אני נחוש להיות האחרון".

"בחודשים האחרונים ראינו את אותה ההצגה, שרק מגדילה את רתיעת האמריקאים מהממשלה שלהם", אמר אובמה. "רבים מדי ניצלו את זה בתור הזדמנות לרשום לזכותם נקודות פוליטיות לטווח הקצר, גם אם זה שודד מהמדינה את ההזדמנות לפתור בעיה לטווח הארוך. זמן ההתקוטטות נגמר. זמן המשחקים עבר", אמר אובמה, שנשא את נאומו בשעה ששיעורי התמיכה בו מוסיפים לרדת על רקע רפורמת הבריאות.

למרות נאומו התקיף של הנשיא האמריקאי, את ההצגה גנב דווקא ג'ו ווילסון, חבר קונגרס רפובליקאי מטעם דרום קרוליינה שבמהלך נאומו של אובמה קרא לעברו: "אתה משקר!". קריאתו של וילסון הצליחה להשתלט על מהדורת החדשות ודחקה את נאומו של הנשיא מהכותרות. הביקורת החריפה שמתח אובמה על חלק ממתנגדיו, נדחקה לאחור.

עיקר האסטרטגיה של אובמה היתה להציג את רפורמת הענק, המוגדרת כאופציה למהפכה הגדולה בחברה האמריקאית מזה עשרות שנים, כמשהו פרוזאי ולא מאיים. "זה יהיה קל כמו להוציא ביטוח לרכב שמרבית המדינות דורשות מכם", אמר. לדבריו, האופציות שהממשלה תציע למיעוטי היכולת, יהוו תחרות מול החברות הפרטיות בערך כמו המוסדות הציבוריים להשכלה הגבוהה אל מול הקולג'ים הפרטיים.

אובמה לא היסס להזכיר בדבריו את קודמו בתפקיד, ג'ורג' בוש ואת יריבו בבחירות, ג'ון מקיין, שהעלו בעבר רעיונות דומים לאלה הכלולים ברפורמה. הנשיא האמריקאי גייס לעזרתו גם את הסנטור המנוח טד קנדי, שמכתבו לאובמה הועבר אליו רק לאחר מותו. "אני לא אזכה לראות את הניצחון, אבל אני יודע שאנחנו נגשים את ההבטחה שביטוח בריאות באמריקה זו זכות ולא פריווילגיה".

הרפובליקאים לא מבזבזים זמן

נאומו של אובמה, ובמיוחד קריאתו של וילסון, הצליחו לעורר את פעילי המחנה הדמוקרטי, שלא הפגינו עד כה להיטות להגן על הרפורמה. סקר שערכה רשת סי-אן-אן לאחר הנאום, הראה כי תמיכת הציבור ברפורמה זינקה מ-53% ל-67%, אך הפרשנים בארה"ב מעריכים שמספרים אלו יכולים לצנוח שוב.

המחוקקים הרפובליקאים, שמודעים גם הם לתנודות בדעת הקהל סביב הרפורמה, לא בזבזו זמן והחלו לתקוף את הנשיא על נאומו. הסנטור הרפובליקאי, לינדזי גרהם, הזהיר כי אם אובמה והדמוקרטים ינסו לדחוף לאמריקאים בכוח רפורמה שהם לא מעוניינים בה, "זה יכול להיות תחילת הסוף של נשיאות אובמה". הסנטור הרפובליקאי, בוב קורקר, אמר ש"במקום למצוא מכנה משותף, הנשיא הציג קלישאות ורטוריקת קמפיין בחירות".

הנאום הצליח לאכזב גם חלק מהשמאל, כשאובמה לא נתן התחייבות חד-משמעית לקדם את ביטוח הבריאות הממלכתי. "זה רק חלק מהתוכנית", אמר. "עלינו להישאר פתוחים לרעיונות נוספים שיעזרו לנו לשים קץ להתעללות של חברות הביטוח ולספק ביטוח בריאות לאלה שאינם מכוסים היום".

ובאשר לווילסון - ראש סגל הבית הלבן רם עמנואל והסנטור ג'ון מקיין דרשו ממנו להתנצל, וכשעה אחרי תום הנאום הוא עשה זאת בפומבי. "למרות שאיני מסכים עם דברי הנשיא, הערתי היתה לא במקום ואני מצר עליה. אני מתנצל בפני הנשיא על חוסר הנימוס הזה", אמר. אובמה, מצדו, אמר היום ש"כולנו עושים טעויות ואני מקבל את ההתנצלות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ