סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, נחת בעיראק לביקור פתע

ביידן צפוי לנסות ללחוץ על הפוליטיקאים הבכירים מהפלגים השונים במדינה להגיע לפשרות ביניהם על סוגיות כמו חוק הנפט

סוכנויות הידיעות
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סוכנויות הידיעות

סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, נחת היום (שלישי) בבגדאד לביקורו השלישי בעיראק השנה. ביידן צפוי לנסות ולהגביר את הלחץ על מנהיגי עיראק להגיע לפשרות בסוגיות הממשיכות לפלג את המדינה.

"ביידן יעביר את המסר של מחויבותה החזקה של ארה"ב לעתיד עיראק ולאחדותה הלאומית", נכתב בהודעה שפרסמה לשכתו. במהלך ביקורו ייפגש ביידן עם חיילים אמריקאים המוצבים במדינה, וכן עם כמה מהפוליטיקאים הבכירים במדינה, ובהם הנשיא ג'לאל טלבאני וראש הממשלה נורי אל-מליכי.

מאז 2006 מנסה וושינגטון ללחוץ על הפלגים הכורדים, השיעים והסונים במדינה להגיע להסכמה על נושאים שונים כמו חוק הנפט, אך עד כה לא הצליחה להביא להסכמות בין המיעוטים השונים במדינה.

ביקורו של ביידן מגיע על רקע קושי של כוחות הביטחון העיראקים להשתלט על הטרור במדינה לאחר יציאת הכוחות האמריקאים ממרכזי הערים ביוני האחרון. הפעולות הקרביות של ארה"ב בעיראק צפויות להסתיים באוגוסט 2010 והדבר מוריד ממידת ההשפעה שיש לארה"ב על ההנהגה בעיראק. כוחות ארה"ב צפויים להשלים את הנסיגה מעיראק עד סוף 2011.

רק היום נהרג אדם ונפצעו שלושה בשני אירועים נפרדים בעיר הכורדית כירכוכ שבצפון המדינה. ההרוג הוא בן המיעוט הטורקמני, שנדקר למוות והפצועים נפגעו מפיצוץ מטען. מאות מפגינים טורקמנים יצאו לרחובות בשבוע שעבר כדי למחות על תוכניות אמריקאיות לבצע סיורים משותפים עם המיליציות הכורדיות המקומיות.

אולם, הבעיות בצפון לא מסתכמות רק ביחסים בין המיעוט הכורדי השולט בו, למיעוט הטורקמני. הכורדים מסוכסכים גם עם הממשלה המרכזית בבגדאד בגלל שדות הנפט הגדולים הממוקמים באזור.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ