שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יוסי מלמן
יוסי מלמן

שר החוץ האיראני מנושהר מותאקי האשים אתמול את ארצות הברית במעורבות בהיעלמותו של שאהרם אמירי, מדען גרעין איראני, בסעודיה. מותאקי אמנם לא אישר כי אמירי היה מדען גרעין, אך טען כי בידי איראן "מסמכים המוכיחים את מעורבת ארצות הברית בהיעלמו של עולה הרגל שאהרם אמירי".

מותקי לא מסר פרטים נוספים, אך סוכנות הידיעות "איסנה" טענה כי אמירי עובד בארגון האנרגיה הגרעינית של איראן. הארגון אחראי על תוכנית הגרעין של איראן, המיועדת לכאורה לצרכים אזרחיים, ומפעיל את מרבית המתקנים והאתרים הגרעיניים במדינה.

ערוץ הטלוויזיה הממשלתי באיראן, דיווח כי אמירי, שנעלם ביוני בזמן שעלה לרגל בסעודיה, הועסק כחוקר באוניברסיטת "מלק אשתרי" בטהראן, אך לא מסרה פרטים נוספים. לפי דו"חות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) שמה של האוניברסיטה נקשר לתוכנית הגרעין של איראן וכמה מחוקריה הוזכרו בדו"חות אלו.

קרוביו של המדען מסרו כי הוא עסק במחקר שימושים רפואיים בטכנולוגיה גרעינית באוניברסיטה. לטענתם, הוא לא היה מעורב בתוכנית הגרעין של איראן. אשתו של אמירי סיפרה כי לא יצר קשר עמה, פרט לכמה שיחות טלפון בראשית מסעו.

קודם לכן אמר דובר משרד החוץ כי ממשלת איראן פנתה לערב הסעודית שבה נעלם כדי לקבל פרטים על נסיבות המקרה. הדובר אמר כי האחריות לגורלו היא בידי ערב הסעודית. בפגישה שקיים בכיר במשרד החוץ האיראני עם אשתו של אמירי, הוא הבטיח לה כי אמירי ישוב הביתה ואמר כי הטיפול בנושא נמצא "בראש סדר העדיפויות" של משרד החוץ האיראני והשגרירות האיראנית בסעודיה.

דבריו של שר החוץ האיראני רק מגבירים את המסתורין סביב הפרשה. אפשר שהיעלמו של אמירי, קשור לגילויים והחשיפות האחרונות כי איראן הקימה בחשאי מתקן שני להעשרת אורניום, ליד העיר קום. העיתון הערבי "א-שרק אל אווסט", היוצא לאור בלונדון, דיווח לפני כמה ימים כי מדען גרעין איראני נוסף נעלם בגיאורגיה. לפי אותה ידיעה, שמו של הנעלם הנוסף הוא ארדבילי. דובר משרד החוץ האיראני טען כי ארדבילי היה איש עסקים ולא מדען גרעין, והאשים את ארצות הברית במעורבות גם בפרשה זו.

ההודעות הרשמיות מאיראן מעידות על מבוכה רבה של השלטון מהפרסומים על היעלמותם או חטיפתם של השניים ועל כך שמדובר באישים בכירים שגורלם מדאיג את השלטונות. לפני יותר משנתיים ערק למערב גנרל עלי עסכרי שהיה בעבר סגן שר ההגנה של איראן ומפקד בכיר במשמרות המהפכה ושירת תקופה מסוימת בלבנון שבה עמד בקשר עם החיזבאללה. עסכרי נעלם לאחר שיצא לטיול לכאורה לסוריה ומשם עבר לטורקיה, שבה נעלמו עקבותיו.

לאחר היעלמו, נטען בכלי התקשורת כי בתשאולים שעבר אסכרי הוא סיפק מידע חשוב על תוכנית הגרעין האיראנית, על הקמת הכור בסוריה ועל הקשר שבין איראן לחיזבאללה ופעולות משמרות המהפכה ברחבי העולם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ