צינור הגז החדש שמניחה רוסיה בים הבלטי מאיים לפצל בין מזרח אירופה למערבה

בעזרת תוכנית שאפתנית להנחת צינור גז חדש על קרקע הים הבלטי, מצליח ענק הגז הרוסי גזפרום לתקוע טריז מדיני בין מזרח אירופה למערבה. במזרח אירופה חוששים מעידן חדש של שליטה רוסית

ניו יורק טיימס
אנדרו קריימר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניו יורק טיימס
אנדרו קריימר

בעזרת תוכנית שאפתנית להנחת צינור גז חדש על קרקע הים הבלטי, מצליח ענק הגז הרוסי גזפרום לתקוע טריז מדיני בין מזרח אירופה למערבה.

הצינור מציע יתרונות אנרגיה ברורים למערב אירופה, אך מנהיגים במרכז אירופה ובמזרחה חוששים שמא יוביל לתקופה חדשה שבה רוסיה שולטת על מדינות הגוש הסובייטי לשעבר, באמצעות הגז הטבעי שלה. ואכן, בעזרת כמויות אדירות של גז טבעי ורשת של קשרים אישיים, שמעוררת לא מעט תהיות, רוסיה מפלגת בין חברות האיחוד האירופי שהתחייבו לפעול כגוף אחד כדי להגן על ביטחונן.

כיום זורם הגז הרוסי למערב אירופה דרך מזרחה, ואם רוסיה מנתקת את הגז כדי ללחוץ על אחת משכנותיה במזרח אירופה, הניתוק מורגש גם במדינות העשירות והחזקות יותר שבהן מתעוררות מחאות רמות.

צינור הגז החדש Nord Stream ישנה מצב זה. מאחר שיעבור יותר מ-1,200 ק"מ מתחת למים, הוא יעקוף את מדינות ברית המועצות לשעבר ויאפשר לרוסיה לספק בנפרד גז למערב. כתוצאה מכך, אומרים מומחים רבים לענייני ביטחון ובכירים במזרח אירופה, קרוב לוודאי שרוסיה תפעיל על שכנותיה לחץ פוליטי בעזרת צינור הגז שלה. "אתמול טנקים, היום נפט", אמר זביגנייב סימיאטובסקי, לשעבר ראש שירותי הביטחון של פולין.

הרוסים, כמובן, מציגים את המצב בצורה שונה. גזפרום, המספקת לאירופים 28% מהגז הטבעי שהם צורכים, טוענת כי תוכנית הצינור - שעלותה מוערכת ב-10.7 מיליארד דולר - היא מסחרית ולא אסטרטגית.

ואולם, בכירים במרכז ובמזרח אירופה חוששים כי כאשר המיזם, המשותף לגזפרום ולשלוש חברות גרמניות והולנדיות, יתחיל להפיק רווחים נאים והכספים יזרמו לספקים הרוסים ולמתקנים הגרמניים, המדינות שנרמסו בעבר תחת המגף הסובייטי יהיו פתוחות כעת לסחיטה באמצעות האנרגיה.

לחששותיהם יש בסיס. 55 פעמים פגעה רוסיה ממניעים פוליטיים באספקת האנרגיה למדינות מזרח אירופה מאז קריסת ברית המועצות. למשל, בינואר האחרון, רוסיה סגרה את הצינור שעובר דרך אוקראינה. האמתלה היתה סכסוך עם קייב על מחיר הגז.

הצינור החדש דרך הים הצפוני ופרויקט דומה בדרום אירופה בשם South Stream, המתוכנן לעבור דרך הים השחור, יאפשרו להמשיך לשלוח גז למערב אירופה גם במקרה של סנקציות נגד מדינות במזרח ויקטינו את הנזקים הכספיים והפוליטיים לרוסיה.

באביב האחרון שלחו 23 נשיאים וראשי ממשלות לשעבר ואינטלקטואלים ממרכז אירופה מכתב גלוי לנשיא ארה"ב ברק אובמה, ובו הצביעו על העובדה שאחרי המלחמה בגיאורגיה, רוסיה הכריזה על תחום אינטרסים שעלול לכלול את ארצותיהם. בעזרת השליטה על צינורות הגז, כתבו האישים, רוסיה חוזרת למדיניות ההתפשטות שלה מהמאה ה-19 בשיטות של המאה ה-21.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ