היום לפני 67 שנה: פריצת דרך בקרב על צפון אפריקה

12.11.1942

טל לוי
לין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל לוי
לין

"הפעם יש לנו - בפעם הראשונה - הרגשה כי בא ב א מ ת מפנה מכריע", כתב ר. וואלטש ב"הארץ" ב-12 בנובמבר 1942, בגיליון שבישר בכותרתו הראשית כי "שני טורים אמריקאים מתפרצים לטוניס". בסטלינגראד עוד נמשכו קרבות קשים, והרוסים ניסו להדוף את הנאצים מקו ביצורי הוולגה; אך במערכה הצפון-אפריקאית כבר התפשטה אופטימיות שבעלות הברית לא ידעו כמוה. "קצין תעופה גבוה" מסר שפעולות ה-12 בנובמבר במדבר היו "המוצלחות והתכליתיות ביותר עד היום. אנו פועלים עכשיו משדות חניה קדמיים כל כך, שהאויב מוכרח להילחם אם מרצון ואם בעל כורחו".

טור אמריקאי אחד התקדם לאורך החוף בטוניס, והשני אל פנים המדינה ואל עבר לוב, שם שכן שועל המדבר רומל עם הכוחות הנאצים והפשיסטים. "התקדמות הצבא האמריקאי-בריטי בטוניס בשני כיוונים מדרום וממערב" נועדה, הוסבר במאמר המערכת של העיתון, "לבודד את טוניס מטריפוליטניה ולקרוע את צבא הציר לשניים, כדי להוציאו מאפריקה הצפונית, בשעה שצבא הגנראל מונטגומרי ממשיך להתקדם בלוב... הקרב למען טוניס, שהוא למען אפריקה וים התיכון, נכנס לשלבו האחרון", נכתב בבטחה.

"למן תחילת המלחמה, אולי למן ועידת מינכן, לא אירע דבר שהסעיר את הלבבות בשמחה ותקוה כמו הפלישה האמריקאית-בריטית לאפריקה הצפונית", כתב וואלטש. אמנם היו מאורעות מעודדים אחרים, "הניצחון הבריטי במערכה האווירית מעל בריטניה בספטמבר 1940, ההתנגדות האמיצה של הצבא הרוסי, המלחמה הגיבורית של יוון נגד איטליה, המלחית ווייוויל בלוב, כניסתה של אמריקה למלחמה, ועוד". בכל המקרים הללו, הכיר וואלטש, הורגש "שחל מפנה לטובה, אך לא מפנה מכריע; ראינו סימנים של שיפור המצב ואמונתנו בניצחון הסופי נתחזקה, אבל ההווה היה עוד מעורפל, לפעמים קודר".

עכשיו היה המצב שונה. כה רווח לכולם שצפון אפריקה עומדת להיחלץ מציפורניו של רומל, שאפילו הגנרל אייזנהאואר מוכן היה עכשיו לחשוף "את הפרשה ההרפתקנית של משלחת קטנה שניהלה חודשים מספר לפני הפעולות הנוכחיות משא-ומתן 'אי שם בצפון אפריקה' עם מנהיגים צרפתים אנטי-נאציים, האוהדים לבעלי הברית". כתב רויטרס דיווח כי סגנו של אייזנהאואר, מאיור גנראל קלארק, תיאר בפניו "כמה מהרפתקאותיו בפרשה שמידת הרומנטיות שלה אינה נופלת מכל רומן בדוי שהשרתה ביום מן הימים אפריקה הצפונית". המשא ומתן, סיפר קלארק, "נערך בבית בודד על החוף הצפון אפריקאי. אור שהודלק בחלון שימש אות למשלחת בעלי הברית להיכנס. חברי המשלחת הגיעו בדרכים עקלקלות ביותר והשתמשו כמעט בכל אמצעי התחבורה, מסילות ברזל, אווירונים, אניות וצוללות. בפרק אחד של מסעם הופלו מאיור גנראל קלארק ואחרים מחברי המשלחת המימה ואיבדו את בגדיהם. אך גנראל קלארק הצליח בכל זאת להציל את כובעו שהוא מתגאה בו עכשיו ביותר".

אך למרות הסודיות של המשא ומתן שהוביל למבצע הצפון אפריקאי, שר המלחמה האמריקאי סטימסון אמר בוואשינגטון כי "הגרמנים ידעו מראש על פעולות בעלי הברית", דיווח "הארץ". זאת לפי "ריכוז גדול של צוללות גרמניות חונה ואורב בדרך שבה עברה השיירה לצפון אפריקה". לדברי שר המלחמה רק אניית תובלה אחת הוטבעה במסע, ובכלל, "רק כיסי התנגדות מבודדים נשארו בצפון אפריקה".

בינתיים בארצות הברית, דיווח "הארץ", הנשיא רוזוולט פנה "בהכרזה בלתי שכיחה" לעם האמריקאי, וביקש "לחוג את 'יום ההודיה' ויום ראש השנה בתפילה". הכרוז של רוזוולט פתח בפסוק מתהילים צ"ב, "טוב להודות לה'". חודשים ספורים מאוחר יותר הובס רומל וקרסה השליטה הנאצית בצפון אפריקה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ