אנטישמיות בכנס אקדמי באוקראינה: "ישראל ייבאה 25 אלף ילדים כחלקי חילוף"

ישראל ייבאה כ-25 אלף ילדים מאוקראינה כדי להשתמש בהם כחלקי חילוף להשתלת איברים, נטען בכנס

לילי גלילי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לילי גלילי

לאחר פרשת "סחר האיברים" השוודית, אוקראינה מצמיחה עלילה חמורה בהרבה הכורכת את ישראל בסחר איברים של ילדים אוקראינים. על פי הגרסה האוקראינית, בשנתיים האחרונות ייבאה ישראל (כך במקור), על ידי חברות ישראליות, כ-25 אלף ילדים מאוקראינה כדי להשתמש בהם כחלקי חילוף להשתלת איברים במוסדות רפואיים בארץ.

כותרת זו, המופצת באתרי אינטרנט שונים באוקראינה, יצאה מכנס כמו-אקדמי שהתקיים בקייב לפני חמישה ימים. בכנס נטלו חלק כ-300 איש, חלקם חברי תנועה המגנה על זכויות העמים הסלאבים: האוקראינים, הרוסים והבלארוסים. את רוב ההרצאות נשאו אנשי אקדמיה ואישי ציבור מוכרים ששחזרו עלילות דם באצטלה אקדמית.

לחמורה שבהן, זו המאשימה חברות ישראליות ביבוא ילדים מאוקראינה לצורך הפיכתם לחלקי חילוף, אחראי וצ'יסלאב גודין, פרופסור לפילוסופיה וסופר שתיבל את דבריו בסיפור מפורט על אזרח אוקראיני אנונימי שחיפש 15 ילדים שאומצו בישראל ועקבותיהם נעלמו. מכך הסיק גודין כי אין ספק שהם נעלמו באותם מוסדות רפואיים, שם הפכו ל"חלקי חילוף".

גודין סיכם את דבריו בקביעה כי חיוני שמידע זה יגיע לכל אוקראיני, על מנת שיידע איזה רצח עם מבצעים היהודים. באותו כנס הציג זוג פרופסורים ספר העוסק ברעב הגדול באוקראינה בשנות ה-30 ומאשים את "הציונים" בו, כמו גם במצבה של אוקראינה עתה. הרצאות אלה שנשמעו בכנס הועלו לאתרי אינטרנט רבים במדינה, רובן ללא כל הערות או הסתייגויות. עם זאת, לבקשת הקהילה היהודית במדינה, פתחה משטרת אוקראינה בחקירה נגד אתר האינטרנט "ZUBR" שפרסם את הדברים.

הכנס בקייב הוא ביטוי אחד נוסף לגל אנטישמיות השוטף את אוקראינה בעיצומה של מערכת הבחירות לנשיאות המתנהלת שם. בפועל, הפכו היהודים, ישראל והאנטישמיות למוטיב חשוב במערכת הבחירות, אם בפי מועמדים אנטישמים ואם בפי מי שמגנה אותם. שלשום התקיימה מול שגרירות ישראל בקייב הפגנה, שהוגדרה כמחאה על מכתב שעליו חתמו 26 חברי כנסת ישראלים, בגנות סרגיי רטושניאק, מועמד לנשיאות המבטא עמדות אנטישמיות בוטות.

ההכרזה המרכזית בהפגנה היתה "אוקראינה היא לא רצועת עזה". המפגינים התכוונו לומר כי הדברים שנאמרו על ידי חברי הכנסת הישראלים, כמו על ידי יו"ר האופוזיציה ציפי לבני והשר יולי אדלשטיין, הם חוצפה המעידה על כך שישראל מתייחסת גם לאוקראינה כאל שטח כבוש.

על אף שהמארגנים לא הזדהו כתומכיו של רטושניאק, צילומים מההפגנה הופיעו במהרה באתר הבחירות של המועמד. ראוי לציין כי תגובותיהם של משרד החוץ הישראלי ונציגיה הרשמיים של המדינה התפרסמו בארץ באתרים בשפה הרוסית ובאתרים חרדיים בלבד. תגובתה הרשמית של ישראל כלפי המתרחש באוקראינה שונה לחלוטין מזו שפורסמה לאחר הכתבה בעיתון השוודי.

את פרץ האנטישמיות באוקראינה מסבירים בהתלהטות הרוחות במערכת הבחירות המתחממת. אחדים מן המתמודדים - ובהם ארסני יצניוק, המואשם על ידי יריביו בכך שהוא יהודי, והמועמד היהודי "המוצהר", מיכאיל ברוצקי, מייחסים את ליבוי המוטיב האנטישמי למטה הבחירות של ראש ממשלת אוקראינה, יוליה טימושנקו. בהתייחסות גלויה למתרחש במדינה השכנה, אמר הרב הראשי של רוסיה, ברל לזר, כי "המערכת הפוליטית של אוקראינה היא פארודיה על דמוקרטיה".

שר החוץ אביגדור ליברמן, השוהה במוסקווה, מסר אתמול כי "בניגוד לעמדת ממשלת שוודיה, שהסתתרה מאחורי טיעון של ?חופש ביטוי' וסירבה לגנות תופעות אנטישמיות ואנטי-ישראליות, מנהיגי אוקראינה גינו כל גילוי של אנטישמיות - ולא מדובר בגינוי תיאורטי בלבד. אוקראינה הצביעה תמיד נגד קבלת דו"ח גולדסטון וממשלת אוקראינה התייצבה לצדה של ישראל באופן ברור בעניין". יש לציין כי כבר בסוף השבוע הקרוב צפוי ליברמן להגיע לביקור באוקראינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ