אקוודור מנתקת יחסים עם קולומביה

ונצואלה ואקוודור מתגברות כוחותיהן בגבול עם קולומביה; בוגוטה האשימה את צ'אווס כי העביר 300 מיליון דולר למורדים

לה מונד, סוכנויות הידיעות
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לה מונד, סוכנויות הידיעות

המתיחות באמריקה הלטינית גוברת בעקבות הכרזת אקוודור על ניתוק יחסיה הדיפלומטיים עם קולומביה. המשבר החל בשבת לאחר שקולומביה הרגה את ראול רייס, הנחשב למספר 2 במחתרת השמאלנית הקולומביאנית (FARC) ו-16 מאנשיו, בפשיטה של צבאה לתוך שטח אקוודור.

ונצואלה ואקוודור שיגרו כוחות לגבולותיהן עם קולומביה, בעוד מזכ"ל האו"ם קורא להם לפעול בריסון ובשיקול דעת. אקוודור טוענת שהפשיטה הקולומביאנית טירפדה עסקה לשיחרורה של המועמדת לנשיאות הצרפתייה-קולומביאנית אינגריד בטנקור. לטענת נשיא קולומביה רפאל קוריאה העסקה לשחרורה אחרי שש שנים בשבי המורדים, היתה במצב "מאוד מתקדם". בינתיים, מחשש להתלקחות אזורית, ממשלות צ'ילה, מקסיקו וברזיל מיהרו להציע לתווך בסכסוך בין המדינות.

המתיחות באמריקה הלטינית מאיימת להפוך למלחמה לאחר שנשיאי ונצואלה ואקוודור הסוציאליסטים התאחדו נגד קולומביה הפרו-אמריקאית, והודיעו על קידום כוחות צבא לאזור הגבול. המשבר החל בשבת לאחר שקולומביה הרגה את ראול רייס, הנחשב למספר 2 במחתרת השמאלנית הקולומביאנית (FARC), בפשיטה של צבאה לתוך שטח אקואדור. חילופי ההצהרות התוקפניות בין קולומביה הפרו אמריקאית לוונצואלה ואקוודור הסוציאליסטיות נמשכו אתמול, וקולומביה טענה כי נשיא ונצואלה הוגו צ'אווס העביר 300 מיליון דולר ל-FARC.

המידע על הקשרים בין ונצואלה למחתרת נסמך, לפי גורמים קולומביאניים, על המחשב של רייס שנתפס בפשיטה. בקולומביה אמרו כי החומר מלמד גם על קשרים עמוקים בין ה-FARC לממשלת אקואדור, וכן על כוונות של המחתרת לרכוש אורניום. רייס היה דמות מפתח במו"מ לשחרורה של השבויה הבכירה ביותר שבידי FARC, אינגריד בטנקור, לשעבר מועמדת לנשיאות קולומביה. המו"מ התנהל בחודשים האחרונים בתיווכו הפעיל של צ'אווס.

למרות ההצהרות הלוחמניות היתה אתמול התנועה בסן אנטוניו, תחנת הגבול בין ונצואלה לקולומביה, רגילה, ובאזור לא נראו סימנים לגיוס כוחות. המעצמה האזורית ברזיל קראה להרגעת הרוחות, ואילו נשיאת צ'ילה, מישל באשלה, דרשה מקולומביה להסביר מדוע חדרו כוחותיה לאקואדור. "אין ספק שמצב כגון זה דורש הסברים" אמרה, וקראה "למנוע את הסלמת העימות".

בקולומביה הגדירו את הריגתו של רייס ועוד 16 מאנשיו בשבת כ"הגנה עצמית". מייד אחרי הפעולה נראה נשיא אקואדור, רפאל קוראה, מפויס, והסתפק בהודעה על שיגור סיור מיוחד לשטח, כדי "לברר את העובדות". לעומת זאת, בעל בריתו צ'אווס הגיב מיידית, וכבר בשבת איים על נשיא קולומביה אלווארו אוריבה, שמרן פרו-אמריקאי. "אל תצא להרפתקה דומה, אוריבה, מצדו הוונצואלי של הגבול. זו תהיה עילה למלחמה", התריס. צ'אווס הביע רחשי כבוד ל"ידידי המהפכן", מנהיג הגרילה רייס, והכריז על דקת דומייה לזכרו. הוא הוסיף כי קולומביה הפכה להיות "ישראל של אמריקה הלטינית", והודיע על שליחת עשרה גדודי טנקים לגבול.

במהרה הצטרף נשיא אקואדור לחזית שפתח צ'אווס, והודיע כי הוא מסרב לקבל את התנצלויותיו של שר החוץ הקולומביאני על הפעולה. בעוד שצ'אווס החליט לסגור את שגרירות ארצו בקולומביה, הודיע קוראה כי הוא מגרש את השגריר הקולומביאני מאקואדור. דובר הבית הלבן בוואשינגטון, גורדון ג'ונדרו, מתח ביקורת על צעדי צ'אווס, ואמר כי "זו תגובה משונה מצד ונצואלה למאמצי קולומביה נגד ה-FARC, שהוא ארגון טרור".

רייס היה המוכר ביותר מבין בכירי FARC - הוא היה הפנים של הארגון בתקשורת. אתמול גילה שר החוץ של צרפת, ברנאר קושנר, את התפקיד המרכזי שמילא רייס במו"מ על שחרור אינגריד בטנקור, המחזיקה גם באזרחות צרפתית. "קשה לשמוע שהאיש שאתו דיברנו וקיימנו מגעים, נהרג", אמר. "אתם רואים כעת עד כמה העולם מכוער?"

ונצואלה, שהיא גדולה ועשירה יותר מקולומביה, חיזקה בשנים האחרונות את צבאה, אולם פרשנים טוענים כי היא אינה מסוגלת לעמוד בפני הכוחות הקולומביאניים. אלה מצוידים בנשק אמריקאי ומנוסים לאחר עשרות שנים של לחימה נגד מורדי השמאל במדינה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ