בעקבות אישור ביהמ"ש, 14 יוצאו להורג בארה"ב

שלושה שבועות לאחר שבימ"ש דחה עתירה נגד זריקת הרעל, נקבעו תאריכים להמתת אסירים ברחבי המדינה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

האנטסוויל, טקסס. פחות משלושה שבועות לאחר שבית המשפט העליון של ארה"ב הודיע על סיום השעיית ההוצאה להורג בזריקת רעל, נקבעו ברחבי המדינה לפחות 14 תאריכים להוצאות להורג, החל מה-6 במאי ועד לחודש אוקטובר. בטקסס, המדינה המובילה בהוצאות להורג ובכ-35 מדינות נוספות בארה"ב הדוגלות בעונש המוות, רשימות הממתינים להוצאה להורג מתמלאות במהירות.

טקסס עומדת במקום הראשון בתור הממתינים. חמישה אנשים יוצאו שם להורג בין ה-3 ביוני ל-20 באוגוסט. במקום השני נמצאת וירג'יניה (ארבעה ממתינים) ואחריה לואיזיאנה, אוקלהומה ודרום דקוטה.

"בית המשפט העליון נתן את ברכתו", אמר דגלאס ברמן, מרצה למשפטים ומומחה לגזרי דין מוות מאוניברסיטת אוהיו. הוא הוסיף כי, "מבחינה מסוימת, הם חזרו מהחופשה ומוכנים להתחיל לעבוד". לדעת מומחים, חידוש ההוצאות להורג יעיר מחדש את הפולמוס הלאומי והבינלאומי בדבר עונש המוות. "אנשים לא ישאלו כיצד מוציאים פושעים להורג, אלא אם בכלל זה אמור להיעשות", אמר ג'יימס אקר, היסטוריון לתולדות עונש המוות ומרצה למשפט פלילי באוניברסיטת אולבני. יש המברכים על סיום ההשעיה. "צריך לפצות על הזמן שאבד", אמר ויליאם הובארט, דובר "צדק לכל", התנועה למען זכויות הקורבן שמושבה ביוסטון. "אנו לא שמחים בעונש המוות, אבל את הרוצחים שנדונו יש להוציא להורג בהקדם האפשרי. לא מדובר בהריגת אסיר, אלא באכיפת הענישה", ציין הובארט.

הציבור לא מצדד בעונש המוות

שמות אסירים רבים שערעוריהם נדחו יתווספו לרשימות בקרוב, ביניהם ככל הנראה ג'ק הארי סמית בן ה-70, המבוגר ביותר מבין 360 הגברים ותשע הנשים הנמצאים בתור ההמתנה למוות בטקסס. סמית נדון למוות לפני כ-30 שנה בעוון שוד מזוין ורצח בעל חנות מכולת ביוסטון. "אם הגיע יומי, אז הגיע יומי", אמר סמית, הטוען לחפותו.

לפחות לתשעה אסירים, בהם אנטואנט פרנק, שוטרת לשעבר שהורשעה בסדרת מעשי שוד בניו אורלינס, נקבעו תאריכי הוצאה להורג, נמסר מטעם המרכז למידע על עונש המוות, קבוצת מחקר המתנגדת לענישה. לפי נתוני המרכז, ממתינים כיום להוצאה להורג 3,263 נידונים למוות בבתי כלא שונים ברחבי ארה"ב.

ואולם, נראה שהציבור אינו מצדד בעונש המוות. מספר ההוצאות להורג פחת, ועל פי סקר שנערך בשנה שעברה על ידי מתנגדים לעונש המוות נמצא כי האמריקאים איבדו את האמון בהוצאות להורג. לפי נתוני מרכז המידע על עונש המוות, מספר ההוצאות להורג בארה"ב עלה מ-137 ב-1977 לשיא של 326 ב-1995. מ-1996 הסתמנה ירידה הדרגתית, שהביאה את מספר ההוצאות להורג ל-110 בשנה שעברה. ההוצאה להורג הראשונה עם תום ההשעיה תתקיים מחרתיים בג'ורג'יה. ההוצאה להורג הראשונה בטקסס, ב-3 ביוני תהיה של דריק סונייר, בן 40 שהואשם והורשע ברצח אם ובנה התינוק. סונייר אסר על עורך דינו להפעיל גופים מתנגדים לעונש המוות, וויתר על הסיכוי להמרת עונשו במאסר עולם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ