אובמה מתחזק, וקלינטון מתעקשת לרוץ - אבל לאן?

שמואל רוזנר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שמואל רוזנר

כתב "הארץ" בארה"ב |

הילרי קלינטון שינתה בתוך יומיים תפקיד: עד הפריימריז של השבוע היא היתה קשוחה, עיקשת, מועמדת המסרבת להפסיד. מאז, היא כבר דובון לא-לא של הפוליטיקה האמריקאית. פוליטיקאית ילדותית המסרבת להכיר במציאות - כלומר, המציאות שמציירים לה הפרשנים והמומחים. אם הייתי עושה מה שהם אומרים, היא מזכירה, הייתי צריכה לפרוש אחרי ההצבעה באיווה. זה נכון, כמובן ובכל זאת, קשה להבין מה קלינטון עדיין מחפשת במירוץ לבית הלבן. האם היא באמת מאמינה שיש קלף מסתורי שעוד תוכל לשלוף, האם היא בונה על התמוטטות פתאומית של יריבה, ברק אובמה? אולי היא חותרת לאלץ אותו לבחור בה לסגניתו? ואולי - גם זה אפשרי - פשוט קשה לה לוותר. התרגלה להתעקש.

המפלגה הדמוקרטית מתחילה להתרגל לרעיון של אובמה - בחרדה קלה וגם בהתרגשות. כמה צירי-על עברו שלשום למחנהו הגדל. אחד מהם, מועמד המפלגה לנשיאות ב-1972, ג'ורג' מקגוורן, שהיה תומך מוקדם של קלינטון, הציע לה לפרוש. מקגוורן הוא מה שרואים מול עיניהם חוזי השחורות של המפלגה: מועמד שסחף המוני צעירים וכבש את המועמדות, אך הובס על ידי ריצ'רד ניקסון, משום שנתפש בידי רוב הציבור כליברל, שמאלי ומסוכן מכדי להיות נשיא.

בוחריה של קלינטון בשתי המדינות שהצביעו ביום שלישי - צפון קרוליינה, שבה הפסידה בפער ניכר, ואינדיאנה, שבה הצליחה להשיג ניצחון דחוק - רחוקים עדיין מהשלמה עם ניצחונו הצפוי של אובמה. פחות ממחציתם אמרו לסוקרים שאם אובמה ייבחר יצביעו בעבורו. רובם אמרו שיצביעו למועמד הרפובליקאי, ג'ון מקיין, או שיישבו בבית. זה כמובן לא אומר שכך באמת ינהגו בנובמבר, אך סיבה לדאגה ודאי אפשר למצוא בנתון הזה.

ועוד: סקר "גאלופ" מצא שגם בקרב הבוחרים היהודים עשויה להיות לאובמה בעיה. במירוץ מול מקיין היהודים יצביעו לו בשיעור קטן מהרגיל לגבי מועמד דמוקרטי, רק 32%. 61% אמרו שיצביעו למקיין: 7%-8% יותר גבוה משיעור היהודים שהצביעו לבוש ב-2004.

רוב היהודים מתגוררים במדינות שבהן השפעתם איננה מכרעת, אך בפלורידה יכולים קולותיהם להפוך את התוצאה. אם 40% מהיהודים בפלורידה יצביעו למקיין (זה המספר שעליו חולמים אנשי מקיין), מדובר באובדן של כ-150 אלף קולות לאובמה. פלורידה, למי שהספיק לשכוח - דרמת טלוויזיה חדשה של רשת HBO תזכיר לו בקרוב - הכריעה את בחירות 2000 במעט יותר מ-500 קולות.

עדיין לא ידוע מה יקרה לצירים הדחויים של פלורידה, שהמפלגה לא מכירה בהם בגלל סכסוך על מועד הפריימריז במדינה. זו אחת הסוגיות שקלינטון מציגה כסיבה להישאר במירוץ: היא לא תוותר עד שלא תדאג "להושיב" את הצירים בוועידת המפלגה. גם הצירים של מישיגן בחוץ כרגע, אך שם מי שדוחה את הצעת הפשרה - להושיב את הצירים ע"פ חלוקה קבועה מראש של 69 צירים לקלינטון, 59 לאובמה, היא קלינטון עצמה.

במערב וירג'יניה, אמרה קלינטון לאוהדיה כי תישאר במירוץ "עד שיהיה מועמד". זה מחייב לא מעט הקרבה מצדה - של זמן, אך גם כסף. השבוע התברר כי שוב נאלצה להלוות כסף למסע הבחירות מהונה הפרטי: 6.4 מיליון דולר. סימן נוסף להידלדלות מאגר התומכים.

סבלנותו של אובמה מתקצרת, אך הוא אינו מעוניין להיראות כמי שזמנו דוחק. קלינטון תחליט בעצמה מתי הזמן לפרוש - זו העמדה הרשמית שמציעים יועצי המועמד המוביל. התאריך שנרשם ביומן: 20 במאי. או אז, נרמז, יודיע אובמה רשמית על ניצחונו - מייד אחרי שקלינטון תנצח בקנטקי ואובמה ינצח באורגון. לא ברור אם עד אז יהיה לו מספר הצירים הדרוש. מה שיהיה לו הוא רוב ברור במספר הצירים הנבחרים - לא כולל צירי-על - 1,627. על מספר הצירים הכולל הדרוש לניצחון יש ויכוח. המפלגה, גם אובמה, טוענים ש-2,025 הוא מספר הקסם: רוב הצירים. קלינטון מתעקשת על מספר אחר: 2,209 - שכולל את צירי פלורידה ומישיגן.

המספר היומי התוצאות בצפון קרוליינה

אובמה 56%

קלינטון 42%

התוצאות באינדיאנה

אובמה 49%

קלינטון 51%

מקור: אי-פי

? הציטוט היומי

ברור שאנשים מוטרדים מתחושת הפילוג במפלגה, ורציתי להבטיח להם שלא משנה מה יקרה, אנחנו נתאחד." ברק אובמה לאחר ביקור בבית הנבחרים, אתמול

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ