הארץ
שירות ""
הארץ
שירות ""

בוגוטה. מסמכים חדשים שנחשפו בסוף השבוע - מתוך מחשבו של מנהיג הגרילה הקולומביאנית - מספקים ראיות נוספות לכך שנשיא ונצואלה, הוגו צ'אווס, העביר סיוע כלכלי וכלי נשק למורדים המרקסיסטים בקולומביה. במסמכים מתוארות פגישות בין בכירים ונצואלים - בהם ראש זרוע המודיעין ושר הפנים - עם אנשי "הכוחות המזוינים המהפכניים של קולומביה" (FARC), ועולות עדויות לשיתוף הפעולה הצמוד ביניהם שנמשך כבר כמה שנים. בין היתר, סייעו אנשיו של צ'אווס (שמופיע במסמכים תחת הכינוי "אנחל" - מלאך) בבניית מתקני אימונים למורדים בשטח ונצואלה.

התיעוד החדש שנחשף הוא חלק מ-11 אלף המסמכים שנמצאו במחשביו של ראול רייס, בכיר ה-FARC שנהרג במתקפה שערך הצבא הקולומביאני ב-1 במארס בשטח אקואדור. המסמכים מראים כי ונצואלה תיכננה להלוות למורדים לפחות 250 מיליון דולר, לספק להם כלי נשק תוצרת רוסיה ואף לסייע להם להשיג טילי קרקע-אוויר נגד מטוסי הצבא הקולומביאני.

המידע החשוב ביותר שחשפו המסמכים הוא פרויקט אסטרטגי משותף בין ונצואלה ל-FARC, במסגרתו ניסתה ונצואלה להכשיר את המורדים ל"מלחמה א-סימטרית", כחלק מהכנה לקראת פלישה צבאית אפשרית של ארה"ב. המסכים הוצגו אמנם על ידי ממשלת קולומביה, המנהלת מלחמת חורמה נגד המורדים, אולם בימים הקרובים צפוי האינטרפול לפרסם דו"ח בנושא, שעשוי להסיר את הספקות שהועלו באשר למידת אמינותם.

נשיא ונצואלה טוען כי המסמכים מזויפים. הוא מכחיש את הטענות המיוחסות לו, אף כי הוא חש הזדהות אידיאולוגית עם מי שהוא רואה כ"צבא המורדים הגדול ביותר באמריקה הלטינית". "הם יכולים להסיק מה שהם רוצים, זו מזימה אימפריאליסטית", אמר צ'אווס ביום ראשון וטען כי בכירים בוואשינגטון מפברקים מסמכים כדי לספק תימוכין להאשמותיהם.

במסר אימייל מינואר 2007, טוען המתווך המרכזי בין המורדים לממשלת צ'אווס - המכונה "טימוצ'נקו" - כי ראש המודיעין הוונצואלי וגנרל נוסף "ישיגו לנו 20 בזוקות בשבוע הבא". טימוצ'נקו מציין את "האפשרות לנצל את רכישת הנשק מרוסיה על ידי ונצואלה כדי להוסיף כמה מכולות נשק שיועברו ל-FARC". במסמך אחר מתאר איש ה-FARC את הקשרים ההולכים ומתהדקים עם צבא ונצואלה. הוא מתאר "מבצע צבאי שבו אנשינו צעדו עם נשק ונצואליאני ומדים של צבא ונצואלה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ