יוליוס קיסר: באתי, ראיתי, ניצחתי - והושלכתי למים

אנז'ליק כריסאפיס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אנז'ליק כריסאפיס

גרדיאן

הוא היה מנהיג צבאי שהפך לדיקטטור וסבל מתסביך קשה כל כך עקב נסיגת קו השיער שלו, עד ששיכלל את המנהג של "הלוואה וחיסכון" אצל הרומאים ואהב לשאת על ראשו כתרים של זרי דפנה שהסתירו את הקרחת שלו. בדיוקנאות מחמיאים שנעשו לאחר מותו, יוליוס קיסר מוצג לעתים קרובות כאדם נאה עם שיער בריא. אולם כעת התגלה בקרקעית נהר הרון בצרפת פסל ראש ריאליסטי משיש, שעל פי הסברה הוא התיאור הקדום ביותר של יוליוס קיסר שנעשה בעודו בחיים.

הפסל בגודל טבעי שמסעיר ארכיאולוגים בצרפת, מציג אדם בשנות ה-50 לחייו עם קרחת, שבעקבות לעג אויביו בשדה הקרב, גרמה לו לתסביך קשה. יש לו גם קמטים ותווי פנים המשקפים את חייו גדושי המלחמות של הגבר שכבש את גאליה (צרפת של היום), וששאיפתו לשררה היתה אחראית במידה רבה להפיכת הרפובליקה הרומית לדיקטטורה, ואחר כך לאימפריה.

הפסל התגלה על ידי ארכיאולוגים צרפתים שצללו וסקרו את קרקעית נהר הרון בעיר ארל שבדרום צרפת, שהוקמה על ידי הקיסר בשנת 46 לפנה"ס, כאשר חילק אדמות בין הליגיונרים שלו. הסברה היא שהפסל נוצר בין 49 ל-46 לפנה"ס, כשיוליוס קיסר היה בשנות ה-50 לחייו, שנים ספורות לפני שנרצח בסנאט בידי בני אצולה.

הצוות הצרפתי שהשתתף בחפירה אמר שזהו הפסל היחיד של יוליוס קיסר שנוצר בחייו, חוץ ממסיכת מוות מטורינו, שנעשתה זמן קצר לפני או אחרי מותו. גם הדיוקנאות והפסלים של יוליוס קיסר שברומא נוצרו לאחר מותו. שרת התרבות של צרפת, כריסטין אלבאנל, הכריזה בגאווה כי הפסל הוא "התיאור העתיק ביותר של (יוליוס) קיסר המוכר כיום".

"הדבר החשוב הוא שזהו פסל שנעשה על פי אדם חי", אמר מישל ל'אור, העומדת בראש צוות מטעם ממשלת צרפת למחקר ארכיאולוגי תת-מימי. "הוא נעשה מהחיים על פי המסורת הריאליסטית של הרפובליקה - הוא נראה מבוגר, עם קמטים וקרחת. זה נדיר מאוד וקרוב לוודאי יחיד במינו".

החידה שנותרה היא מדוע הגיע הפסל לתחתית הנהר בעיירה שקיבלה את הכינוי "רומא הקטנה שבגאליה". "אולי הפסל הזה הושלך לנהר אחרי ש(יוליוס) קיסר נרצח משום שבאותה תקופה היה קשה להימנות בין תומכיו", אמר ל'אור. "או אולי הוא הושלך בגלל שהקיסר הפך לעריץ שרצה לחסל את הרפובליקה ולהיות לשליט יחיד? אולי הוא היה שייך לאדם רם מעלה, או אולי ניצב בבניין ציבור".

הפסל התגלה באוקטובר 2007, אולם גילויו נשמר בסוד עד עכשיו כדי למנוע הפרעות באתר. פריטים אחרים שנמצאו במקום כוללים פסל שיש של נפטון בגובה 1.8 מטרים מהמאה השלישית. נמצאו גם שני פסלי ברונזה קטנים יותר, אחד מהם של סאטיר שכפות ידיו קשורות מאחורי גבו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ