האתגר הבא של אובמה: בחירת סגן

אובמה צפוי לנצח היום בפריימריז באורגון, קלינטון בקנטקי

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שמואל רוזנר

אחד מכל שישה מתושביה של העיר פורטלנד שבאורגון בא לכנס שערך ברק אובמה שלשום לקראת הפריימריז, שייערכו היום. אחד משישה - משמע, 75 אלף איש. זה הכנס הגדול ביותר בתולדות מערכת הבחירות הזאת. גדול אפילו בשביל מועמד שכבר שבר שיא או שניים, וכבר כינס עשרות אלפים במזג אויר מחורבן. באורגון, השבוע, נעים יחסית. ובכל זאת - 75 זה לא מעט. הם באו כדי לראות את מי שהם חושבים, ולא בלי סיבה, שיהיה הנשיא הבא של ארה"ב.

הילרי קלינטון אמנם עדיין מסתובבת, מכנסת גם היא את אוהדיה, מעמידה פנים שהכל אפשרי. היא מקווה לנצח היום בקנטקי - כשאובמה ינצח באורגון - ומן הסתם תצליח. בימים האחרונים החריפה את הטון בשאלה האחת שעוד צריך לפתור: מה לעשות עם המשלחות של פלורידה ומישיגן (שתי מדינות בהן קלינטון ניצחה, אולם הוחלט שלא ייוצגו בוועידה הדמוקרטית, משום שהקדימו את הפריימריז שלהן בניגוד לעמדת המפלגה)? אך כל זה לא יכול להסתיר עובדה אחת: על קלינטון מדברים כעת יותר כעל מועמדת אפשרית לסגנות הנשיא - מאשר כמי שעשויה להיות מועמדת לנשיאות.

הדיון הנמתח על סגני הנשיא הוא עדות לכך שהמירוץ הפנימי נגמר: ג'ון מקיין נגד ברק אובמה, זה הקרב. הם תוקפים זה את זה, מתווכחים על מהות ולא פחות על סגנון. וגם חושבים על הסגן. האם יבחר אובמה באשה - אך לא קלינטון? האם ינסה מושל שמרן, שיסייע בקולות הלבנים ממעמד הפועלים שמסרבים להיכנע לקסם האובמאי - אולי מושל אוהיו טד סטריקלנד? זו תהיה בחירה שיש לה שלושה יתרונות: סטריקלנד יעזור עם הפועלים, יעזור עם מדינת המפתח אוהיו, וכתומך של קלינטון, גם ייחשב בעבור בוחריה כסוג של פיצוי למחנה שלהם.

אובמה יכול לבחור בעוד סגנים בעלי ייחוד אסטרטגי: מושל ניו מקסיקו ביל ריצ'רדסון יעזור בקול ההיספאני שאובמה מתקשה לפצח. סנאטור ביל נלסון מפלורידה יעזור עם פלורידה. הוא עשוי גם לחפש מועמד שישלים אותו: למשל, סנטור ג'ו ביידן, מבוגר יותר, מנוסה יותר, שירגיע את הבוחרים החוששים מלשלוח את הילד בן ה-47 לבית הלבן. ואם לא יהיה זה ביידן, אולי הסנאטור סאם נאן.

אבל האפשרות המעניינת יותר הנדחפת כעת במרץ (שלשום בטורו של דיוויד איגנשיוס בוואשינגטון פוסט, אבל היו רבים נוספים): אובמה והסנטור הרפובליקאי צ'אק הייגל. "אמריקה, הפרק הבא", נקרא ספרו החדש של הייגל, רפובליקאי שמרד במפלגתו ומתעקש שלא להודיע על תמיכה במקיין. חבר טוב - הייגל היה אחד מארבעה סנאטורים בלבד שתמכו במקיין במירוץ 2000 נגד ג'ורג' בוש - שוויכוח מר מפריד כעת בינו לבין מקיין.

הייגל התנגד למלחמה בעיראק, היה ממבקריו החריפים של ממשל בוש, הצביע כרצונו, לא תמיד לפי הקו המפלגתי. בעצם, יש דמיון רב בינו לבין מקיין עצמו: גם הייגל הוא יוצא צבא, עצמאי, בוטה. ובכל זאת - הוא מי שמוזכר כמועמד אפשרי לצד אובמה. זה יעזור למועמד הדמוקרטי להוכיח שהוא איננו ליברל קיצוני (הייגל מתנגד להפלות וחולק על הדמוקרטים בעוד נושאים חברתיים רבים), ושהוא אכן שואף לאחד את אמריקה בדרך בלתי שגרתית. אובמה והייגל, אומרים מי שמכירים אותם, גם מסתדרים ביניהם היטב. בשאלות של מדיניות חוץ יבשר איחוד אפשרי בין השניים מדיניות הדומה יותר לזו של ממשל בוש האב, מאשר לזו של ממשלים דמוקרטים קודמים, כקלינטון וקרטר.

הנה, הדמיון כבר מפליג לאן שהילרי קלינטון איננה רוצה שיפליג. שהרי, המירוץ עוד לא נגמר - קנטקי תצביע היום, ואורגון גם. ושוב - היתרון של אובמה יזדקר לעין כל, אך גם החיסרון: ככל שגדול הסיכוי שמדינה תצביע בסופו של דבר למועמד הרפובליקאי מקיין - כך גדול יותר הסיכוי שאובמה ינצח בה בפריימריז.

כך, למשל, במדינות שהצביעו לרפובליקאים בכל ארבע מערכות הבחירות האחרונות קיבל אובמה יותר מ-500 צירים, וקלינטון כ-350 בלבד. היכן קיבלה קלינטון יותר צירים? בדיוק במקומות הנכונים: מדינות שהצביעו ב-4 מערכות בחירות חצי-חצי - פעמיים לרפובליקאים ופעמיים לדמוקרטים. במדינות מתנדנדות שכאלה - כטנסי, נוודה ואוהיו - קלינטון מנצחת.

ספק אם זה יעזור לה לשכנע את צירי-העל. אבל אולי תצליח לאלץ את אובמה להציע לה את תפקיד סגן הנשיא.

בורסת השמות בעיצומה: מתמודדים אפשריים על סגנות הנשיא

ביל ריצ'רדסון ג יעזור לאובמה בקהל ההיספאני

צ'אק הייגל ג רפובליקאי שיאזן את התדמית הליברלית

טד סטריקלנד ג מושל אוהיו, מדינת מפתח בבחירות

ג'ו ביידן ג סנטור ותיק שירגיע חששות מנשיא צעיר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ