אובמה אוסף נצחונות צפויים - עד הסוף צפוי

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

שני אירועים פוליטיים חשובים תפסו את מרב תשומת הלב בארה"ב ביום שלישי בערב. האחד: גילוי הסרטן במוחו של בכיר הסנאטורים הדמוקרטים, טד קנדי. השני: מותו של המילטון ג'ורדן, אחת הדמויות הססגוניות והמוכרות בזירה הפוליטית, והאיש שהביא את ג'ימי קרטר עד לבית הלבן.

היו גם פריימריז ביום שלישי, אך הפתעות לא נרשמו: הילרי קלינטון ניצחה ברוב עצום בקנטקי, ברק אובמה ניצח ברוב גדול באורגון. את נאום הניצחון שלו, אם אפשר לקרוא לזה כך, נשא המועמד המוביל לא באורגון, אלא בדה-מוין, איווה, עוד בטרם נסגרו הקלפיות בפורטלנד. זה היה מהלך סמלי, איתות על סגירת מעגל. כאן, באיווה, התחיל המירוץ, והנה עכשיו באתי להודיע שהוא נגמר. או כמעט נגמר - כי להודיע שנגמר עוד אי אפשר משתי סיבות: א. זה לא נכון. ב. זה ירגיז את בוחריה של קלינטון שלא לצורך.

אז אובמה "עשה קולות" של סוף בלי להודיע על סוף. הוא גם שיבח את קלינטון החוגגת בקנטקי את ניצחונה - הפסקת האש בין שניהם מחזיקה מעמד. היא לא ממש תוקפת אותו, הוא מתעלם ממנה כמעט לגמרי, ומתמקד בג'ון מקיין הרפובליקאי, יריבו למירוץ החשוב יותר, בסתיו. בינתיים, אוספים אובמה וקלינטון את הניצחונות הצפויים, במדינות הצפויות, לקראת הסוף הצפוי - אלא אם משהו באמת דרמטי יצליח לשנות את התסריט. לאובמה עדיין יש את אותה הבעיה עם בוחרים לבנים ממעמד הפועלים. אמנם באורגון לא היתה חמורה כמקודם, אך בקנטקי היא בולטת מאוד.

ב-1976 עשה המילטון ג'ורדן, צעיר מן הדרום, את המהלך הפוליטי שיזכה אותו בחיי נצח: המתכון הפוליטי שניסח, תפור למידותיו של מגדל בוטנים ופוליטיקאי ירוק מג'ורג'יה, הזניק את ג'ימי קרטר, באחד המירוצים המוזרים והמסעירים של המפלגה הדמוקרטית, עד למועמדות לנשיאות - וממנה לניצחון על הנשיא המכהן, ג'רלד פורד. אלה, יטענו רבים, היו הפריימריז המעניינים ביותר בעידן המודרני - עד הפריימריז של אובמה נגד קלינטון. קרטר היה, ללא ספק, המועמד המפתיע ביותר, עד אובמה.

ההברקה של ג'ורדן היתה בשידוך מועמד דרומי למפלגה הדמוקרטית - מישהו שיקבל את קולות הצפון, כי הצפון מצביע למפלגה, אך יוכל לגנוב גם משהו מקואליציית הדרום הרפובליקאית שנוסדה וחוזקה בימי נשיאותו של ריצ'רד ניקסון. עתה, מתחילים המומחים לחפש את המדינות שבהן יוכל אובמה לנצח בסתיו. קנטקי תצביע לרפובליקאים, כך שמעולם לא היתה על הפרק, אך לסנאטור הדמוקרטי יש בעיה מובנית במדינות האזור. הוא הפסיד באוהיו, הפסיד עוד בפנסילווניה, ועוד יותר בווסט וירג'יניה ובקנטקי. בעצם, מצבו בקרב הציבור שעוד לא קנה את "אגדת אובמה" רק הולך ומחמיר ממדינה למדינה. חודשי הקיץ יוקדשו למאמץ מרוכז - אריזה ושיווק מחדש של חבילת אובמה לעניים.

ג'ורדן מת השבוע, אחרי מאבק של עשרים שנה במחלת הסרטן. ובאותו היום, נודע לציבור על מחלת הסרטן של הסנאטור קנדי - מי שניסה, וכמעט הצליח, לגנוב לג'ימי קרטר את המועמדות בפריימריז הארוכים של שנת 1980. אלה הפריימריז ששחזורם האפשרי - קרב עיקש עד הוועידה ובמהלכה - מפחיד כעת את אנשי אובמה. אך ספק אם ישוחזרו. קלינטון נדמית, יותר ויותר, כמי שמבינה שההכרעה תיפול עוד קודם. גם תומכיה הקשוחים ביותר מתחילים לאבד סבלנות: הם לא ייגררו אחריה למערכה שסופה פגיעה בסיכויי הכרטיס הדמוקרטי בסתיו.

אך יותר ממותו של ג'ורדן, אמריקה התרכזה שלשום במחלתו חשוכת המרפא של צעיר בני משפחת קנדי, אחיהם של הנשיא שנרצח ושל המועמד שנרצח - ושל עוד שישה ידועים פחות, אך ידועים גם הם, שהרי שמם קנדי. טד קנדי הוא, עדיין, הסנאטור המוכר ביותר של המפלגה הדמוקרטית, והנערץ ביותר. הילרי קלינטון, שוודאי לא זוכרת לטובה את החלטתו להתייצב לצד יריבה אובמה, הזכירה את קנדי אתמול בנאום ודיברה עליו במלים חמות (האם המאזינים האמינו לה זו כבר שאלה אחרת). גם מקיין, יריבו הפוליטי, אך גם מי שחבר לקנדי לא פעם ליוזמות חקיקה על-מפלגתיות, לא יוכל לדבר עליו אחרת.

הוא עודו פעיל וערני, אך יזכה לקרוא בחייו הספדים רבים. ודאי יקווה להחזיק מעמד עד להכתרה של אובמה, אם ינצח בנובמבר. יש לו בן, חבר קונגרס מרוד איילנד, השוהה כעת לצדו, אך נדמה שהבן מתקשה לסחוב על גבו את המורשת המפוארת של המשפחה האמריקאית הקרובה ביותר למה שבמדינות אחרות היא משפחת המלוכה. אולי יתבגר ויצליח, אך אם לא, הקרוב ביותר להמשיך את המסורת הוא ארנולד שוורצנגר, מושל קליפורניה, הנשוי לבתה של אחת האחיות לבית משפחת קנדי. זה מה שנשאר.

הפריימריז ביום שלישי

התוצאות בקנטקי

קלינטון 65%

אובמה 30%

התוצאות באורגון

קלינטון 42% אובמה 58%

מקור הנתונים, ניו-יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ