תשומת הלב עוברת למקיין, אך כנראה שזה רק יפגע בו

לקראת ניצחונו של אובמה במירוץ הדמוקרטי, האש התקשורתית חוזרת למועמד הרפובליקאי

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שמואל רוזנר

המועמד הרפובליקאי אומר שזה בסך הכל אירוע חברתי במקום היפה בעולם. ואכן, סדונה, אריזונה, היא אחד המקומות היפים, אם לא בעולם אזי באמריקה, ודאי לחובבי הנוף המדברי. ג'ון מקיין מחזיק חווה בסדונה - אך לא בזכות עושרו שלו, אלא בזכות זה של רעייתו, סידני, שבשבוע שעבר שיחררה סוף סוף, אחרי סירובים שלא התקבלו בעין יפה, כמה נתונים על מצבה הכלכלי. ב-2006 הרוויחה יותר מ-6 מיליון דולר מניהול עסקי משפחתה. האורחים שבאו לחגוג עמה ועם בעלה את "ממוריאל דיי" - רשמית, יום הזיכרון, מעשית, יום הבר-בי-קיו ופתיחת עונת הקיץ - זכו לאירוח נאה.

חלק מהאורחים עשירים בהרבה מרעייתו של מקיין. חלק יותר, כמו מושל מסצ'וסטס לשעבר, מיט רומני, וחלק פחות, כמו מושל לואיזיאנה, בובי ג'ינדל ומושל פלורידה, צ'רלי כריסט. לשלושת אלה מקום בכל רשימת מועמדים פוטנציאלית לסגנות הנשיא. על כן, מה שמקיין מכנה אירוע חברתי, מצטייר לאחרים כסוג של ראיון עבודה: המועמד יבלה עם שלושת אלה, בין השאר, כדי לברר עד כמה יהיה לו נוח עם מי מהם כחבר למירוץ ואולי לשלטון. המפתיע מביניהם וגם המסקרן ביותר, הוא ג'ינדל. המושל אמנם אומר כי איננו מניח שיקבל הצעה, אך אם יקבל ספק אם ידחה אותה.

ג'ינדל בן 36 בסך הכל. מצד אחד, אולי ירגיע בוחרים החוששים מגילו המתקדם של מקיין (אם וכאשר ייבחר יהיה בן 72), מצד שני ידגיש עד כמה מקיין מבוגר. יהיה גם קושי לטעון שניסיון הוא הכרח בעבור נשיא, שהרי לג'ינדל - נשיא בכוח אם יהיה הסגן - אין ניסיון מעבר לשנה אחת כמושלה של מדינה לא מרכזית. יתרונו המובהק של ג'ינדל הוא מוצאו: אמריקאי ממוצא הודי. למפלגה הרפובליקאית, הנתפשת ככזו של זכרים לבנים, יש הכרח להציג מגוון אתני ומגדרי - ודאי מול כרטיס שיכלול שחור אחד, ואולי, תיאורטית, גם אשה, אם להילרי קלינטון יוצע תפקיד סגנית הנשיא.

מקיין בילה כמה חודשים מחוץ לאור הזרקורים, שהתמקדו במירוץ הדמוקרטי הצמוד, אך משהתברר שאובמה הוא מועמד כמעט בלתי נמנע, החלה תשומת הלב לנדוד מאובמה-קלינטון לאובמה-מקיין. פתאום החלו לזרום קושיות הנוגעות ליועציו של מקיין - רבים מהם לוביסטים בעבר או בהווה. זו מעמסה בעבור מועמד שמבטיח לנקות את ואשינגטון מהשפעתם המופרזת של לוביסטים. מקיין גם אולץ לשכנע את אשתו לפרסם את דו"חות המס שלה, וביום שישי נתן לתקשורת לעיין בגליונותיו הרפואיים המפורטים.

בסקרים הם צמודים למדי. ההובלה עוברת בין אובמה למקיין לסירוגין. במטה אובמה מאמינים שככל שיתברר כי הוא המועמד ואין בלתו יתחילו אוהדי קלינטון לחזור אליו, ומספריו יעלו. במטה מקיין מאמינים כי עתה, כשיקבל סוף סוף את מנת תשומת הלב הראויה לו, דווקא מספריו יהיו אלה שיעלו.

מתנער מהמטיף

ובינתיים, תשומת הלב שמקבל מקיין בימים האחרונים אינה מן הסוג החיובי רוב הזמן. פיטורים בקמפיין מעוררים דאגה - הם נכפו על מקיין בגלל פרשת הלוביסטים. גם בקשריו עם מטיפים נוצרים אוונגליסטים התעניינה לפתע התקשורת. בסוף השבוע הודיע כי הוא דוחה תמיכת שניים מהם שנתפסו בהתבטאויות מביכות. הבולט מבין השניים, ג'ון הייגי מטקסס, הוא מייסדה של "קואליציית הנוצרים למען ישראל". דברים שאמר ולפיהם הוא מאמין כי אדולף היטלר היה שליח האל - שתוכניתו היתה להחזיר את היהודים לארצם - עוררו זעם, גם בקרב מנהיגים יהודים.

מקורבו היהודי של הייגי, דייוויד ברוג, הסביר ל"הארץ" בסוף השבוע את ההקשר שבו נאמרו הדברים. הוא מאמין שלהייגי נעשה עוול. אמנם הוא "מבין" את מקיין ואת החלטתו, אך רחוק מלהסכים אתה. דברי הייגי, קבע, הם חלק מ"הניסיון להסביר כיצד יכול אלוהים לאפשר רשע בעולם" - והשווה אותם לדברי התלמוד שקבע כי "שנאת חינם" אחראית לחורבן בית המקדש. ברוג סבור כי כל אשמתו של הייגי באמונתו. "אנשים שמאמינים באל הכל יכול ושמחפשים תשובות והסברים בתנ"ך לאירועים המתרחשים היום נתונים למתקפה של לעג והגחכה". לא חייבים להסכים עם הייגי, סבור ברוג, אך הניסיון לתאר אותו כאנטישמי הוא מעשה מכוער.

טור בחירות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ