קרב הננסיות של קרן אפריקה: עימות בין ג'יבוטי לאריתריאה

בשבועות האחרונים נפרסו מאות חיילים על הגבול בין המדינות, בעקבות סכסוך על כמה דיונות חול בנקודה אסטרטגית בפתח ים סוף

ניו יורק טיימס
ג'פרי גטלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'פרי גטלמן

בשבועות האחרונים נפרסו מאות חיילים על הגבול בין ג'יבוטי ואריתריאה, בעקבות סכסוך אדמות בין שתיהן. העימות בין שתיים מהמדינות הקטנות ביותר באפריקה הוא על כמה דיונות בלתי מיושבות של חול. הבעיה היא שהחול הזה נמצא בנקודה אסטרטגית, בפתחו של ים סוף. מלחמה כאן עלולה להעמיד בסכנה את נתיבי ההובלה העמוסים ביותר בעולם.

ג'יבוטי, מדינה בה חיים כ-700 אלף תושבים, נתמכת על ידי צרפת וארה"ב. אריתריאה, עם אוכלוסייה של חמישה מיליון, כבר נמצאת בעימות עם אתיופיה, ומואשמת בליבוי הלחימה בסומליה. ג'יבוטי טוענת שאריתריאה פלשה לתחומה בינואר האחרון, ומזכירה כי אריתריאה היתה מסוכסכת עם כל שכנותיה בנקודה זו או אחרת. אריתריאה לא אומרת הרבה. בהצהרות המעטות שלה היא מכחישה את ההאשמות, והתקשורת הממשלתית כינתה את העימות "המצאה מופרכת".

שטח המחלוקת כולל גבעה בשם גאבלה, או ראס דומיירה, ואי קטן ונטוש בשם דומיירה. פקידים בג'יבוטי אומרים שאריתריאה ניסתה לנכס לעצמה את האזור באמצע שנות ה-90, הציגה מסמכים ישנים וטענה שהשטח שייך לה. ג'יבוטי נעזרת באמנה מ-1897 בין אתיופיה לצרפת. על פי ממשלת ג'יבוטי, האריתריאים שאלו בינואר אם הם יכולים לחצות את הגבול כדי לקחת חול לסלילת כביש. לאחר מכן הם השתלטו על גבעה והחלו לחפור תעלות. "במלה אחת, הם רימו", אמר הקולונל סובנה צ'ירדון, שמפקד על החיילים הג'יבוטים המוצבים לאורך הגבול.

ג'יבוטי ביקשה מהאו"ם, מהאיחוד האפריקאי ומהליגה הערבית לסייע בפתרון הסכסוך. עדיין לא נורו יריות, אבל ג'יבוטי טוענת כי זה רק עניין של זמן. שני הצבאות הגיעו כל כך קרוב אחד לשני שהם חפרו שוחות ממש זה לצד זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ