תדהמה בליגת הנהרות: האמזונס הוא הארוך בעולם

יובל של 400 ק"מ סופח לנהר השני באורכו, והדיח את הנילוס מהפסגה

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הארץ
שירות ""

שנים ארוכות מתנהל בעולם מאבק צמוד על התואר "הנהר הארוך ביותר בעולם". שני הפיינליסטים בתחרות, נהר הנילוס באפריקה ונהר האמזונס בדרום אמריקה, הם מקור גאווה לכל אחת מהיבשות שזכו לקבל אותם ואף אחת מהן לא מוכנה לוותר על התואר. הוויכוח בין מומחים ואזרחים על הסוגיה הבוערת, מעולם לא הוכרע באופן רשמי. כעת, לאחר שהנילוס הוביל קלות וכבר נראה שהמאבק נגמר, הכריזו בלימה בירת פרו - מהפך.

החברה הגיאוגרפית של לימה הודיעה בתחילת החודש כי פלג של נהר האפצ'טה שבדרום פרו נתגלה כמוצאו של נהר האמזונס, ומכאן שהוא גם ארוך ב-400 קילומטרים יותר משחשבו עד כה. לפיכך, כבר אין ספק שהוא ארוך יותר מהנילוס, שעד לאחרונה נחשב לנהר הארוך בעולם.

מאז באו האירופאים לדרום אמריקה במאה ה-16 נעשו ניסיונות לזהות את מקורו של הנהר העצום, וכמה וכמה אתרים הוצעו כנקודות מוצא אפשריות. אולם כעת הודיעה החברה הגיאוגרפית כי בהתאם לקריטריונים הידרולוגיים וגיאומורפולוגיים אפשר לקבוע בוודאות כי מוצאו של הנהר נמצא על ההר קווישה שבאזור ארקיפה, בגובה של 5,179 מטרים מעל פני הים. ולפיכך אורכו של הנהר מתחילתו עד סופו הוא 7,040 קילומטרים, לעומת 6,857 הקילומטרים של הנהר האפריקאי.

המדען הפולני יאצק פלקוויץ' היה הראשון שטען כי זהו מוצא האמזונס, אולם נדרשו 12 שנים של מחקרים על מנת לבסס את טענתו, כך סיפר הפרופסור סניאל נובואה מהחברה הגיאוגרפית של לימה לעיתון אל פאיס. "חקרנו אזורים מושלגים וקרחונים עד שגילינו כי מוצאו של נהר האמזונס אינו בקרחון כפי שחשבנו", סיפר פלקוויץ' עצמו. לדבריו, מוצא הנהר, שבו זורמים חמישית ממי הנהרות בעולם כולו, הוא בבריכה קטנה של מים ממקור תת קרקעי.

אחת הסיבות העיקריות בקושי להחליט מהו הנהר הארוך ביותר בעולם, נובע מהקושי הכללי למדוד את אורכם המדויק של נהרות. ברבים מהמקרים, קשה מאוד לאתר הן את המקורות של נהר והן את השפך המרכזי, בין היתר בגלל שלל היובלים היוצאים ממנו.

נהר האמזונס ויערות הגשם הייחודיים המקיפים אותו נמצאים במוקד שיחה אחרת בשנים האחרונות בגלל תרומתם המקיפה לאקלים העולמי. נשיא ברזיל לואיש אינסיו דה סילווה (לולה) דחה ביום שלישי את הדרישות הנשמעות בעולם שהאחריות לשימור אגן האמזונס - שהוא המקור ל-20% מהחמצן בעולם ו-30% מהמים המתוקים - לא תימצא בלעדית בידי ברזיל.

דה סילווה אמר כי גורמים זרים צריכים להבין שבני ארצו הם הבעלים של יערות הגשם באמזונס ושאפשר לסמוך עליהם שישמרו עליו. נאום הנשיא בא כנראה בתגובה למאמר שפירסם באחרונה ניו יורק טיימס, שבו הטיל ספק ביכולת של ברזיל לשמר את יערות הגשם, וציטט דברים שאמר אל גור ב-1989: "בניגוד למה שהברזילאים חושבים, האמזונס אינו רכוש שלהם, הוא שייך לכולנו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ