אובמה ומקיין נאבקים על הקול היהודי בכנס איפא"ק

קלינטון הפסידה בקרב על פלורידה ומישיגן .פריימריז בארה"ב

שמואל רוזנר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שמואל רוזנר

הקרב הפנימי במפלגה הדמוקרטית טרם הושלם, אך שלשום עבר המועמד אובמה עוד משוכה. בכירי המפלגה הדמוקרטית החליטו ליישב את המחלוקת על הושבת צירי פלורידה ומישיגן - שתי המדינות שנענשו בגלל הקדמת הפריימריז - בפשרה מפא"יניקית: חצי מהצירים יורשו להצביע. אחרי חודשים של ויכוח, שבו שיחקה קלינטון את תפקיד פרקליטם של הקולות האבודים היא ראתה גם את הקלף הזה נשמט מידה. ראתה, ולא אהבה את התוצאה.

הצירים, כך הוחלט, יחולקו בין המועמדים על פי אחוזי ההצבעה - בפלורידה זה קל, כי ברור מי הצביע למי. במישיגן מסובך יותר, כי שמו של אובמה לא עמד לבחירה. על כן, אובמה יקבל צירים ממישיגן על סמך האחוז שגרסו בקלפי כי הם "בלתי מחויבים" (40%). מטה קלינטון, שצבר כמה צירים כתוצאה מהחלטה זאת - אך הרבה פחות מכפי שקיוותה המועמדת - הגיב בכעס רב. מפגינים אוהדי קלינטון איימו כי לא יצביעו לאובמה, כשצפו, חסרי אונים, במועמדות ההולכת ומתרחקת מקלינטון. פניהם האדומים העידו, כי במפלגה הדמוקרטית עדיין לא נוטרל הסיכון של קיץ חם מאוד.

הנה שאלה מעניינת בעבור הבוחר היהודי-אמריקאי: האם תעדיף מועמד שהסופר פיליפ רות' "סייע לעיצוב הרגישות שלי" או שמא מועמד ש"איננו מעריץ גדול" של רות', והמעדיף סופרים יהודים כוויקטור פרנקל, שספרו "האדם מחפש משמעות" הוא אחד מ"הדברים המשמעותיים ביותר שקראתי בחיי". ברק אובמה, מועמד דמוקרטי לנשיאות, הוא חסידו של רות' - ג'ון מקיין, מועמד רפובליקאי, כנראה לא מחבב אותו במיוחד. אפשר לפטור את עמדתם כתשובה אוטומטית בראיון עיתונאי, אך אפשר גם לעיין בה ביתר כובד ראש. אזכורו של רות' - שיחסיו עם יהדותו, ועם הקהילה היהודית-אמריקאית מתוחים - יכול להיחשב כהברקה, או כשגגה של מי שאיננו בקי בניואנסים. הבחירות של מקיין - אלי ויזל, הרמן ווק, ליאון יוריס - עשויות להיחשב ככאלה המעידות על גילו.

שניהם התראיינו לג'פרי גולדברג מ"האטלנטיק" על דברים הנוגעים לישראל. אובמה לפני כשבועיים, מקיין בשבוע שעבר. מקיין נשאל אם אין ארה"ב מבלבלת בין האינטרסים שלה לבין אלה של ישראל בחתירתה לבלימת תוכנית הגרעין האיראנית. תשובתו יכולה להיחשב מצמררת: "ארצות הברית של אמריקה התחייבה שלא לאפשר שואה שנייה". והנה - כבר אפשר למתוח קו בין התשובה של מקיין, לבין הרומן המצליח של רות' "הקנוניה נגד אמריקה", שבו כורת נשיא אמריקאי ברית עם אדולף היטלר, ומאשים את היהודים בדחיפת ארה"ב למלחמה מיותרת נגד גרמניה.

ממילא, מקיין חבט באובמה בראיון הזה על נכונותו להיפגש עם מנהיג איראן. העמדה המעודכנת של אובמה גורסת שלא מדובר בנשיא, מחמוד אחמדינג'אד אלא ב"מנהיג", אולי מי שיהיה הנשיא הבא, אולי המנהיג הרוחני. כך או כך, מקיין סבור שמדובר בשגיאה גסה. פגישות בדרג נמוך מקובלות עליו, אך את נשיא ארה"ב לא פוגשים כאשר אין סבירות גבוהה למפגש שניתן להפיק ממנו תועלת. את העמדה הזו ייקח מקיין לבוחרים היהודים של פלורידה, בנסותו לשכנע אותם להצביע למועמדה של מפלגה שבדרך כלל אינם תומכים בה. הזדמנות לדבר לחלקם תהיה לו כבר הבוקר, בפתיחת כנס השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק בוואשינגטון. אך אובמה רחוק מלוותר למקיין על קהל זה - גם הוא יופיע בכנס איפא"ק, מחר. צירי איפא"ק התבקשו לגלות איפוק בהופעת המועמדים: בלי קריאות בוז מיותרות מן הסוג שנשמע לפני שנה במהלך נאום יו"ר בית הנבחרים הדמוקרטית ננסי פלוסי.

אובמה, המתקן את עצמו בנושא האיראני, רשם מפנה דרמטי בסוף השבוע בעניין אחר וניתק את קשריו עם הכנסייה שבה היה חבר עשרות שנים ובראשה עמד המטיף ג'רמיה רייט. הסיבה: בשבוע שעבר שוב צץ קליפ וידאו מן הכנסיה - של מטיף אחר, אורח, המטיח עלבונות בקלינטון, מתאר אותה כבכיינית, ומציג אותה כמי שסבורה כי המועמדות מגיעה לה משום שהיא לבנה. אובמה הבין שהנזק המתמשך מן הקשר לכנסייה יהיה גדול מהנזק הזמני שייגרם לו מקטיעה כואבת, שתמנע מיריביו שימוש חוזר ונשנה ביחסיו עם הכנסייה בבוא קמפיין הסתיו המכריע לנשיאות.

טור בחירות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ