שמואל רוזנר
שמואל רוזנר

שבוע עמוס עבר על דניס שולמן. ביום שלישי הודיע הלובי היהודי החדש, היוני, ששולמן עומד לקבל ממנו כסף. ביום רביעי הודיעה "ועדת הקמפיין לקונגרס" של המפלגה הדמוקרטית, ששולמן עובר ממעמד של סתם מועמד למעמד של "קמפיין מתקדם" - שלב אחד לפני קבלה לתוכנית "מאדום לכחול", שתזכה אותו בתמיכה נוספת. שולמן, מועמד מיוחד - רב, עיוור, מתמודד מפתיע - נראה לפתע כמי שסיכוייו להיבחר לקונגרס מטעם המחוז החמישי של מדינת ניו ג'רזי גבוהים משניתן היה לחשוב.

מספר המחוקקים היהודים בקונגרס האמריקאי

אם ייבחר, יצטרף לחבורה גדולה של מחוקקים יהודים בקונגרס. בשנת 2006, בחירות אמצע הקדנציה, נשבר השיא של כל הזמנים: 43 מחוקקים יהודים כאלה - 13 סנאטורים ועוד 30 מחוקקים בבית הנבחרים. השיא הקודם היה 42, כעת יש שוב 42. מותו של חבר הקונגרס טום לנטוס הותיר חלל מורגש בבית הנבחרים, וגם נגס במספר המחוקקים היהודים. בשבועיים האחרונים ערך "הארץ" בדיקה מקפת של שאלה שחשיבותה לא גדולה: האם ב-2008 שוב יישבר השיא? התשובה: זה אפשרי. מה שיקבע, יותר מכל, הוא עוצמתו של "הצונאמי הדמוקרטי" הצפוי בבחירות הללו. ככל שיותר דמוקרטים, במחוזות יותר מפתיעים, ייבחרו, כך גובר הסיכוי לשבור את תקרת ה-43.

כאמור - זו לא שאלה חשובה במיוחד. נבחרים יהודים הם תופעה נפוצה, ובחירתם לא מעוררת התרגשות מיוחדת. ובכל זאת - שאלה מסקרנת. כדי לברר את סיכויי הקבוצה היהודית ערכנו בדיקה מקיפה של כל המירוצים הצמודים, וגם של כאלה פחות צמודים אך שיש להם סיכוי להפוך לצמודים. בחלקם עוד לא נערכו הפריימריז אפילו. הבירור לוקח זמן: לא כל מועמד יהודי טורח להודיע על דתו באורח בולט - ויש גם הרבה מירוצים.

"דו"ח קוק" - שעורכו, צ'רלי קוק, הוא אחד המעריכים הפוליטיים המובילים בוושינגטון - מחלק את המירוצים לטורים: דמוקרטי/רפובליקאי "בטוח" - כלומר, ספק אם יחליף ידיים. "כנראה דמוקרטי/רפובליקאי" - יש מוביל ברור. "נוטה ל..." - יש מוביל, אבל המירוץ עוד לא גמור. "פתוח" - אלה המירוצים החשובים ביותר. בשלושה מירוצים "פתוחים" שכאלה מתמודדים יהודים: איתן ברקוביץ' באלסקה, שסיכוייו לא רעים, הווארד שנקר באריזונה, שעוד צריך לצלוח קרב פריימריז קשה, ג'ון אדלר בניו ג'רזי, שבהחלט יכול לנצח. הוסף לאלה את שולמן, את גארי טאונר בוויאומינג - מדינה רפובליקאית מאוד, אך טאונר, כבר ב-2006, התקרב עד כדי 1012 קולות לניצחון - ואת ג'ודי פדר בצפון וירג'יניה. והנה, כבר מתגבשת חזית של מועמדים יהודים שיכולים להביא את השיא החדש.

אך יש גם נבחרים יהודים בסיכון. המירוץ של גבריאל גיפורדס מאריזונה מוגדר כ"נוטה לדמוקרטים" - אך לא "בטוח", וכמוהו גם אלה של ג'ון ירמות' בקנטקי ושל סטיב קגן בוויסקונסין. המשותף לכולם: נבחרים דמוקרטים. כלומר - ככל שמצבו של הרוב הדמוקרטי יהיה טוב יותר, כך גובר הסיכוי שכל אלה יתגברו על היריבים.

כרגע, כל שבוע מביא עמו חדשות טובות לרוב הזה, ומצטרפים חדשים לטור המירוצים הפתוחים. כאמור, זה מגביר את הסיכוי לשבירת השיא. עד כדי כך, שבימים האחרונים החלו פעילים דמוקרטים להאמין שיש להם סיכוי להדיח שני חברי בית בולטים, שעד לא מזמן נראו כבלתי ניתנים להזזה: ג'ון שדג מאריזונה ואלנה רוס-לטינן מפלורידה. מול שני אלה מתמודדים יהודים דמוקרטים - בוב לורד באריזונה ואנט טדאו בפלורידה. וכמובן, שני אלה עדיין מוגדרים כבעלי סיכוי נמוך יחסית, אך מספקים עניין מיוחד לצופה הישראלי. רוס-לטינן היא אחת התומכים הפעילים ביותר של ישראל בבית הנבחרים, וטדאו המתייצבת מולה היא יהודייה מתוקף גיור והיספאנית מתוקף מוצא.

השיא תלוי גם במירוצים לסנאט - אך שם התמונה ברורה יותר. שני סנאטורים יהודים עומדים למבחן: קולמן הרפובליקאי במינסוטה - אחד משני סנאטורים רפובליקאים יהודים (בבית הנבחרים רק יהודי רפובליקאי אחד, כל השאר דמוקרטים) - שהמירוץ שלו הוא אחד החשובים בסיבוב הזה, משום שהדמוקרטים סבורים כי יש להם סיכוי להדיח אותו. אך ישנו גם יהודי דמוקרטי בסיכון, הסנאטור פרנק לאוטנברג מניו ג'רזי.

ובכל זאת - בסנאט אין שאלה: מספר היהודים יישאר כנראה זהה. גם יריבו של קולמן, הקומיקאי אל פרנקן, וגם יריבו של לאוטנברג, הרפובליקאי דיק זימר, שניהם יהודים. המושבים אולי יתחלפו - אך מספר היהודים יישאר זהה. שורה תחתונה: השיא יכול להישבר, אך מן הסתם לא בהרבה. שניים שלושה יהודים נוספים בבית הנבחרים, והמספר הכולל יהיה 44-45 מחוקקים יהודים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ