מבוקש על רצח עם: נשיא סודאן

תובע בית הדין הפלילי הבינלאומי דורש לעצור את עומר אל-באשיר

אסף אוני
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אסף אוני

כתב "הארץ" באירופה

ברלין. התביעה בבית הדין הפלילי הבינלאומי ביקשה אתמול להוציא צו מעצר בינלאומי נגד נשיא סודאן, עומר אל-באשיר, בחשד שהיה אחראי לרצח עם, לפשעים נגד האנושות ולפשעי מלחמה נגד הקבוצות האתניות האפריקאיות בדרפור. "המניעים שלו היו פוליטיים, האליבי שלו היה מלחמה במורדים, הכוונה שלו היתה רצח עם", טען אתמול התובע הראשי לואיס מורנו-אוקמפו, לאחר שהגיש את הבקשה לבית הדין בהאג.

למרות שפאנל של שלושה שופטים יכריע בעניין רק בעוד כמה שבועות, ממשלת סודאן מיהרה לגנות את דרישת התובע, ואמרה כי לא תשתף פעולה עם בית הדין. אל-באשיר אמר אתמול בטלוויזיה הממלכתית כי "כל מי שביקר בדרפור... יודע שכל הדברים האלה הם שקרים". הבי-בי-סי דיווח אמש כי האו"ם יחל היום לפנות חלק מאנשיו המוצבים בדרפור, מחשש להידרדרות המצב באזור כתוצאה מההתפתחויות בהאג.

זוהי הפעם הראשונה בשש שנות פעילותו של בית הדין הבינלאומי שמוגשת דרישה למעצר נגד ראש מדינה מכהן (נשיא יוגוסלוויה לשעבר סלובודן מילושביץ' ונשיא ליבריה לשעבר צ'ארלס טיילור הואשמו גם הם בפשעי מלחמה בעודם בתפקיד, אך עניינם נידון בבתי דין מיוחדים שהקים האו"ם). "אל-באשיר תיכנן ויישם תוכנית להשמדת חלק גדול משבטי הפור, המסאליט והזגאווה (החיים בדרפור, א"א) בשל מוצאם האתני", קבע התובע בהודעה לעיתונות. "לפי הוראותיו של אל-באשיר, במשך יותר מחמש שנים, כוחות צבא סודאן ומיליציות הג'נג'וויד הערביות תקפו והשמידו כפרים". "אין לי את הלוקסוס להסיט מבט", הוסיף התובע הארגנטינאי, שהשתתף בעבר כתובע במשפטים נגד החונטה הצבאית בארצו, "יש לי הוכחות".

מורנו-אוקמפו טוען כי נשיא סודאן, ששולט במדינה קרוב לעשרים שנה, פתח בקמפיין הרצחני לגרש את תושביו האפריקאים של חבל דרפור מבתיהם ו"להביא להשמדת חלק גדול מהם", לאחר שנכשל בניסיון לדכא את המרד שפרץ באזור ב-2003. לפי הערכות האו"ם, קרוב ל-300 אלף בני אדם נהרגו בעימות, כתוצאה מהתקפות הצבא והמיליציות הערביות והמשבר ההומניטרי פרץ באזור. התובע אמר כי אל-באשיר דאג לכך שהמצב במחנות העקורים העצומים הקיימים כיום בדרפור, בהם חיים 2.5 מיליון בני הקבוצות האתניות האפריקאיות שנמלטו מבתיהם בעקבות ההתקפות, "יביא להשמדתם" של הניצולים. "הוא לא זקוק לקליעים - הוא השתמש בכלי נשק אחרים: רעב, אונס ופחד - יעילים באותה מידה, אך הרבה יותר חרישיים", אמר מורנו-אוקמפו.

בקשת המעצר של מורנו-אוקמפו עוררה גינויים לא רק מסודאן, שם הפגינו שלשום אלפים נגד בית הדין בהאג, אלא גם ממטה האו"ם בניו יורק. "בעיקרון אני מאמין כי שלום וצדק צריכים להתקיים זה לצד זה", אמר בסוף השבוע מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, בביקורת מרומזת על הגישה שמוביל מורנו-אוקמפו, שבבסיסה התפישה כי "צדק חייב להיעשות לפני שלום". האו"ם, ששומר על ניטרליות במבצעיו ההומניטריים ונמנע מלהגדיר את הנעשה בדרפור כ"רצח עם", מנהל באזור הצחיח את מבצע הסיוע הגדול בעולם, ובניו יורק חוששים מהתגברות מעשי האיבה נגד כוחותיו ונגד העקורים הסודאנים כתוצאה מההחלטה. אתמול דיווח הבי-בי-סי כי כל העובדים הלא חיוניים של האו"ם המוצבים בדרפור, מתוך כ-10,000 חיילים ועובדים המוצבים באזור - יפונו החל מהיום מחשש לביטחונם.

סודאן, המדינה הגדולה באפריקה, מורכבת מקבוצות אתניות שונות ולעתים עוינות - עובדה שנוצלה על ידי השלטון הערבי בחרטום במאבקה לשליטה במדינה. בעשרות שנות העימות עם הדרום הנוצרי, שגבה את חייהם של מיליונים, השתמשה הממשלה במיליציות ערביות שחימשה. שיטת פעולה זו הועתקה ב-2003 לדרפור, לאחר שארגוני מורדים מקרב הקבוצות האתניות האפריקאיות של דרפור פתחו בסדרת התקפות נגד בסיסי צבא.

שאלות ותשובות

? מהו בית הדין הפלילי הבינלאומי?

בית הדין, שמושבו בהאג, הוא טריבונל עצמאי קבוע לשיפוט יחידים בעבירות של רצח עם, פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה. אמנת רומא, שהסדירה את הקמתו של בית הדין, אושרה על ידי 60 מדינות ב-2002, וכיום 106 מדינות חתומות עליה. ישראל, ארה"ב וסודאן הן בין המדינות שלא אישררו את האמנה.

? במה שונה בית הדין הפלילי מבית הדין הבינלאומי לצדק בהאג?

בית הדין הפלילי שופט בני אדם. בית הדין הבינלאומי לצדק מכריע בסכסוכים בין מדינות.

? מהו תחום השיפוט של בית הדין?

בית הדין שופט בעבירות שבוצעו לאחר 1 ביולי, 2002. רק מועצת הביטחון של האו"ם רשאית לבקש מבית הדין לפתוח בחקירה נגד חשודים במדינה שלא אישררה את אמנת בית הדין, וכך היה ב-2005.

? נגד מי פעל עד כה בית הדין?

בית הדין פתח בחקירות נגד חשודים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, אוגנדה, סודאן והרפובליקה המרכז אפריקאית. ארבעה חשודים נמצאים במעצר, כולם מנהיגי מיליציות מקונגו.

? מהו הרכב בית הדין?

18 השופטים בבית הדין הפלילי נבחרים לכהונה של שלוש עד תשע שנים. התובע הראשי הוא לואיס מורנו-אוקמפו מארגנטינה, ונשיא בית הדין הוא השופט הקנדי פיליפ קירש.

? במה מואשם נשיא סודאן?

לאחר חקירה רחבה שהתנהלה ב-18 מדינות שונות, התובע של בית הדין מאשים את עומר אל-באשיר בעשרה סעיפים: שלושה סעיפים של רצח עם על הרג בני הקבוצות האתניות פור, מסאליט וזגאווה; חמישה סעיפים של פשעים נגד האנושות - רצח, השמדה, עקירה בכוח, עינויים ואונס; ושני סעיפים של פשעי מלחמה על תקיפת אוכלוסיות אזרחיות בדרפור וביזת עיירות וכפרים. באשיר הוא ראש המדינה השלישי שמואשם בפשעי מלחמה בעודו בתפקיד - השניים האחרים היו נשיא יוגוסלוויה לשעבר סלובודן מילושביץ' ונשיא ליבריה לשעבר צ'ארלס טיילור.

? כיצד תגיב סודאן?

סודאן הבהירה שאינה מכירה בבית הדין הפלילי, ואינה מתכוונת להסגיר את אל-באשיר. החשש הוא שסודאן תקשה כעת על עובדי הסיוע והכוחות לשמירה על השלום המוצבים בדרפור, ושהמשבר ההומניטרי יחריף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ