נפתרה מחלוקת על הגבול בין רוסיה לסין

שתי המדינות חתמו על הסכם שהסדיר סכסוך טריטוריאלי שנמשך 40 שנה בחלק הצפון-מזרחי של הגבול ביניהן ושבמסגרתו רוסיה תחזיר לסין שטח של 174 קמ"ר

סוכנויות הידיעות
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סוכנויות הידיעות

בייג'ין. סין ורוסיה חתמו אתמול על הסכם שהסדיר סכסוך טריטוריאלי שנמשך 40 שנה בחלק הצפון-מזרחי של הגבול ביניהן, ושבמסגרתו, כך על פי התקשורת הסינית, רוסיה תחזיר לסין שטח של 174 קמ"ר. המחלוקות על סימון הגבול בין שתי המדינות, שמשתרע לאורך 4,300 ק"מ, נמשכות מאות שנים, עוד מתקופת סין הקיסרית ורוסיה הצארית. בזמן המלחמה הקרה פרצו בגבול התנגשויות אלימות.

"הפרוטוקול הנוסף על החלק המזרחי של הגבולות" נחתם בבייג'ין על ידי שר החוץ הסיני יאנג ג'יאצ'י ועמיתו הרוסי סרגיי לוורוב, כך מסרה סוכנות הידיעות הסינית הרשמית שינחואה. "זאת הוכחה לכך שכשאנחנו מתאמצים למצוא פתרונות על בסיס של שוויון ויתרונות הדדיים. כל השאלות ניתנות לפתרון, כולל המסובכות ביותר", אמר לוורוב לעיתונאים.

"כתוצאה מההסכם, נתחם גבול שאורכו 4,300 ק"מ", אמר יאנג. "בשיחותינו ייחסנו חשיבות רבה לפיתוח המהיר של השותפות הסינית-רוסית בשנים האחרונות ולהצלחותיה". לוורוב אמר כי ראש הממשלה ולדימיר פוטין ישתתף בטקס פתיחת האולימפיאדה בבייג'ין.

על פי העיתון "צ'יינה דיילי", רוסיה תחזיר לסין את האי יינגלונג (ששמו הרוסי טרבארוב) וחצי מהאי היישאזי (בולשוי אוסורייסקי). אזורים אלה שוכנים בצפון-מזרח סין, במקום שבו נפגשים הנהרות ווסוליג'יאנג והיילוג'יאנג (ששמו ברוסית "אמור").

נשיא רוסיה הקודם ולדימיר פוטין חתם לראשונה על הסכם גבולות עם סין ב-2004, ואולם, לא ברור באיזו מידה פתר הסכם זה את הסכסוכים על חלק מהנהר ועל האיים לאורך גבולה הצפון-מזרחי של סין עם המזרח הרחוק של רוסיה.

בתקופת המלחמה הקרה היו סין ורוסיה, ששתיהן היו אז קומוניסטיות, יריבות מרות. ואולם, הקשרים הדיפלומטיים ביניהן התהדקו מאוד בשנים האחרונות, בעיקר בשל שאיפתן המשותפת להגביל את השפעת ארה"ב בזירה העולמית. סין מעוניינת גם במרבצי הנפט והגז הרוסים, והיא לקוחה חשובה של תעשיית הנשק הרוסית. רוסיה, שכלכלתה משגשגת זו השנה העשירית ברציפות, מתאמת את פעולותיה עם סין במספר נושאים, כולל איראן וצפון קוריאה.

לאחר פגישתו עם יאנג התייחס לוורוב לשיתוף הפעולה בין המדינות, ואמר כי הם שוחחו על "איך להמשיך ולקדם את מערכת היחסים האסטרטגית בינינו ולחזק את שיתוף הפעולה ברמה האזורית והעולמית". מאוחר יותר אתמול נפגש לוורוב עם נשיא סין הו ג'ינטאו, שבירך על ההסכם בין שתי המדינות.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ