מגדל בבל בקווקז - 40 שפות באזור אחד

אלן בארי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלן בארי

ניו יורק טיימס

לפני שבועיים, כשהחלו הכוחות הגיאורגיים להפגיז את צחינוואלי, חשב אדוארד קבולוב על הזמן שהשקיע בלימוד השפה הגיאורגית, בשיטת הספירה המוזרה, המושתתת על בסיס 20, במצבורי העיצורים המגוחכים בגודלם ("גבפרטסלבני"), ובפעלים היוצאים מן הכלל המפלצתיים שיש בה.

קבולוב, בן 22, מתגורר בעמק שבו חיו הדרום אוסטים והגיאורגים בדו קיום מאות שנים, אבל מבלי שזה יהפוך את העניינים לפשוטים יותר. האוסטים מדברים שפה שמקורה פרסי. הגיאורגים - שפה שהמקור הקרוב אליה יותר מכל הוא באסקי. בשל עוינות חבריו לגיאורגים ולשפתם, שמר קובלוב את דבר לימודיו בסוד, וכיום נותר עם טעם מר. לדבריו, מאז 8 באוגוסט הוא לא פתח את ספרי הלימוד שלו.

משפות הקווקז אפשר ללמוד רבות על הסכסוך הנוכחי. כ-40 שפות מקומיות מדוברות באזור, יותר מאשר בכל מקום בעולם, להוציא את פפואה גיניאה החדשה וחלקים מסוימים באמזונס.

מלומדי ימי הביניים קבעו שעמי הקווקז נוצרו כשאלוהים הרס את מגדל בבל. מאז הקדישו דורות של בלשנים מאמצים רבים בתיעוד שפות כסבאן, אוביח, אודי, צובה-טוש ובזיב. ויליאם פוזר, מרצה לבלשנות באוניברסיטת בריטיש קולומביה, מספר כי על אף שברחבי העולם שפות שונות התמזגו, הקווקז נותר אזור בעייתי. השפות המקומיות משויכות לשלוש קבוצות, אולם עד היום לא נמצא קשר ודאי בינן לבין אף שפה אחרת המדוברת על פני כדור הארץ.

תעלומת הישויות האתניות בקווקז הפכה רלוונטית בקיץ הזה, כאשר השנאה בדרום אוסטיה הובילה לקרע המשמעותי ביותר בין רוסיה למערב מאז עידן המלחמה הקרה. הגיאורגים והאוסטים טוענים לזכות בכורה על דרום אוסטיה, ששמה בגיאורגית סמאצ'אוולו (זאת אומרת - "רכוש משפחת מאצ'וולי" הגיאורגית). האוסטים רואים בעמק סביב צחינוואלי את מולדתם. הגיאורגים מכנים אותם "אורחים".

המלחמה שהתחוללה בין שני העמים בתחילת שנות ה-90 הפרידה ביניהם בצורה נחרצת. הגיאורגים הצעירים הפסיקו ללמוד רוסית, והאוסטים גיאורגית. המבוגרים, שששלטו בשתי השפות, העמידו פנים שהם לא.

במשך עשור עסקה מגדלנה פריצ'ובה במעקב אחר הסכסוך בדרום אוסטיה בשביל ארגון בינלאומי. היא מתארת כיצד בכירים מקומיים המתינו למתורגמנים, על אף שברור לכל שהם מבינים היטב את שפת בני שיחם. עם הזמן אף החלו תושבים לשכוח את השפות שפעם ידעו היטב.

דוגמה נוספת לנפיצות של הנושא עולה מדבריה של אנה דיבו, מומחית לנושא הקווקז באקדמיה הרוסית למדעים, שסיפרה כי הזדעזעה כששמעה את המנהיג הצ'צ'ני, ג'והאר דודאייב, מצטט מתוך מחקר שלה כטיעון למען עצמאות צ'צ'נית. "במצב כזה אתה מרגיש כמו ממציא פצצת האטום", אמרה דיבו, שהוסיפה כי כעת היא כותבת את מאמריה בשפה בינלאומית וסתומה, "כדי שאיש לא יבין על מה אני מדברת".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ