בזכות רווחי הנפט וחרם האופוזיציה, נשיא אזרבייג'אן נבחר לכהונה שנייה

סוכנויות הידיעות
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סוכנויות הידיעות

נשיא אזרבייג'אן נבחר לכהונה שנייה של חמש שנים בעקבות החרמת הבחירות על ידי מפלגות האופוזיציה הגדולות, כך עלה אתמול מתוצאות רשמיות מוקדמות.

אילהאם אלייב, שעומד בראש המדינה מ-2003, התמודד מול שישה יריבים, למרות שאיש מביניהם לא נחשב לבעל סיכויים אמיתיים לנצחו. לאחר ספירה של 70% מהקולות, זכה אלייב בכ-89% מהם.

במדינה קטנה זו, העשירה בנפט, אמנם התקיימו שלשום (רביעי) בחירות לנשיאות, אולם הדבר לא ניכר לעיני מי שמסתובב ברחובות הבירה. שום כרזות ושלטי בחירות לא נראו לעין, ובמובנים מסוימים גם לא נראו שם שום מתמודדים. חמש מפלגות האופוזיציה הגדולות סירבו למנות מועמדים, בטענה שלא ניתן להן לערוך מסע בחירות חופשי. חברי האופוזיציה שבו והזכירו את מקרי העבר בהם נסגרו כלי תקשורת עצמאיים ונכלאו מנהיגי אופוזיציה במדינה.

אזרבייג'אן, מדינה בעלת אוכלוסייה של כשמונה מיליון בני אדם, היא אחת מיצאניות האנרגיה הגדולות המובילות בעולם, ושוכנת באזור עשיר בנתיבי נפט וגז. מאחר שחיי התושבים בחלק זה של העולם נפגעו ב-17 השנים האחרונות מכמה אסונות כלכליים, יציבות כלכלית זוכה כאן למשקל רב יותר מרעיונות מעורפלים של דמוקרטיה. ואף כי אזרבייג'אן ניחנה במאפיינים אנטי דמוקרטיים של מדינה פוסט-סובייטית - 3 עיתונאים נכלאו לאחר שביקרו את הממשל - היא לא גרועה יותר ממדינות אחרות, ואף טובה מכמה מהן.

איידה גולייווה, 39, אשת עסקים שחזרה לפני 4 שנים אחרי שהיגרה לגרמניה, אמרה שהצביעה לאלייב משום שכעת החיים שלה טובים יותר.

הבחירות לנשיאות היו החמישיות במספר מאז קריסת בריה"מ המועצות ב-1991, אך רבים מתארים את המצב במדינה כקרוב יותר למונרכיה מאשר לדמוקרטיה. אלייב הוא בנו של חיידר אלייב, ששלט באזרבייג'אן בתחילה כראש המפלגה הקומוניסטית בתקופה הסובייטית ולאחר מכן כנשיא מ-1993 ועד 2003.

בניגוד לאלימות שפרצה לאחר הבחירות לנשיאות ב-2003, מצב הרוח בבירה היה עליז. מאות תומכים של הנשיא זרמו לרחובות וחגגו אל תוך הלילה.

אזרבייג'אן - שפה: אזרית - משטר: רפובליקה נשיאותית - שטח: 86,699 קמ"ר - אוכלוסייה: 8 מיליון - הקמה: 1991, בעקבות פירוק בריה"מ - דת מרכזית: מוסלמים שיעים

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ