גם יוון רוצה פסל חירות משלה

הקולוסוס, אחד משבעת פלאי תבל של העולם העתיק, ייבנה מחדש ברודוס מכלי נשק מותכים, יתנשא לגובה 60-100 מטר ויוקדש לשלום

גרדיאן
הלנה סמית
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גרדיאן
הלנה סמית
פלאי העולם העתיק

2,300 שנה לאחר שאמנים סיתתו את הקולוסוס - פסל הענק האגדי בנמל רודוס ששימש מקור השראה לציירים, משוררים, מחזאים ופוליטיקאים - עתיד פלא-עולם חדש, שייבנה ברוחו של הקולוסוס המקורי, לקום באי האגאי. הקולוסוס נכלל ברשימת שבעת פלאי תבל של העולם העתיק, אותם תיאר לפני 2,137 שנה אנטיפטר מצידון. מלבד הפסל ברודוס, הרשימה כוללת את הפירמידות בגיזה, הגנים התלויים בבבל, מקדש ארטמיס באפסוס שבטורקיה המודרנית, פסל זאוס באולימפיה, המאוזוליאום בהאליקרנסוס והמגדלור באלכסנדריה.

חלומם ארוך הימים של אנשי רודוס יוגשם, בביצועו של האמן הגרמני גרט הוף, הודות להבטחה למימון בינלאומי. כמו הקולוסוס המקורי, שבנה האמן כארס מלינדוס כמחווה לאל השמש הליוס, גם הפסל החדש יקשט רציף חיצוני באזור נמל רודוס, וספינות שיעברו במקום יוכלו לראות אותו. וכמו בן דמותו העתיק, יוקדש הפלא המודרני לשלום, וייבנה לפחות בחלקו מכלי נשק מותכים מרחבי העולם.

ואולם שלא כמו הקולוסוס העתיק, שהתנשא לגובה 34 מטרים עד שהתמוטט ברעידת אדמה בשנת 226 לפני הספירה, היצירה החדשנית עתידה להתנשא לגובה 60-100 מטר. לשם השוואה, פסל החירות המוצב בניו יורק מתנשא לגובה 93 מטר. שלא כמו ניסיונות שחזור קודמים, מקורות רשמיים אומרים שצוות התכנון נחוש בדעתו שלא לייצר העתק מדויק.

בעבר נתקלו הניסיונות החוזרים להקים פסל חדש בהתנגדות הלובי החזק של ארכיאולוגים ביוון. הצעה לשחזר את הפסל האגדי לקראת המשחקים האולימפיים באתונה ב-2004 עוררה פולמוס גדול; לטענת המתנגדים, אווירת ה"אנחנו גדולים יותר" הנוצצת של הפרויקט שהוצע אינה רק מעליבה אלא גם מכתימה את המורשת התרבותית של יוון, במקום להעצים אותה.

הקולוסוס החדש תוכנן להיות פסל חדשני וקל מאוד ברוח המאה ה-21 - יצירת אמנות שהמבקרים יוכלו לבחון אותה ביום, וליהנות ממגוון סיפורים שהיא "תספר" בלילה בעזרת חזיונות אורקוליים. "מדובר בפסל תאורה חדשני ביותר... המבקרים יוכלו להיכנס לתוכו פיזית", אמר דימיטריס קוטולאס, העומד בראש הפרויקט ביוון. "אף שאנחנו עדיין בשלב השרטוטים, התוכנית של גרט הוף היא שזה יהיה מיצב התאורה הגדול בעולם". הפסל יעלה כ-200 מיליון יורו, על פי העיתון "וימה".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ