הארץ
שירות ""
הארץ
שירות ""

השמחה הגלויה שבדרך כלל נלווית למפגשי פסגה בין סין לאיחוד האירופי הוחלפה השנה בצינה מקפיאה, אחרי שביטול המפגש השנתי על ידי סין חשף מחלוקות עמוקות בין הצדדים, החורגות הרבה מעבר לסוגיית טיבט. בשבוע שעבר ביטלה סין את השתתפותה בפסגה שהיתה אמורה להתקיים בתחילת השבוע בליון, ותלתה את האשמה בהחלטת נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, להיפגש עם הדלאי לאמה, המנהיג הטיבטי הבודהיסטי הגולה, המתועב בעיני בייג'ין עקב דרישתו להעניק למולדתו זכות הגדרה עצמית.

הפגישה בין סרקוזי לדלאי לאמה, המתוכננת להתקיים ב-6 בדצמבר, מעוררת זעם בקרב מנהיגי סין, הפועלים למנוע את פגישותיו התכופות של המנהיג הטיבטי עם מנהיגי המערב. אתמול הזהירה סין את סרקוזי כי יחסי שתי המדינות יידרדרו אם הוא ידבק בתוכניתו לפגוש את הדלאי לאמה. דובר משרד החוץ הסיני ליו ג'יאנצ'או הזהיר כי הקשרים הפוליטיים והכלכליים בין פאריס לבייג'ין ייפגעו אם סרקוזי יפגוש את המנהיג הרוחני של הטיבטים. עם זאת, מומחים אומרים כי גם אחרי שהדי הריב הזה יפוגו, נכונות סין לבטל את השתתפותה מבליטה כשלים עמוקים יותר, שעלולים לחבל במאמצים להחיות את המערכת הכלכלית הבינלאומית ואת השיחות התקועות על הסחר העולמי. "ההחלטה התקבלה משום שסין כבר לא מייחסת ערך רב לאירופה", אמר ג'ון פוקס, ששירת כדיפלומט בריטי בבייג'ין, וכיום עובד ב"מועצה האירופית ליחסים בינלאומיים" (ECFR)."זה מוכיח שגם בעת הזאת של משבר כלכלי חמור, סין מעדיפה לכעוס בנושא טיבט ולא לדבר עם שותף הסחר הגדול ביותר שלה". "כדי להתגבר על הבעיות שלהם, שני הצדדים חייבים לבצע שינויי מדיניות ניכרים", אומר פוקס, שהצוות שלו מכין דו"ח ביקורת על יחסי סין והאיחוד האירופי, שיתפרסם בשנה הבאה. "זה מוכיח שוב שהעובדה שאירופה מנהלת עם סין שיחות רבות אינה תחליף לגיבוש מדיניות ברורה יותר בנוגע לסין, שכעת חסרה בבירור", אמר.

גם קביעת המדיניות בצד הסיני מעוררת תמיהות. פחות משבוע לפני שסין הודיעה על ביטול הפסגה, הצהיר סגן הנשיא שי ג'ינפינג כי יחסי סין עם אירופה מעולם לא היו טובים יותר. התבטאויות אופטימיות כאלה שכיחות ביחסים בין סין לאיחוד האירופי, ולפני כמה שנים בייג'ין אכן קיוותה שאירופה גדולה ומאוחדת יותר תהיה גם אוהדת יותר ותהווה משקל נגד לוואשינגטון. אולם בשנים האחרונות, מחלוקות פנים אירופיות, בחירתם של מנהיגים פחות אוהדים כלפי סין בצרפת ובגרמניה, וחיכוכים בתחום המסחר והיחסים הדיפלומטיים, הקטינו את התקוות האלה. בייג'ין מצדה נחרדה כשב-2005 נסוגה בריסל מכוונתה לבטל את החרם על מכירת נשק לסין שהוטל בעקבות הדיכוי הצבאי של ההפגנות למען דמוקרטיה ב-1979. נשיא סין הו ג'ינטאו, השואב חיזוק מהצלחת המשחקים האולימפיים ומהמשבר הכלכלי במערב, מגלה כעת פחות נכונות להבליג על מורת רוחו כלפי אירופה, אומר שי יינהונג, מאוניברסיטת רנמין שבבייג'ין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ