אחמד מוחמד הארון, השר הסודאני המואשם בתכנון ברצח העם בדרפור מסתובב עם מצפון נקי

השר הסודאני, שמואשם בבית הדין הפלילי הבינלאומי בתכנון ובניהול הרצח של מאות אלפים בדרפור, מאשים דווקא את המורדים בחבל ואת האימפריאליזם המערבי, ונשבע שלעולם לא יסגיר עצמו. ראיון בלעדי

גרדיאן
סיימון טיזדל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גרדיאן
סיימון טיזדל

חרטום. האיש שהואשם בבית הדין הפלילי הבינלאומי בתכנון, ארגון וניהול האלימות נגד אזרחים בחבל דרפור, שבגללה נהרגו 200 אלף ו-2.5 מיליון נעקרו מבתיהם, טוען בתוקף לחפותו. הוא מגדיר את ההאשמות קנוניה פוליטית של מדינות המערב, ששואפות להפוך מחדש את סודאן למושבה.

בראיון בלעדי ל"גרדיאן", קרא בהתרסה השר לעניינים הומניטריים של סודאן, אחמד מוחמד הארון, לבית הדין ולקהילה הבינלאומית לנקוט אמצעים חמורים נגדו, ונשבע שלעולם לא יסגיר עצמו. הארון טען שהראיות נגדו הומצאו ושאינן אמינות, ושיש לפטר את התובע הכללי של בית הדין, לואיס מורנו-אוקמפו. "מצפוני נקי. אני לא מתחרט על דבר", הוסיף, "כל מה שעשיתי היה חוקי ובמסגרת אחריותי וחובותיי. אני מרוצה וחי בשלום עם עצמי".

בית הדין האשים את הארון, בתפקידו הקודם כשר הפנים, ב-42 סעיפים של פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות שבוצעו לכאורה בדרפור בין אוגוסט 2003 למארס 2004. בחודשים הללו הגיעה לשיא הלחימה בין המורדים בחבל לבין מיליציות התומכות בממשלה. הפגיעה הנרחבת באזרחים וגירוש בני אדם כה רבים מבתיהם גרמו לממשל האמריקאי להאשים את הנהגת סודאן ברצח עם והובילו את האו"ם והאיחוד האירופי להטיל עיצומים על המדינה.

המשך האלימות באזור, גם אם בעוצמה נמוכה יותר, עורר תרעומת כלל עולמית שלא שככה מאז. בחמש השנים האחרונות נכשלו כל המאמצים להשגת הסכם שלום יציב, ומאות אלפים עדיין חיים במחנות פליטים בדרפור ובמדינות השכנות. בינתיים, גם ארגוני זכויות אדם הצטרפו לקוראים להעמיד לדין את הארון ושאר חשודים בפשעי מלחמה, משני הצדדים.

אבל עד כה, סודאן סירבה לשתף פעולה עם בית הדין הבינלאומי והתעלמה מדרישת מועצת הביטחון להסגיר את הארון ונאשם נוסף, מנהיג מיליציית ג'נג'וויד עלי מוחמד עלי עבד אל-רחמן, המכונה עלי קושייב. שופטי בית הדין דנים כעת בבקשת התביעה לפרסם צו מעצר בינלאומי לנשיא סודאן, עומר אל-באשיר, באשמת רצח עם, פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות הקשורים לפעולות בדרפור.

בשיחה במשרדו המפואר בחרטום, אמר הארון שבית הדין מנהל למעשה מסע נקמה בסודאן, דבר שאינו קשור לעשיית צדק.

הארון, בן 43, נראה רגוע ובטוח בעצמו. "בית הדין סטה ממטרתו העיקרית והפך לחלק מהעימות הפוליטי הבינלאומי", אמר, "זה שלב נוסף בקולוניזציה הבינלאומית, המופנית בעיקר נגד אפריקאים ומונהגת כעת על ידי ארה"ב ואירופה. זה מזכיר את המאה ה-19, שבה לבנים שלטו כאן באפריקה".

הארון, עורך דין בהכשרתו שכיהן גם כשופט, אמר שהתביעה נגדו בבית הדין מפלה ושהתובע מתעלם מעקרון השוויון בפני הצדק. "זו תביעה מפלה, גם משום שבית הדין פועל נגד מדינות אפריקאיות בלבד", אמר הארון, "כמו כן, כל חקירה רצינית צריכה להתנהל בשטח, בדרפור, ואין להתייחס לעדים שהם חלק מהבעיה כמקור אמין".

הוא טען שאישומי בית הדין הם למעשה פוליטיים והזכיר שוועדה שהקימה סודאן לחקירת בכירים שפעלו בדרפור לא מצאה פגם בהתנהלותו. לדבריו, לעולם לא יסגיר עצמו, גם אם הדבר יביא למחיקת החשדות נגד נשיאו.

כשהתבקש להסביר את פעולותיו בדרפור ב-2003-2004, אמר הארון שביסודו של דבר התמודד עם סכסוך מקומי בין שבטים בחבל, שהתפתח לעימות פוליטי בעידוד כוחות מחוץ לאזור. המרידה בדרפור, הסביר, איימה על יציבות סודאן כולה. "המדיניות והטקטיקה של הממשלה, כמו כל ממשלה המתמודדת עם אירועים כאלה, היא להתחיל בגיוס כוחות".

לדבריו, "יש לנו כוח מילואים שמיועד להגיב להתקפות אלה, כוח צבאי למחצה. יש הקוראים לכוח זה בשמות שונים, כמו מיליציה או ג'נג'וויד, אבל זה כוח רשמי שפועל לפי הוראות הצבא".

מאחר שלא יכלו לעמוד מול כוחות הממשלה מבחינה צבאית, המורדים שינו גישה ויצרו משבר הומניטרי בדרפור כדי למשוך תשומת הלב בינלאומית, הסביר. "הם לחצו על אזרחים בכפרים. הם הרגו ילדים, חטפו נשים והשמידו רכוש. הם גרמו לבריחה ההמונית למחנות הפליטים". במלים אחרות, לטענתו המורדים הם שאחראים למעשי הזוועה של 2003-2004, לא הוא או ממשלתו. בכל מקרה, סודאן טוענת שבדרפור נהרגו "רק" 10,000 בני אדם.

הארון גם הכחיש דיווחים על כך שבנאום ב-2003 התגאה שבסמכותו "להרוג את כל מי שנמצא בדרפור או למחול לו". הוא התעקש שתיאורו מ-2004 את המורדים כ"דגים" הזקוקים ל"מים" של הכפרים כדי לשרוד (ובכך הצדיק לכאורה את הרס הכפרים) היה שיבוש של דבריו.

"אני לא מצפה לדבר מבית הדין הבינלאומי. אבל לכל פעולה תהיה תגובה", אמר, "בית הדין יעשה כל שברצונו. אנו נמתין לראות מה הם יעשו. נגן על ארצנו כמיטב יכולתנו".

האשמה: רצח עם

*בית הדין הפלילי הבינ"ל הוקם ב-2002, במטרה לשפוט אחראים לרצח עם, לפשעי מלחמה ולפשעים נגד האנושות. הוא משלים מערכות משפט לאומיות, ופועל כשמדינה אינה יכולה או אינה רוצה להעמיד לדין בעצמה

* חקירת האירועים בדרפור החלה ב-2005. בפברואר 2007 הגישה התביעה בבית הדין כתבי אישום נגד השר הסודאני אחמד הארון ומנהיג מיליציית הג'נג'וויד הפרו-ממשלתית עלי קושייב

* לפי התביעה, הכוחות עליהם פיקד הארון "רצחו אזרחים, אנסו והתעללו בנשים ובילדות... הרסו רכוש ובזזו כפרים". מסע האלימות היה "שיטתי ונרחב", טוענת התביעה, ונוהל "לאורך זמן בזכות מדיניות שכללה התקפות על אוכלוסייה אזרחית... הארון תרם במכוון לביצוע פשעים אלה"

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ