ממשלת ספרד החליטה: מלחמת פרים היא תוצר תרבותי אמנותי

התעללות בבעלי חיים או מוסד תרבותי ראוי שיש להגן עליו? נראה שהחל סיבוב נוסף של מאבק מצד פעילים חברתיים מול מטאדורים הדואגים לפרנסתם

גרדיאן
טום, ורדן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
טום, ורדן

ברצלונה. הפולמוס הציבורי בסוגיית מלחמת פרים בספרד, התעורר מחדש באחרונה, לאחר שהממשלה הכריזה שהקורידות (המינוח הספרדי) הן בבחינת "תוצר תרבותי ואמנותי"; הכרזה שהתקבלה בקורת רוח בידי תומכי הקורידות ובזעם מצד פעילים למען זכויות בעלי חיים.

ממשלתו הסוציאליסטית של לואיס רודריגס ספאטרו, הודיעה בנוסף שהאחריות ל"פיתוח מלחמות פרים והגנתן" יופקד מעתה בידי משרד התרבות במקום בידיו של משרד הפנים, כפי שהיה עד היום. יוזמת הממשלה באה בעקבות לחצים של אוהדי מלחמות הפרים שיצאו למאבק על מקור פרנסתם, בעקבות החלטה שנויה במחלוקת שהתקבלה לפני שנה בידי ממשלת המחוז של קטלוניה, שהחליטה לאסור את קיומן של הקורידות במחוז הצפון מזרחי.

מלחמת שוורים. תצלום: אי-פי

"היות שמוסכם שמלחמת פרים היא בבחינת סוג של אמנות ותוצר תרבותי, הוחלט שמשרד התרבות הוא המסגרת הנכונה לפיתוחה והגנתה", נאמר בהודעת משרד התרבות של ספרד. אוהדי הקורידות, הסבורים שהן חלק בלתי נפרד מזהותה התרבותית של ספרד, מקווים שהודעת הממשלה תסייע לשמר את המסורת מפני הטלת איסורים נוספים. חואן דייגו, המייצג את ארגון לוחמי הפרים, בירך על ההודעה וכינה אותה "חיונית לשימורו של ספורט המהווה "סמל המורשת התרבותית הספרדית, המעצבת את הזהות הלאומית".

בשנה שעברה הודיעה ממשלת המחוז במדריד כי מחמת החשיבות התרבותית שהיא מייחסת לעניין, תעניק הגנה משפטית למלחמות הפרים בתחומה. מתנגדי מלחמות הפרים, המגדירים אותן כספורט ברברי עקוב מדם, מתחו ביקורת על החלטת הממשלה וטענו שהיא מפנה בכך עורף למחויבותה כלפי זכויות בעלי החיים. "זו החלטה חסרת כל היגיון המחזירה אותנו לימי הביניים", אמר סילוויה ברקרו, דובר מפלגת פאקמ"ה המתנגדת למלחמות פרים, בתגובה להחלטה להעביר הטיפול בהן לידי משרד התרבות.

מתנגדי מלחמות הפרים ופעילי זכויות למען חיות טוענים שמסורת קיום הקורידה ממשיכה להתקיים רק הודות לכספם של משלמי המיסים; מספר הצופים בהן יורד, הן לא מדברות לקהל הצעירים והמשבר הכלכלי נוגס בתעשייה.

בקיץ שעבר הטילה ממשלת קטלוניה איסור על קיומן של קורידות, על בסיס הטענה שמדובר במנהג אכזרי שאין לו מקום בימינו; ההחלטה התקיימה בעקבות עצומה עליה חתמו 180 אלף ממתנגדי מלחמות הפרים. ואולם מתנגדי האיסור, טוענים מנגד שהוא התקבל מטעמים לאומניים ומתוך רצון להפגין עצמאות פוליטית ממדריד, יותר מאשר מתוך התנגדות כנה למלחמת פרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ